Автор Тема: Root - файл - изтриване  (Прочетена 1211 пъти)

jonyem

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Root - файл - изтриване
« -: Apr 02, 2009, 23:39 »
    Здравейте отново,
    В кошчето имам един файл който е с Root-права и не мога да го изтрия, също така без да изкам докато бях в конзолата с Root права създадох една папка която сега също немога да изтрия. Моля, помощ с какви команди мога да ги изтрия. Ползвам Debian 5.0.
    Имам и един може би малко глупав въпрос: може ли да се отвори файловия мениджър на Gnome като Root и чрез него да се изтрият въпросните файл и папка (или чрез файловия мениджър да се правят същите неща като User-потребителя но с Root права)? Опитах при първоначалното зареждане да се логна като Root но ми дава, че не може да се влезе като Root от този екран. 
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Root - файл - изтриване
« Отговор #1 -: Apr 02, 2009, 23:43 »
в терминала sudo nautilus пишеш паролата и готово.
Това бе за втория ти въпрос отговора а за първия въпрос отговора е: вече као си отворил наутилус с руут права влизаш /home/user/.local/share/Trash тоест това ти е пътя до кошчето. И нали се сещаш user го заместваш с това username и тази точка пред папката означава, че е скрита. Ако не ти се пише натисни ctrl+h и ще видиш скрите папки.
Активен

mom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Compiz
    • Профил
Re: Root - файл - изтриване
« Отговор #2 -: Apr 03, 2009, 09:51 »
Тъй като си с Дебиан sudo nautilus няма да ти свърши работа, защото потребителя ти най вероятно не е описан в sudoers (както е с пъврия потребител в Убунту). Затова направи:
Код:
su (след като ти поиска въвеждаш паролата на root потребителя)
nautilus
и дерзаеш според както ти е обяснил jonyem
А и да не забравя - кофата ти може да е в папката /home/user/.Trash - спокойно можеш да я изтриеш цялата папка, nautilus ще си я направи наново
Активен