Автор Тема: Мнение за UPS  (Прочетена 6326 пъти)

DNAeon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
    • WWW
Мнение за UPS
« -: May 13, 2010, 16:48 »
Здравейте,

Смятам да закупя UPS тия дни и моля за малко помощ относно избора.

Изискванията ми към UPS-а, са само да захранва две машини и нищо повече, без монитори и прочие.

За момента съм се спрял на този модел:
http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=533642

Някой може ли да сподели, ако има някакви впечатления от този модел или евентуално да препоръча друг на подобна цена?

Поздрави
Активен

http://www.freebsd.org/ - The Power to Serve!
http://www.unix-heaven.org/ - Spread the Knowledge!
http://www.daemonforums.org/ - Don't Panic!

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #1 -: May 13, 2010, 19:12 »
две машини и нищо повече, без монитори и прочие.

това сървери ли ще са?
А кой ще гаси компютрите?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

DNAeon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #2 -: May 13, 2010, 20:01 »
две машини и нищо повече, без монитори и прочие.

това сървери ли ще са?
А кой ще гаси компютрите?

Сървъри, да.

Не разбрах втория въпрос, какво имаш под предвид с кой ще гаси компютрите?

Идеята ми да взема UPS, е че понякога на ден (2-3 пъти може би), има временно спиране на тока за около минута-две, само дето не съм много наясно с всичките неща около UPS-ите, та затова ми беше питането дали си заслужава този модел.

Поздрави
Активен

http://www.freebsd.org/ - The Power to Serve!
http://www.unix-heaven.org/ - Spread the Knowledge!
http://www.daemonforums.org/ - Don't Panic!

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #3 -: May 13, 2010, 20:28 »
при ups-ите не е само до шарения....
шарения визирам този lcd-дисплей, който по-скоро "качва" разхода на ток, отколкото да дава полезна информация. трябва да се има предвид че при по-високия клас токозахранващи устройства КПД-то (съотношението на консумиран от мрежата ток/отдаден на консуматорите след UPS-а ток) е >80%, а при ниския клас - този показател е около 50-60%. така че може би първоначалната инвестиция в един висок клас UPS по-късно плавно си "избива" парите от спестена консумация на електроенергия, неслучайно напоследък голяма част от производителите наблягат на именно този показател. друг е въпроса доколко може да се има доверие на едни цифри в някакъв datasheet, който е (о/на)писан от самия производител, и там може да фигурира каквото и да е :). като съвет мога да дам да се разчита на по-достоверен производител - в момента масово се предлагат бюджетни решения, които впоследствие излизат по-скъпо... на акумулаторните батерии по-бързо им се изчерпва капацитета поради недобре изчислен траф, с по-нестандартни параметри са самите батерии, а да не говорим, че в масовия случай трябва да се инвестира в едни по-надеждни батерии - такива с по-дълъг цикъл на разряд. повечето ups-и идат с готови приложения за под windows, но при инсталирането им под linux в масовия случай се стига до пакета nut :). добре е самото устройство да има RS232 (познато още като com port), с цел по-добра комуникация пред usb-порта.. такива ми ти работи, ако някой има какво да допълни - да заповяда, не считам мнението си за меродавно, но все пак имам известни наблюдения върху този вид решения...
Активен

Deeply in love with......Gentoo

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5372
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #4 -: May 13, 2010, 20:58 »
При всички положения СЪС UPS е по-добре отколкото БЕЗ. И по-калпавия все ще те спаси при отпадане на захранването. Колегата е прав, че повече се харчат евтините модели (BACK-UP) а не по-скъпите (SMART). А колкото до батериите (заводско поставените), досега не съм виждал в описанието да се дава производителя им. Ето и JAR са казали за тоя модел, който си харесал:

BATTERY
Type Maintenance Free Dry Type
Capacity & Quantity 12 V / 7 Ah x 2 pcs
Back Up Time 40 minutes for 1 pcs. of PC & Monitor
23 minutes for 2 pcs. of PC & Monitor
Recharge Time 8 hours to 90% after discharge

И толкоз, няма HAZE ли са, YUASA ли са акумулаторите, други ли са някакви. Какво ли е поставило китайчето в завода ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #5 -: May 13, 2010, 23:01 »
Сървъри, да.

Не разбрах втория въпрос, какво имаш под предвид с кой ще гаси компютрите?
Идеята ми да взема UPS, е че понякога на ден (2-3 пъти може би), има временно спиране на тока за около минута-две

Ами идеята на ups-a е не само да издържи минута-две дупка в тока ??? ами и да изгаси сървера правилно когато повече не може да захранва компютъра.
 
Все пак основната идея на UPS-ите е да не се развалят данните при токов удар/неправилно спиране.

Какво би станало ако например спре тока за > от 30 min. Батериите свършват, UPS се гаси (без да изпрати халт на компютъра), копютъра се изключва от 220, в резултат развалени данни.

Т.е ако UPS не изпраща сигнал към компютъра за правилно гасене преди да му свършат батериите, файда никаква от упс-а. Все едно че си без упс.

-------
Ако UPS захранва офис компютър с монитор, тази високо интелектуална задача за гасенето на компютъра се извършва ръчно от някоя секретарка -- ако се сети. [_]3

За този модел пише че има rs232, a дали иам кабелче? И дали софтуера дето го пише ще върши работа? Според мен трябва да тръгнеш от избора/проверката на софтуера, а не от самият UPS.

Виждал съм и упс-и, които само пишат че имат някъкъв софтуер- вероятно само с рекламна цел, но софтуера е безполезен.

« Последна редакция: May 13, 2010, 23:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #6 -: May 13, 2010, 23:17 »
Аз бих предпочел този модел на АРС, но цената му е към 700 лв.
Не видях да е изяснено по горе какво значи "А кой ще гаси компютрите?". Става дума за това, че когато токът спре, UPS-ът "съобщава" това на компютъра, който е включен към него. Обикновено този, който го е инсталирал, задава време (да речем 20 мин), след изтичането на което компютърът да се изключи с нормален shutdown. Веднага след това компютърът изключва и UPS-а. Изпълнението на тази процедура се прекратява, ако преди изтичането на зададеното време захранването от мрежата се възстанови. Ако се окаже, че батериите не могат да издържат зададеното време, UPS-ът "съобщава" това на компютъра и се преминава към незабавен shutdown. Ако системата се е самоизключила, при идването на тока UPS-ът се включва автоматично, подава захранване на компютъра, в неговия BIOS е зададено при подаване на захранване той да се включи и всичко заработва. За да става това, UPS-ът и компютърът си "говорят" или чрез USB интерфейс, или чрез сериен RS-232 интерфейс, който може да е smart или не. При вторият информацията се предава чрез промяна на нивата на контролните линии на интерфейса, а не чрез предаване на байтове данни и обикновено кабелът не е стандартен.
При твоята ситуация първият въпрос е как ще "влезе" вторият компютър в схемата.
« Последна редакция: May 13, 2010, 23:21 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #7 -: May 13, 2010, 23:28 »
Един от вариантите е по tcp/ip мрежата да се известяват другите компютри, за това, че предстои спиране на захранването.
Относно акумулаторите. 12V 7Ah са най-разпространените и съответно най-евтини. Първият акумулатор (този, с който е купено устройството) може да се скапе рано - все пак е стоял неизвестно колко време на склад. Обикновено един комплект акумулатори издържа около 5 г. - толкова, колкото и на един автомобил. Добре е, че са "User Replaceable Battery Design", т.е. можеш да си ги сменяш лесно сам.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #8 -: May 13, 2010, 23:38 »
Аз работя с този модел http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=1046
и всичко свързано с гасенето на компютрите работи без грешка.
АPC-тите имат отделен проект за софтуер.
http://www.apcupsd.com/
Мисля че софтуера можеше да се настройва по мрежата да се изпраща сигнал до всички други компютри да се изгасят. Затова трябва на всеки един компютър да се инсталира демончето на APC, като само единият от компютрите е свързан с data кабелчето към ups-a.


« Последна редакция: May 13, 2010, 23:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #9 -: May 14, 2010, 00:31 »
Моя съвет е да отидеш първо на сайта на APC.

Там има приложение с което можеш да изчислиш какъв UPS ти трябва.

Аз лично предпочитам продуктите на APC( сега Schneider) или Eaton.

Внимавай, защото времето, което дават на кутията обикновенно е 1/2 от реалното.
Идея си нямам как го изчисляват, но почти винаги грешат (това важи за ниския клас).

Задължително трябва да инсталираш приложение, което спира сървърите навреме.

DNAeon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #10 -: May 14, 2010, 11:28 »
Благодаря за отговорите!

Мисля, че в крайна сметка ще се спра на APC моделите :)

http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=528581

Остана само следния въпрос - да предположим, че захранването от ел. мрежата бъде спряно, и UPS-а е настроен да изключи машините при достигане на от 15% капацитета на батериите.

Машината, която е свързана към UPS-а ще чрез RS232/USB бъде изключена, ами какво става с другата машина? Тя няма да може да бъде спряна по LAN, при положение, че достъп до другата машина по LAN няма, защото switch-a не работи, поради липса на ток :) Или може би аз нещо изпускам....

Поздрави
Активен

http://www.freebsd.org/ - The Power to Serve!
http://www.unix-heaven.org/ - Spread the Knowledge!
http://www.daemonforums.org/ - Don't Panic!

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #11 -: May 14, 2010, 11:40 »
Ами включваш превключвателя в UPS-а :)
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5372
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #12 -: May 14, 2010, 12:16 »
Ами той колегата още не е купил нищо, а дискусията отиде за гасенето с genpower или друг софтуер. Ще гаси ли, няма ли, че едната, че другата машина. Да отива и да купува, все ще е по-добре без никаква защита. А и той казва "...понякога на ден (2-3 пъти може би), има временно спиране на тока за около минута-две..." Всеки UPS ще поеме това прекъсване, и то на две машини, без монитори, айде и някое друго адаптерче ще има (за модем, hub/switch etc.).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Мнение за UPS
« Отговор #13 -: May 14, 2010, 12:32 »
Цитат
Тя няма да може да бъде спряна по LAN, при положение, че достъп до другата машина по LAN няма, защото switch-a не работи, поради липса на ток
switch-a и двата компютъра ги включваш към ups-a

Цитат
и UPS-а е настроен да изключи машините при достигане на от 15% капацитета на батериите.
Не те съветвам да оставяш само 15% процента капацитет. Защото може да се случи точно след възтановяване на захранването, някой от компютрите да почне да проверява файловата структура (например в резултат от достигнат брой монтирания). Това е дълга и критична процедура (например 15 min) и през това време компютърът трябва да е захраннен и останалият капацитет на батериите да стигне поне за 15 min. Може да се случи точно през времето на проверка пак да спре токът. >:D

Като го вземеш ups-а зареждаш батериите до 100% натоварваш го с двата компютъра и switch-a, дърпаш захранванто. Засичаш времето до пълното спиране и го делиш на 2.

Например: УПС по твои измервания издържа 40 min. Тогава правиш да дава команда за shutdown на 20 min или  30-50% батерии.
В Софтуера на apc-ите може да се задава 'минималнияткапацитет на батериите' и 'оставащото време'. Което се случи първо. Трябва горе долу да съвпадат.



« Последна редакция: May 14, 2010, 16:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Мнение за UPS
« Отговор #14 -: May 14, 2010, 15:50 »
Благодаря за отговорите!

Мисля, че в крайна сметка ще се спра на APC моделите :)

http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=528581

Остана само следния въпрос - да предположим, че захранването от ел. мрежата бъде спряно, и UPS-а е настроен да изключи машините при достигане на от 15% капацитета на батериите.

Машината, която е свързана към UPS-а ще чрез RS232/USB бъде изключена, ами какво става с другата машина? Тя няма да може да бъде спряна по LAN, при положение, че достъп до другата машина по LAN няма, защото switch-a не работи, поради липса на ток :) Или може би аз нещо изпускам....

Поздрави

Настройваш програмата първо да спира другия компютър и след това този свързан към UPS.

Мрежовото оборудване задължително трябва да го включиш към UPS-а.

Проблем може да е стартирането на компютрите след като дойде тока.