Автор Тема: Най-подходяща ОС (Запитване)  (Прочетена 21347 пъти)

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #75 -: Nov 28, 2011, 14:43 »
Ами да, то ме пита и аз се водех по предложенията в инсталацията. Искаше да инсталира ГРУБ буут мастера и не откриваше друга ОС на харда, а явно не е гледал за руут и аз го сложих мисля на dev/sde3 доколкото си спомням. Много съм зле с дяловете, не знам кое къде е в същност. Оставям снимка по-долу, на която се вижда как е разделен харда, но не знам как да стигна до сд3... Нито пък знам как да си подредя нормално диска...

Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #76 -: Nov 28, 2011, 15:33 »
Тия дялове на нищо не приличат. Раздели си ги, както ти казах в началото на темата и си остави само една система. Инсталирай си едно Ubuntu 10.04.3, пусни една тема да ти кажа как да го настроиш за 10 минути и ще видиш колко ще ти е по- лесен живота. До Април 2013 има време, така, че не бързай да го нареждаш между мъртвите дистрибуции.
Иначе ако пуснеш "възстановяване на GRUB" в търсачката на сайта излизат доста подобни теми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #77 -: Nov 28, 2011, 16:07 »
Ще пробвам да си разделя дяловете, както ми беше описал преди. Но не обещавам да се справя. Предпочитам някой реално да ми помогне, тъй като не знам как точно да го разделя. Пак ще трябва да чета из форумите.Това е първо. После не разбрах защо трябва да си сменям версията на дистрибуцията? Какво му е на моето хубаво Убунто 11.10... А за 12.04 въобще не бързам, като си доийде тогава ще го мислим къде какво и защо. Инсталирал съм неправилно ГРУБ-а и сегя никва полза от това, че съм го инсталирал. Няма ли възможност чрез ремоут програма (като ремоут десктоп в апп приложенията) някой да направи тези дялове. Ако аз продължа да ексеприментирам съвсем ще се омажа...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #78 -: Nov 28, 2011, 17:22 »
Направата на дяловете е толкова елементарна, че няма накъде. Или предварително записваш GParted или Parted Magic на Live CD или или стартираш Live CD с Убунту и по време на инсталацията стартираш програмата. Избираш "Нова таблица на дяловете" и си правиш 3 дяла, както ти казах. Това е работа за не повече от 2 мин. но предполагам още не си свикнал да работиш с подобни програми за редактиране на дялове.
Относно версията : 10.04 е стабилна и много лека. В Гном 2.30 всичко си е подредено перфектно и се съмнявам, че толкова скоро тройката ще достигне функционалността и. Нямам основание да я сменям и защото в момента съм с по- ново ядро /3.2 rc2/ от това, което е в твоята 11.10, a за тези програми, които искам да са винаги актуални, съм добавил допълнителни PPA /хранилища/.
За възстановянето на GRUB се е изписало достатъчно и търсачката може да ти помогне повече от мен.
Виж тази  http://img714.imageshack.us/img714/5934/kubuntu1004kernel3127.png  снимка на Kubuntu 10.04 с ядро 3.2 и прецени сам дали изглежда остаряло. Консумира само 140 MB RAM на празен ход въпреки всичките шаренийки по него.
« Последна редакция: Nov 29, 2011, 20:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #79 -: Nov 29, 2011, 15:39 »
Cybercop, за да реша проблема с дяловете просто преинсталирах наново. Мисля, че сега всичко е наред. Искам да инсталирам и Убунту студио. Къде трябва да го инсталирам ( ГРУБ буут мастера също?) В руут ли?

Аз съм си много доволен от точно тази версия на Убунту дистрибуцията, не мисля, че е нужно да я сменям на този етап. Благодаря. :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #80 -: Nov 29, 2011, 17:20 »
Не знам какво си инсталирал. Ubuntu studio е убунту- базирана дистрибуция с добавени програми за мултимедия. На един компютър не е оправдано да инсталираш 2 дистрибуции, след като са почти идентични и вършат една и съща работа.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #81 -: Nov 29, 2011, 18:46 »
Разбирам. А аз си мислех, че е нещо като апп, а то си е отделна дистрибуция.
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #82 -: Nov 30, 2011, 16:41 »
Отделна дистрибуция, чиито програми спокойно можеш да си инсталираш и на настоящата. Въпросът, обаче е: Кои са тези програми?
А, ето ги...
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudio/Applications
 ;)
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #83 -: Dec 01, 2011, 10:55 »
Recku, много благодаря за полезния линк  ::) Вече пробвах УСтудиото и не ми хареса много графичната среда, все пак сравнявам с Убунту 11.10. Иначе като функции си заслужаваше 45 минутното чакане по инсталиране.. :)

Някой може ли да ми разясни как да си направя буут от флашка за Виртуалната машина, която не мога да подкарам, тъй като всеки път очаква да тръгне нещо от сд-рома...,който нямам.. ?  ^-^ И въобще как точно се работи с тази машина?
« Последна редакция: Dec 01, 2011, 11:00 от razorbladic »
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #84 -: Dec 01, 2011, 15:01 »
@razorbladic след като си създадеш виртуалната машина и я стартираш, ще те попита, от какъв източник да се зареди.. по подразбиране е от CD/DVD устройството, но има и опция направо да стартира от .ISO файла, просто след като си я създал, при пускането, когато те попита от къде да зареди, ти щракни върху малката папчица -



и намери и избери въпросният .iso файл.
По този начин не ти е нужен никакъв външен носител! Просто си теглиш дистрибуцията и веднага я подкарваш във VirtualBox-а, без да си играеш да правиш boot-ващи флашки, да записваш дискове и т.н. :)
« Последна редакция: Dec 01, 2011, 15:05 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #85 -: Dec 01, 2011, 16:50 »
@and1soma, много мило от твоя страна, че си намерил време и желание да побликуваш с картинка показно за въпроса ми. Надявам се това да е полезно за всички начинаещи с Линукс, по-специално Убунту. При мене тръгна, дори го ползвах няколко пъти за сефте... :)

Преди няколко поста, Radoshow бе оставил този линк : http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
Пробвах  първата версия от списъка (приложима за повечето комп.), пуснах я през Вируалбокса, но започна да инсталира пак Уб 11.10... Не разбрах защо така се случи. Бях избрал исо файла на Precise Pangolin, a не Oneiric... ? Някакво обяснение...? :)
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #86 -: Dec 01, 2011, 19:58 »
@razorbladic, когато си стартирал самата виртуална машина, провери в Устройства > CD/DVD устройства, дали наистина е отметнат точният .iso файл -

Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #87 -: Dec 01, 2011, 21:44 »




Има някакъв проблем с Биоса, който не разбирам какъв може да е. Това, което ми минава през ума е, че това е 32бит, но поддържа и 64битови пс-та като моя, особено ако е Интелски. Доато другите исо за 64 са конретно за АМД-та и т.н. ...
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #88 -: Dec 01, 2011, 23:57 »
@razorbladic, това ли било.. :D
Ами всъщност Ubuntu 12.04 Precise все още дори не е обявен за Alpha.
Разработчиците на Ubuntu 12.04, започват да го разработват като копие на Ubuntu 11.10.
И тъй като това е много ранен етап на Ubuntu 12.04, логото както си показал не е сменено.
Така че, това си е Ubuntu 12.04, но просто все още е едно много малко променено Ubuntu 11.04.
Дано ти е станало ясно. :) [_]3
« Последна редакция: Dec 02, 2011, 00:03 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #89 -: Dec 02, 2011, 12:01 »
 ;D стана ми ясно, тъй като два пъти го инсталирах на виртуалната машина и се сетих, че явно промените са минимални на този етап, все пак не  е минал и месец от официалното излизане на Онейрик дистрибуцията (11.10)... Просто ми стана интересно да не би да пропусна да видя новият изглед на Панголина (12.04)... Дали и той ще продължи серията от промени на Гном...? :) Поживьом повидим...   [_]3
« Последна редакция: Dec 02, 2011, 12:48 от razorbladic »
Активен