Автор Тема: Най-подходяща ОС (Запитване)  (Прочетена 21358 пъти)

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Здравейте!  :D

Извинявам се, че така директно побликувам подобна нова тема, но от няколко дена се опитвам да мина на моя Sony Vaio (VGN-CR190E) лаптоп от WIN XP SP3 на Убунту 11.10. Мой приятел ми каза за Линукс Убунту с приложение Wine, когато му казах, че искам да пробвам Линукс система. Той ми препоръча тази конфигурация, поради желанието ми да използвам няколко програми, които не са поддържани от Линукс (което става чрез помощта на Wine). Имам въпрос: коя ОС на Линукс е препоръчителна за такава цел със подобна конфигурация на лаптопа? :

Процесор: 1.8GHz to 2.4GHz Intel Core 2 Duo
РАМ Памет: 4GB of 667MHz
Твърд Диск: 160GB at 5,400rpm 
Чипсет (дъно): Mobile Intel Express 965GM
ОС (вградена) : Windows Vista Home Premium

Първоначално е бил с Виста, когато е бил закупен. Този лап топ е купен в Канада, след което моя приятелка ми го подари. Купуван е, мисля че през 2006-та. Аз го заварих с Уин 7, който вървеше добре, но от време на време даваше бъгове. Не беше най- подходящата идея за този лаптоп. След което един мой приятел - руснак, реши, че по-добре е да иснталира руски Уин XP SP3, който напълно ми бъгна компа. От една седмица се опитвам да преинсталирам, първо друго XP, което не тръгна. Важно е да вметна,че  СД/ДВД Рома на компа отдавна не фyнкционира, може да се зарежда само от външен диск или УСБ. Пробвах да бутна усб с Уин, нищо, хиляди грешки, които не знам как да оправя. Докато се опитвах си свалих Убунтото 11.10 и си направих буут флашка, за да инсталирам с него - пак нищо. Сега като включа компа имам просто черен екран с чертичка в горния ляв ъгъл (класика, нали). Иска да си иснталирам Убунту или друга Линкус ОС, но не знам коя. Също така тези дни ще се добера до външно СД ром и ще пробвам с буутващ диск с Убунто, дано стане... Никога не съм работил с Линукс, но много години мои познати, които са, са ми казвали колко по-добър е той... Дайте съвети като за съвсем начинаещи като мен... :) Благодаря и сорри за изтормозването. Но все от някъде се започва, нали така :)
« Последна редакция: Nov 21, 2011, 17:11 от razorbladic »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #1 -: Nov 21, 2011, 16:02 »
Решението е елементарно - която подкараш. Жалко, че нямаш CD/DVD, а от флашка никога не съм пускал дистрибуция, въпреки че имам няколко. Ако искаш стабилна дистрибуция - опитай Ubuntu 10.04 или Mint 9. Аз бих ползвал и Debian 6, но не го препоръчвам на начинаещи, поради по- суровият вид. Ако искаш да експериментираш - в Distrowatch има доста обемен списък от повече или по- малко известни дистрибуции.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #2 -: Nov 21, 2011, 17:13 »
Съзирам известно притеснение у автора, че hardware-а, на който трябва да се инсталира някакъв Linux, е стар. Което реално не бива да е повод за грижи, като се има предвид, че има дистрибуции, които могат да бъдат инсталирани на буквално архаичен hardware. Ако успеете да се справите да създадете посредством Unetbootin някое boot-ващо usb, може да опитате да инсталирате чрез него какъвто Linux си поискате. До известна степен условността с 'успеха' в предното изречение е провокирана от факта, че не всички usb flash-устройства, налични понастоящем, могат да се използват за boot. За такава цел може да има успех (по мои наблюдения) с пръчки  :), големи около 1Gb, макар и да съм имал успехи и с такива с капацитет от 4GB. Аз лично от години ползвам такава на Kingston, модел Data Traveler 1GB (добре че модела го няма на пазара, да не прозвучи като реклама >:D), и стига да е има направени в BIOS настройки кое е правилното 1во устройство, от което да се търси да тръгне някаква OS, досега съм нямал проблеми с нея. Вярвам, че на тази марка преносими компютри при 'запалване' на компютъра има опция чрез 'горещ клавиш' като F10 например да се влезе в меню Boot order или нещо подобно.
Може би трябва да върна малко лентата назад, и да уточня, че подобна boot flash-ка може да се направи от всяка операционна система, дори и Windows. Ако предварително е изтеглен образа на желаната за инсталиране дистрибуция, няма нужда да се чака да се изтегли, когато вече веднъж е стартиран Unetbootin. Възможно е да се направи и много минимална flash-ка с инсталация на избраната дистрибуция по мрежата, като например по спомен Debian, Ubuntu, CentOS, Arch предлагат мрежово инсталиране. Възможно е този списък да се разшири и/или коригира, не претендирам за изчерпателност. При желание може да си пробвате силите със Slax - Slackware-базирано нещо, което е много удобно за временно ползване и изпробване на възможностите на машината, но някак не става за инсталиране...
Всичко свежо от мен!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #3 -: Nov 22, 2011, 00:23 »


Abscent, благодаря за изчерпателното инфо за усб боотваща алтернатива, но мисля, че акцентът беше най-вече върху ОС. В крайна сметка ще пробвам да заредя буут лайв СД и дано се инсталира най-накрая каквото и да е...

Cybercop, благодаря ти за опътващите дистрибуции. Аз лично препрочетох за всички тях + други дистрибуции и оставам с впечатлението, че точно Убунту ми приляга засега най-добре. Ти споменаваш 10.04 като дългосрочна дистрибуция, но аз предпочитам сега да си сваля 11.10 и да чакам за 12.04 през април 2012, която ще бъде с 5 годишна поддръжка, а дотогава, мисля, че ще съм се понаучил да боравя с Линукс система.

Четох доста и единственото нещо, което никак не разбрах е как , след като започна инстал процеса е да си разделя харда на поне две части. Принципно си имам С и Д от Уин, а когато инсталирам Убунтуто ми дава един дял. Не разбрах как се отделя и съставя нов дял, на който да бъде инсталирана самата дистрибуция. Гледах някакъв туториал, но ми остава да пробвам утре...
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 16:26 от razorbladic »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #4 -: Nov 22, 2011, 01:02 »
Аз бих го разделил(в конкретния случай) на: 7-8GB - /root, 300-500MB - SWAP и всичкото останало на /home


П.С. Аз лично, продължавам да си ползвам и Уиндоус за някои работи, но предпочитам да го ползвам във виртуална машина, а не като дуал буут! Иначе съм минал през дуал буута и съм по-доволен от виртуалката.

П.С.2 Бих ти препоръчал да не се занимаваш с различно от Убунту или Убунту базирано(като Минт например). Другите са по-малко подходящи за "новаци".
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 01:15 от backinblack »
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #5 -: Nov 22, 2011, 12:11 »
Backinblack, много готино, че ме съветваш как да си разделя харда, ама първо трябва да разбера как да го направя :D Не е ли по-лесно просто да си инсталирам Убунтуто и после да деля харда. Ти спомена виртуална машина, какво точно представлява тя и под каква ОС да работя, ако не си качвам Убунуто на харда? Честно казано не искам да работя точно сега на уин и да се връщам към Майкрософци, това е като да изневеря вече на първата си любов - Убунту, който си ми харесва... Аз дори още не съм го изнталирал, само чета за него ха-ха..  :)



Да и аз си мисля, че съм попаднал на правилната дистрибуция, гледах дори Блектрак, ама ми се стори прекалено официално, мой приятел ползва тази дистрибуция.

Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #6 -: Nov 22, 2011, 12:59 »
Колега,разгледай този линк LiveUSB.С това приложение ще можеш да запишеш Линукс на флашка.Има версия и за Уиндоус.Успех.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #7 -: Nov 22, 2011, 13:05 »
Най добре си преоразмери предварително диска с някое Live CD на GParted или Parted Magic. http://distrowatch.com/?newsid=06916
Предполагам, че става и с Live USB но не съм го правил. След стартирането отваряш partition editor, нова таблица на дяловете и си преоразмеряваш диска. Правиш един първостепенен дял от 20-30 GB, форматиран с ext3 или ext4 файлова система за root /кореновата файлова система/, един дял от 3-4 GB, форматиран в linux swap за виртуална памет и от всичкото останало пространство създаваш един дял /няма значение дали е първостепенен или логически/, който форматираш също в ext3/ext4 файлова систена за Home дял. Това ти е линукският еквивалент на D-дяла в windows. След това поставяш диска с Ubuntu-то и почваш да инсталираш. При инсталацията, когато се стигне до форматирането на диска, избираш опция "Ръчно разделяне на дяловете - за напреднали". Ще ти излязат създадените преди това дялове. Задаваш на дяла от 20-30 ГБ да се монтира root /кореновата файлова систена. Понякога тя е означена само с наклонена черта и точка. На големият дял задаваш да се монтира Home. Swap дяла не пипаш - системата си го монтира автоматично. Всички останали дялове, които съществуват се монтират автоматично в root и за тях нямаш грижа. Теб те интересува да зададеш само root и Home. След това запазваш промените и продължаваш с инсталацията. Най- добре се съгласявай с всичко, което системата ти предложи. Успех. Ако успееш с инсталацията, пусни тема да ти кажа как да настроиш системата за 5 миинути. Ако си избрал версия след 10.10, нека ти помогне друг колега, защото аз не възприемам новостите и си цикля още на 10.04.
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 13:10 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #8 -: Nov 22, 2011, 13:46 »
Диска се разделя и при инсталацията на системата! На всяка дистрибуция, инсталатора и има възможности за разделяне на харда и форматиране на партишъните. Включително и Убунту.
За виртуализация аз ползвам VMware. Има версия за Линукс и версия за Уиндоус.

cybercop, 20-30ГБ за роот, да няма уиндоус да инсталира! Харда му му е не е чак толкоз голям, че да губи 15-25ГБ дисково пространство, а и процесора му не е чак толкоз мощен, че да инсталира купища излишен софтуер и да го използва. Дори и повече от 2ГБ рам са излишни на този компютър щото ако ги напълни със стартирани приложения и ще замръзне.
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 13:49 от backinblack »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #9 -: Nov 22, 2011, 15:26 »
На 160 GB, 20 GB няма да е голяма загуба. Поне аз оставям толкова, въпреки, че съм с 500 ГБ.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #10 -: Nov 22, 2011, 16:17 »
http://www.youtube.com/watch?v=6wI9xWjDb6o

Така, откъде да почна... :) В този клип е показано всичко, НО при вече създаден дял от диска.

Cybercop, Partet Magic работи май само във вече инсталирана Линукс среда. Нека само да ви напомня, че в момента нямам никакъв пряк достъп до лаптопа, мога само с СД-ром да оперирам. Доколкото прочетох лайв СД е просто обикновенно буут СД, на което качвам каквото си искам и то би трябвало да тръгне след Биос настройка за първо оптично устройство (демек рома). Според мен Backinblack е прав за оразмеряването на дяловете. На Убунту му трябват 5 ГБ, по дефаут. Нека му оставим 20 ГБ да диша спокойно. Бекинблек, не се заблуждавай, че не бих иснталирал поне 20 % от ресурсите на приложенията. Имам доста авантюристичен подход към ОСми като цяло... Затова май се докарах до това положение, ха-ха.. :)

Доколото съм разбрал, трябва да се преборя да създам следното:

160 GB HDD:

/ (root) (ext3/ext4) = 20GB (Ubuntu 11.10)
/ home / = 136 GB (HDD D:/ )
/ swap / = 4 GB (USB and Externals)

Свалих си Gparted + Textboot = Live CD/USB. Въпрос: не мога ли да правя live DVD, ако нямам СД-та?

Radoshow, благодарско за ъп програмката, аз използвах подобна. Днес е денят, момчета! Дано успея да си инсталирам успешно дяловете и дистрибуцията. После като съм готов ще ви мъча за настройките, за които спомена Сайбъркоп...  ;D


« Последна редакция: Nov 22, 2011, 16:22 от razorbladic »
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #11 -: Nov 22, 2011, 16:38 »
Не е нужно да сваляш никакво друго дистро,за да оразмериш диска.Във всяко LiveCD с Убунту има инсталиран Gparted.Ама той ще ти е нужен само ако искаш да си запазиш и Уиндоус-а и да стартираш която ОС ти е кеф.Ако ще имаш само Убунту на компа трий всичко смело и инсталирай.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #12 -: Nov 22, 2011, 20:56 »
УСПЯХ! УСПЯХ!

Най-накрая. Друго си е със СД-ром, просто... Много съм доволен и щастлив. Сега, обаче, трябва да направя много настройки, от които не разбирам. Например не знам как да си оправя уаърлеса...? Без нет няма Уайн приложение, а без него не мога да работя с опредлени Уин програми. Също така забелязах, че в даш всичко се пише с кодове, а аз не знам нито един. :) Много ви благодаря за помща досега, без вас нямаще да се справя. Успях дори да си разделя харда както описах в предния отговор. То било фасулска работа, ама колко неща трябваше да прочета... :)  [_]3  [_]3  [_]3 Три бири за трима помагачи...
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #13 -: Nov 22, 2011, 21:05 »
Щом не ти тръгва WIFI-то явно липсва драйвъра.За да разберем кой драйвър ти е нужен ще трябва да отвориш един терминал и в него да напишеш тези команди:
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci | grep Network
  2. iwconfig
и инфото което ти върне го постни да го видим.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #14 -: Nov 22, 2011, 21:07 »
Щом не ти тръгва WIFI-то явно липсва драйвъра.За да разберем кой драйвър ти е нужен ще трябва да отвориш един терминал и в него да напишеш тези команди:
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci | grep Network
  2. iwconfig
и инфото което ти върне го постни да го видим.

Как и къде по-точно трябва да го напиша, че да има реакция... ?? Какво е терминал?... Как да разбера кои драйвери са инсталирани и кои не?
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 21:10 от razorbladic »
Активен