Трикомпонентната теория на Ломоносов-Йънг-Хелмхолц е научна теория във физиологията на цветното зрение, според която цветовете се възприемат чрез независими рецептори за три основни цвята. Тези цветове са червен, зелен и син. Тя е предложена оше през 18 век от Михаил Ломоносов в изказване пред Петербургската научна асамблея. През 1802 година от Томас Йънг теорията е доразвита и през 50-те години на 19 век от Херман фон Хелмхолц. Още по това време теорията е оспорвана от учени като Евалд Херинг, които предлагат широко приеманата днес теория за цветова опонентност.
УикипедияПри мониторите се ползват цветовете RGB, а при печатането се ползват четири цвята - CMYK (включва се и черен за да не се хаби цветно мастило за печатане на черно).
В действителност най-вече светлината на мониторите е съставена само от червени, зелени и сини фотони. Светлината от обектите, които наблюдаваме съдържа фотони с най-различни цветове от целия видим спектър и даже извън него.
Цветът на фотона е в същност неговата енергия или дължина на вълната или честота (енергията на фотона е равна на честотата умножена по константата на Планк - E=h.ν = h.c/λ).
За да се видят формулите както трябва (по-горе ползвах гръцки букви) направих снимка от Уикипедия (статията "Фотон"):

Фотоните излъчвани/отразявани от една снимка, направена с цифров фотоапарат и гледана на монитор RGB (колкото и да е качествена) може и да изглеждат същите като на снимания обект, но в действителност това е илюзия.
Може да се забъркват всички цветове (цветови усещания) не само с RGB, но и с други комбинации от основни цветове.
Пример: въздействието върху рецепторите на очите на жълта светлина (580 nm) е същото като на смес от зелена светлина (530 nm) и червена светлина (660 nm). Източник: учебникът по физика за 10 клас. Обърнете внимание, че сместа от зелена и червена светлина в действителност не образува по някакъв магически начин светлина с дължина на вълната 580 nm, въпреки, че за човешкото око изглежда като светлина с такава дължина на вълната. Фотоните продължават да имат същата енергия (честота, дължина на вълната) и след смесването.