Автор Тема: Kubuntu 8.10 и KDE4.1  (Прочетена 2720 пъти)

toniooo

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« -: Mar 12, 2009, 15:34 »
Здравейте,

от скоро ползвам тази диструбуция и по-точно КДЕто, което върви с нея.
Забелязах, че новото КДЕ е доста по-различно ... даже в началото ми се стори супер нелогично и странно, че не мога да си добавам нови иконки по десктопа.
После прочетох, че има някаква нова джаджа наречена Плазма и тъй наречените widgets.
И пред мен изникна въпроса каква е идеята на тази промяна ? Факта, че не мога да си слагам каквото си поискам на десктопа ми спъва работата. Системата ми предлага да добавя нов widget, което ми се вижда напълно безумно, като се има впредвид какви widget-и има в менюто, което ми се отваря.
Търсих в интернет нещо по въпроса, но явно не мога да намеря отговор на въпроса : защо ми е нужна Плазма (каква е идеята и т.н.).
Ще се радвам ако някой обясни точно и ясно, с примери, за какво става дума.

Благодаря предварително :)


Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #1 -: Mar 12, 2009, 16:04 »
    В сайта им пише как да си сложиш KDE4.2 - след това прави каквото и да било
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #2 -: Mar 12, 2009, 16:36 »
@tonioo: http://aseigo.blogspot.com/2008/06/is-it-desktop.html
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #3 -: Mar 12, 2009, 17:32 »
Ще ти отговоря ясно, но не знам колко точно, защото това е моя лична интерпретация, а аз не съм програмист.
Идеята за иконите да десктопа не е главната движеща същност на десктопа. Той не е "подлога за програми" или някакъв каталог за бързо стартиране, въпреки че повечето от нас са свикнали да ги използват по такъв начин.

Плазмата е нещо като собствена среда в която нещата (Widgets) живеят. Един Widget (ще го наричам "джаджа") може да бъде всичко - икона, прозорец, панел, картинка или нещо комуникиращо с цялата система ( спомни си за карамба ). В същото време Widget-a може да съдържа в себе си други Widgets. Сам разбираш че така се дава възмойност да се създаде по-комплексна и среда, по-абстрактен начин за изразяване. Всяко едно нещо, което може да стои в панела може да стои и на десктопа или в някои друг елемент ( защото всички те са еднородни, а в КДЕ 3 имаше програма kpanel, kdesktop и т.н и бяха доста несъвместими ) - интересно нали ?

... обаче и страшно. Затова програмистите от КДЕ заложиха в KDE 4.2 ( вече KDE 4.2.1 ) начин да се използва десктопа и като стандартния в кде3.x без да губи функциалността на KDE 4.x - целия десктоп показва файловете от някоя папка, както беше в кде 3.

От друга страна има Widget наречен FolderView който позволява в едно симпатично "прозорче" на десктоп-а да седят файлове от дадена директория (икони и т.н). Програмистите на КДЕ малко или много ни накараха да почувстваме какво е да преминеш от една среда в друга напълно нова, и да сме малко по-съпричастни на мигрирашите от Windows.

Погледни Screenshots в галерията. Там има доста примери ( поне се надявам )
« Последна редакция: Mar 12, 2009, 17:35 от shoshon »
Активен

onlinels

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Backtrack 4 R2
    • Профил
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #4 -: Mar 14, 2009, 18:29 »
И за да си сложиш иконка на десктопа трябва да я поставиш в папка Home/Desktop и тя ще се появи на плазмата :)
Активен

Live to ride and ride to life

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #5 -: Apr 19, 2009, 02:12 »
Здравейте, правя бойното си кръщение във форума. Може да се каже, че съм нов и в семейството на ГНУ/Линукс, но с всеки изминал ден се чувствам все по-комфортно. Старая се да се оправям сам и да попрочитам преди да питам. Имам инсталирано Ubuntu 8.10 с Gnome и съм пушка. Наложи се да се сблъскам и с KDE и Kubuntu, но никак не ми се чини, прекалено много шарения, но мисля е въпрос на вкус. Наложи се на момата да сложа Kubuntu, поради липса на друга дистрибуцийка. Това, което коментирате за десктоп-а и иконите много я тормози, а и мен доста. До ден днешен нямам и идея как да боравя с таскбар-а, пълен хаос. След наместване на иконите по него и заключването им по необясними причини се разбърква, оправям го, после след рестарт пак същото. Малко ми е прекалено user-friendly, пък и с доста бъгове по kate се натъкнах. На друг десктоп имах проблем с резолюцията, нещо не я прилагаше, но като разбрах как да го оправя беше вече късно (ХП инвазия, стари хора, стари навици). Поздрави на всички... Само heavy metal...
« Последна редакция: Apr 19, 2009, 02:16 от deyan4 »
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #6 -: Apr 19, 2009, 13:02 »
Цитат
Само heavy metal...

Аз пък не мисля така.  ???
Активен

ivocankov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
  • Distribution: Ubuntu 9.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #7 -: Apr 19, 2009, 13:19 »
Цитат
Само heavy metal...

Аз пък не мисля така.  ???
Hard & heavy  ;) [_]3
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Kubuntu 8.10 и KDE4.1
« Отговор #8 -: Apr 19, 2009, 13:44 »
Момчета шега беше... Само Pink Floyd...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Kde4 Два панела
Настройка на програми
sdr 3 2613 Последна публикация Jun 18, 2008, 10:52
от bshkv
KDM не може да се логне в KDE4
Настройка на програми
Kras 4 2682 Последна публикация Dec 21, 2008, 16:22
от XaugyTuH
За Кубунту и NetworkManager на KDE4
Настройка на програми
shoshon 8 3759 Последна публикация Jun 29, 2009, 09:49
от jivkojj
Проблем с 720p в KDE4
Настройка на програми
LinuxFanUNIX 10 3632 Последна публикация Sep 02, 2009, 21:09
от plandz
slackware 13+kde4+wireless manager
Настройка на програми
repsol 2 2642 Последна публикация Sep 14, 2009, 00:45
от repsol