Автор Тема: live cd/usb  (Прочетена 7589 пъти)

savago

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
  • Distribution: mainly OpenBSD,FreeBSD
    • Профил
live cd/usb
« -: May 14, 2011, 15:01 »
Пропоръчайте live cd/usb с добра хардуерна/драйвърна подръжка и с налични пакети като скайп,лисицата етц. Лаптопа е асус 1000Н,в момента е с убунту 11 но ми се струва тежко с него.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #1 -: May 14, 2011, 15:07 »
Смени WM.Пробвай xfce lxde или openbox.

EDIT:Ако искаш Убунту базирано LiveCD пробвай MADBOX.
« Последна редакция: May 14, 2011, 15:11 от radoshow »
Активен

savago

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
  • Distribution: mainly OpenBSD,FreeBSD
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #2 -: May 14, 2011, 16:15 »
Смени WM.Пробвай xfce lxde или openbox.

EDIT:Ако искаш Убунту базирано LiveCD пробвай MADBOX.

Ами то е написано какво искам "live cd/usb с добра хардуерна/драйвърна подръжка и с налични пакети като скайп,лисицата,етц"
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #3 -: May 14, 2011, 16:22 »
Ааа извинявам се.Това което търсиш ще го откриеш ТУК.Дистрото е българско.Надявам се да ти хареса.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #4 -: May 14, 2011, 16:36 »
http://archbang.org/download

Това ще му свърши доста по-добра работа, за това което иска
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

danaildr

  • Гост
Re: live cd/usb
« Отговор #5 -: May 15, 2011, 13:59 »
SLAX , правиш си дистро с програмите които искаш. Слагаш и драйверите които са ти необходими. Работи с КДЕ 3.5.10
Активен

bg2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #6 -: Feb 09, 2012, 13:40 »
Здравейте, може ли да ми препоръчате жива usb дистрибуция за домашна употреба? Интернет, филми, музика, снимки.

Впечатленията ми от това което пробвах досега:

lupu-528.004.iso - Мултимедията тръгна със субтитри на маймуница (сигурно има оправия), но интернета не тръгна. Настройките изглеждат сложни и неразбираеми, но предполагам се научават.

ubuntu-11.10-desktop-i386.iso - зареди, също няма и-нет. За мултимедия иска някакви плъгини и кодеци които няма как да се инсталират без и-нет. Ужасяващ интерфейс (gnom), който не е за всеки.

usu-7.0-netbook-i386.iso - и-нета тръгна, но самата дистрибуция бавеше, забиваше, мислеше и даваше артефакти във вюпорта. Така и не се стигна до пробване на приложенията. Отворих само gimp i firefox, вървят си нормално. Стига да не се цъка другаде. Системата е нестабилна и забива.

knopix ??? - рекламирана като добра линукс дистрибуция - въобще не тръгна. След началните надписи се появи екран, който е наполовина звездички, другата половина черен. Изтрих iso файла и затова не мога да напиша точната версия.

Fedora-16-i686-Live-Desktop.iso (gnome) - дистрибуцията която си харесах. Единствените минуси - размазаните шрифтове. Странен интерфейс без бутон за минимализиране и макс за отворените прозорци на приложениятса. И невъзможност за завлачване на файлове към иконката на програмата. Но предполагам с тези неща се свиква и е въпрос на практика.
И-нета тръгна, за мултимедията положението е същото както с ubuntu. С тази ралика, че без проблем се инсталират допълнителни приложения. В случая "Opera 11" за linux.
И тук идва големия проблем при fedora и останалите живи дистрибуции. След рестарт настройките се нулират, което прави използването на подобни дистрибуции непрактична екзотика.  >:(

За fedora 16 изпробвах три програми (windows версии) за правене на зареждаща флашка.

liveusb-creator-3.11.6 - Програмката е с лого на fedora и е препоръчана от общноста. Резултата, зареди екран с два реда текст и мигаща долна черта. И нищо друго.

live-usb-install-2.3.2 - не поддържа fedora 16, fedora 15 се зареди без проблеми, но няма дял за потребителски настройки.

casper rw, нещо си.

Universal-USB-Installer-1.8.8.0 - отлична програма за правене на зареждащи флашки. Поддържа fedora 16, но няма опция за потребителски дял. В ръководството пише, че зависи от вида на живата дистрибуция.

Интернет устройството е usb wi-fi D-link DWL - G 122. Ако има линукс драйвери, не е проблем да се опънат кабели за изтеглянето им, там където има проблем с и-нета. Но си остава проблема с функционалноста и записа на потребителските настройки.

Общо взето се отчаях от тези живи линукси. Сега мисля да изпробвам и това което сте препоръчали - archbang. Да видим какъв ще е резултата.

Редактирано от bop_bop_mara
« Последна редакция: Feb 09, 2012, 16:32 от bop_bop_mara »
Активен

bg2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #7 -: Feb 09, 2012, 13:44 »
Съжалявам, че мнението е излязло като стихотворение. Надявам се, че се чете. Имах проблем с логването и го копирах от текстов редактор. Моля да ме извините.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #8 -: Feb 09, 2012, 14:09 »
+1 за ArchBang
Като започнеш инсталацията не бързай чети внимателно какво те пита инсталатора,за да не се отчаяш и от него. ;).След инсталцията ако няма инсталиран драйвър за WIFI адаптера ти ще трябва да вържеш компа към мрежата с кабел и да го инсталираш допълнително.Ако не се оправиш пусни нова тема да помагаме с каквото можем.Успех  :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #9 -: Feb 09, 2012, 16:47 »
bg2, май имаш сериозни изисквания.

Първо, това, което ти считаш за странно и огромен проблем - че като заредиш Live CD/DVD, промените ти не се запазват, е повече от нормално и логично. Къде точно искаш да се запазят, върху CD/DVD-то ли? ??? Има живи дистрибуции, като Puppy, при които можеш да му кажеш да запази настройките във файл на харддиска ти, но това отново не става автоматично.

Правилно си се ориентирал, че, за да се запазят настройките, ще ти трябва Live USB. Не съм пробвала такива програми, но към списъка, изреден от теб, ще добава Unetbootin.

Тъй като няколко дистрибуции не са тръгнали изобщо, сподели с нас не само модела на безжичната карта, но и останалите компоненти на компютъра. Това може да ни ориентира към по-свестни съвети.

Друг е въпросът, че имаш и някакви изисквания към потребителския интерфейс ("възможност за завлачване на файлове към иконката на програмата" ???) - може би трябва да кажеш каква графична среда ти допада най-много.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: live cd/usb
« Отговор #10 -: Feb 09, 2012, 19:40 »
  Инсталирай дистрибуциите, обнови, инсталирай драйверите за видеокартата от самите дистрибуции, не от сайтове, и тогава давай мнение за тях. Сега от Live CD впечатленията са ти погрешни. PC Linux e върха на елегантноста. Вместо лисица ползвай Хром или Опера. За такъв процесор обезателно си бих компилирал кернела. Това обаче става лесно в Убунто разновидностите. Не съм убеден, че с Кубунту ще е тежко.
« Последна редакция: Feb 09, 2012, 20:10 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bg2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #11 -: Feb 13, 2012, 18:12 »
Здравейте отново. ArchBang не тръгна и отпада като вариант. Изкара някакво съобщение:
Код:
ERROR: No configuration file found
No DEFAULT or UI configuration directive found!
boot: _

Засега се спрях на Puppy lupu-528.004 Това е което искам. Малка, "джобна" ОС която запазва потребителските сесии. Зарежда веднага, без намеса, без обратно броене и без да пита кое как да се стартира. Само трябва флашката да се сложи в usb порта и да се включи компютъра. :D
Голям проблем обаче са настройките. Няма кирилица. Странно, но липсва бг клавиатурна подредба. Има някаква руска, която прилича на бдс, но не ми върши работа. Искам бг фонетична. Няма и шрифтове които да са ми удобни за четене.
Също и не знам как се премахват приложения. С Puppy Package Manager могат да се инсталират приложения, но как се махат идващите с дистрибуцията ненужни ми програмки? И как се инсталират програми които са като архив?

@bop_bop_mara, не виждам кое му е специалното на това да си завлачиш файла или папката към прозореца на програмата, или към иконката на десктопа. Във федора 16 + гном, отворените прозорци ми се показваха като миниатюрни снимки. Ако направя прозореца активен и на цял екран ми се скрива всичко останало. Може и да има някакви фокуси, но не ми се занимава. Вече си имам Puppy на usb-то  :D
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #12 -: Feb 13, 2012, 18:28 »
Здравейте отново. ArchBang не тръгна и отпада като вариант. Изкара някакво съобщение:
Код:
ERROR: No configuration file found
No DEFAULT or UI configuration directive found!
boot: _
Би ли споделил на какъв носител записа ArchBang и как?Защото това съобщение ми прилича на неправилно записано .ISO.
Активен

bg2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #13 -: Feb 16, 2012, 21:35 »
Записах iso файла с Unetbootin вместо с Universal-USB-Installer и тръгна. :D
Единственото което ми хареса в ArchBang е приложението за разглеждана на снимки - geeqie
И нещо което привлече вниманието ми: http://docs.fedoraproject.org/bg-BG/Fedora/16/html/Fedora_Live_Images/sect-Fedora_Live_images-Disadvantages.html Споменава се за жив образ на USB с постоянна част. Възможно ли е за Fedora и другите дистрибуции или е запазена марка само за Puppy ?
 



Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: live cd/usb
« Отговор #14 -: Feb 16, 2012, 21:44 »
Записах iso файла с Unetbootin вместо с Universal-USB-Installer и тръгна. :D
Единственото което ми хареса в ArchBang е приложението за разглеждана на снимки - geeqie
Ти майтапиш ли се или си търсиш забавление? ???
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Live-CD
Web development
Йордан 7 4568 Последна публикация Jul 24, 2004, 16:07
от BOT_ev
Въпрос за VS Live
Настройка на програми
DIDO 4 2982 Последна публикация Oct 08, 2004, 21:28
от vstoykov
Проблем с LIVE CD-ta.
Настройка на програми
yamahadrums 0 1963 Последна публикация Nov 13, 2004, 12:18
от yamahadrums
Инсталация на Live CD.
Настройка на програми
yamahadrums 5 3921 Последна публикация Dec 06, 2004, 19:24
от vstoykov
Търся ново име и лого за VS Live
Идеи и мнения
vstoykov 56 16844 Последна публикация Feb 07, 2005, 20:48
от prestige