Автор Тема: Мнения за прозиводителите на HD  (Прочетена 9263 пъти)

Hedron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • Distribution: Kubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #15 -: Aug 19, 2010, 14:04 »
Към момента WD са най-добрите дискове на нашия пазар. Seagate отдавна не са това което бяха. За последните 3 месеца два Seagate ми изгоряха в ръцете. Имам и два WD които си работят перфектно. Да не говорим какви количества грешки дават Seagate в smart диагностиката. Освен това те са и доста по-шумни. Имат множество бъгове във firmware. Като цяло към момента качеството на Seagate е мит.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #16 -: Aug 19, 2010, 15:12 »
//off
НИКОГО не съм нападал. Ако искате актуални теми за дисковете има в hardware-bg.com графики, диаграми и т.н.

Що не млъкнеш! Разбрах ти мнението - всички ти го разбрахме. Много ясно, че мога да отворя нет-а и да си намеря графиките и сам. Исках да видя колегите админи, кои дискове предпочитат. Признавам, че поста ми в който написах, че искам графики и числа не беше много смислен, но след това си пуснах един линк в който сам видя един benchmark на различните видове дискове. А ти ако искаш да ми кажеш - "имах такъви-и-такъв диск и се случи това-и-това" ще те изслушам.
Аз не говоря за дискове за сървъри, а за desktop машини, машини които сутрин се пускат в 9 и вечер се гасят в 18 (като през деня не знам дали се рестартират или не - според-зависи).
И пред мен остава въпроса - защо WD са на такова ниво, и все пак моя RAID (заваренията имам в предвид) е със Seagate? Това предпочетание на Seagate ме учудва.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #17 -: Aug 19, 2010, 15:21 »
Аз вече казах, всички сървъри които съм правил са със Самсунг и не са мръднали до сега
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #18 -: Aug 19, 2010, 15:27 »
офтопик: Като каза "заварен раид" че се сетих какъв ми завещаха на мен - раид 0 от 2 различни диска, Екселстор и Макстор, единият 60 другият 80 ГБ  ;D
А по-темата, коментара за самсунг дисковете е верен, в началото всички им се радват (че били и безшумни) и после ... авария. Имам двама познати които изгоряха така, не знам точните модели. Последният път и аз купих хитачи, понеже чух за проблемният фърмуер на сигейт, въпреки, че служтелят ме убеждаваше (явно фен на сигейт), че вече проблема не съществува в новите модели, а за другите има ъпдейт на фърмуера (на лаптопа правих ъпгрейд на фърмуера) взех Хитачи-то - "Страх лозе пази"  :) Ако вземаш дискове над 1 ТБ не купувай евтини, че при тях има голям процент боклуци (ако ще е за раид има си специални за райд, по-скъпи но мисля, че си заслужава)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #19 -: Aug 19, 2010, 15:57 »
Аз вече казах, всички сървъри които съм правил са със Самсунг и не са мръднали до сега

AMD + Samsung + ATI (най-вероятно) - бог ме опазил от такива дилъри като теб :D :D :D

Няма да те питам каква RAM си им слагал, че може да ме изненадаш.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #20 -: Aug 19, 2010, 16:22 »
Значи не познавам човек който да няма изгорял диск.

Всеки може да ти каже обаче какво гори, но трудно се намира какво НЕ гори.

Но да си призная честно не съм чувал напоследък някой да се оплаква от дискове на Hitachi или Western Digital.
След проблемната серия на Seagate (SD15 - 1TB) обаче процента на дефектите май-спадна пак до регулярното ниво (клонящо около 0).

Към Seagate питая топли чувства защото навремето имах един Pratetz16 с диск на Seagate и после имах такъв с български диск (май ги правеха в СТЗ или се бъркам). Та разликата в производителноста беше голяма.
След това първия ми компютър беше с диск на Conner, но обнових малко след това към Seagate. Та винаги гледам да имам Seagate - едни от лидерите в бранша са.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Mitaka

  • Гост
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #21 -: Aug 19, 2010, 16:30 »
  Миналата година купих два лаптопа Тошиба, единия спря още като излезе от кашона, на другия му се скапа харда няколко месеца по-късно. Разбира се, ремонтираха ги хората.
Обаче после пак им изгоряха хардовете и на двата. Пак ги смениха. Малко след това на единия пак му изпуши харда. И въпреки, че беше в гаранция, ми писна и отидох и си купих един харддиск, и го смених сам. От тогава няма проблем с него.
Толкова за Тошиба, яко шиба!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #22 -: Aug 19, 2010, 16:50 »
  Миналата година купих два лаптопа Тошиба, единия спря още като излезе от кашона, на другия му се скапа харда няколко месеца по-късно. Разбира се, ремонтираха ги хората.
Обаче после пак им изгоряха хардовете и на двата. Пак ги смениха. Малко след това на единия пак му изпуши харда. И въпреки, че беше в гаранция, ми писна и отидох и си купих един харддиск, и го смених сам. От тогава няма проблем с него.
Толкова за Тошиба, яко шиба!

И си сигурен, че е от хард дисковете. Че ако се сбеше случило на мен, щях да искам цялостна диагностика по токовете и нарпежението на дънната платка и захранването.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #23 -: Aug 19, 2010, 16:55 »
//off-topic backtolife аз директно щях да им го блъсна в главата :)

//on
При мен си бачкат два seagate и един WD и от двата производителя съм много доволен и до сега грижи не съм имал.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Mitaka

  • Гост
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #24 -: Aug 19, 2010, 16:58 »
  Миналата година купих два лаптопа Тошиба, единия спря още като излезе от кашона, на другия му се скапа харда няколко месеца по-късно. Разбира се, ремонтираха ги хората.
Обаче после пак им изгоряха хардовете и на двата. Пак ги смениха. Малко след това на единия пак му изпуши харда. И въпреки, че беше в гаранция, ми писна и отидох и си купих един харддиск, и го смених сам. От тогава няма проблем с него.
Толкова за Тошиба, яко шиба!

И си сигурен, че е от хард дисковете. Че ако се сбеше случило на мен, щях да искам цялостна диагностика по токовете и нарпежението на дънната платка и захранването.

Ами откакто си ги смених с купени от мен дискове (Seagate), нямам проблем.
А преди за около 4 месеца лаптопа ходи 3 пъти на ремонт :)

До сега нямам спрял Seagate от години насам, с изключение на един, който спря заради мен - бутнах кутията на ПЦ-то докато четеше от диска, и се прецака.
Отделно, в Маковете забелязвам, че слагат само Seagate. Имам такива от 2003-2004, които са работили около 4 години в почти 24 часов режим - и още си работят :) Има и още по-стари, в едни допотопни eMac-ове от 2001 сигурно... 40GB Seagate - и те работят!
Пак отбелязвам - до сега, за около 6 години нямам спрял/изгорял Seagate!
Сменя ли се нещо то се сменя за да се смени с по-голямо.


А да, на едната тошиба и смениха дъното :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #25 -: Aug 19, 2010, 17:01 »
А какъв е бил проблема със SD15?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5369
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #26 -: Aug 19, 2010, 17:08 »
И аз имам два дефектирали 2.5" диска (60 и 80 GB) Toshiba пълни с бад сектори и не стават за нищо. Единия е от лаптоп Toshiba, а другия е от FujitsuSiemens. А пък за толкова години работа с компютри, имам най-различни 3.5" дефектирали дискове, от всякакви брандове: WD, Seagate, IBM, Exelstor, Samsung, Fujitsu, Maxtor, Quantum, Hitachi и вероятно и други производители, за които не се сещам в момента. Историята на всеки дефектирал диск е различна, явно е до късмет и до това, в какви условия ще се експлоатира. На какво дъно, с какво захранване, как ще се охлажда диска, колко време се работи на машината, какво се работи, вибрации и т.н. Лично за мен нямам предпочитана фирма производител. Като ще държи диска, ще държи. Като ще се и..ва, ще се и..ва и ще прави мизерии.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #27 -: Aug 19, 2010, 18:21 »
Аз вече казах, всички сървъри които съм правил са със Самсунг и не са мръднали до сега

AMD + Samsung + ATI (най-вероятно) - бог ме опазил от такива дилъри като теб :D :D :D

Няма да те питам каква RAM си им слагал, че може да ме изненадаш.

Само да обиждаш ли знаеш ? Хората купуваха, искаха си точно определено... Не съм налагал нищо на никого в бизнеса, пък и няма по добро от това да дадеш на клиента машини с всички възможни платформи и да пробва и да си избере която най му харесва

И не виждам какъв ти е проблема с АМД-АТИ ?
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #28 -: Aug 19, 2010, 19:05 »
А какъв е бил проблема със SD15?

Проблема беше че самия firmware натрупва power-on count hours обаче явно не ги закръглява и май 6 месеца или година ако се натрупа и презаписва в др. област.

Но при рестарт диска спира да се детектва от BIOS и се заключва.

Проблема го остраниха с SD1A firmware - но сложи лош имидж на Seagate (още повече че бяха първите дискове от по 1Т на пазара [масовия пазар]).

Досега нямам случай на гръмнал диск - климатизирани са помещенията, гледат се редовно smart показателите, слушам звуците и т.н.

Но най-важното са архивите...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Мнения за прозиводителите на HD
« Отговор #29 -: Aug 19, 2010, 19:38 »
Да дам и аз моите 20 ст. по темата:
Имал съм три диска Самсунг досега - и трите умряха след не повече от 3 год. работа.
Най-доволен съм от една Баракуда на Seagate (от първите Баракуди) - работи нон-стоп в един сървър близо 10 год. и онзи ден за първи път направи проблем, та в момента я следя активно, но като цяло е мн. добра.
Другите 2 Seagate, които имам също работят без проблеми макар и да не са толкова добри, колкото нея - поишумни и бавни са, но пък работят.
Зa WD не мога да кажа лошо, защото проблемен диск не е минавал през мен.
Хитачи съм виждал няколко с умрели електроники и това е.

Тези дни ще купувам един сървър от Пърси и там гледам основно предлагат WD RAID Edition - такива мисля да взема и аз. Ако може да ти служи за някакъв ориентир го казвам, а ако искаш в процеса на покупка могга да си поговоря по темата с някой от фирмата, макар че предполагам ще е повече търговска информацията, отколкото техническа.
Активен