Автор Тема: Използване на kdesudo  (Прочетена 3238 пъти)

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Използване на kdesudo
« -: Sep 02, 2012, 14:20 »
Здравейте имам 2 акаунта на Кубунту единия е с администраторски права а другия не е.Винаги си влизам с този който няма администраторски права.Когато искам да инсталирам нещо просто си влизам в конзолата и пиша su - <username> после си въвеждам паролата и си инсталирам каквото ми трябва.Интересното е че когато искам да отворя примерно (в графична среда) User Management,се отваря диалогов прозорец на който най-отгоре пише Password- Kde-Sudo и когато си въвеждам паролата от администраторския акаунт(същата тази която въвеждам и в терминала когато искам да инсталирам нещо) ми изписва Warrning:Incorrect password,please try again.Същото нещо става и с други приложения в графична среда които изискват административни права за да се стартират.
Можете ли с нещо да ми помогнете
Благодаря ви предварително
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #1 -: Sep 02, 2012, 15:22 »
Не мисля, че с нещо може да ти се помогне. kdesu/kdesudo което те пита за парола автоматично приема, че sudo ще се изпълни като текущия потребител. След като влизаш с не-админ това трябва да е неговата парола, но той пък няма права.

Не е невъзможно да се стартира и каквото ти трябва, но.... прецени сам: пускаш:

Код:
kdesudo -u <админ> kdesudo users-admin
Т.е. двойно пускане на kdesudo като ще пишеш две пароли. Аз лично не бих се връткал така, просто бих си пуснал втора сесия с админ потребителя за да си свърша работата.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #2 -: Sep 02, 2012, 18:52 »
Добре де, а защо не стартираш това, което има да стартираш от терминала?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #3 -: Sep 02, 2012, 20:17 »
Kickoff Application Launcher/Sistem Settings/User Management,би ли казал как да го стартирам това през терминала.:)
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #4 -: Sep 02, 2012, 21:06 »
Kickoff Application Launcher/Sistem Settings/User Management,би ли казал как да го стартирам това през терминала.:)
Можеш да опиташ така:
Код
GeSHi (Bash):
  1. kubuntu1@kubuntu:~$ xhost +; su -l kubuntu
  2. access control disabled, clients can connect from any host
  3. Password:
  4. kubuntu@kubuntu:~$ DISPLAY=:0 sudo kcmshell4 userconfig

В случая, <kubuntu> е първият акаунт, който е вписан в /etc/sudoers и който има право да ползва sudo, a <kubuntu1> е вторият акаунт, който няма такива права и от който работиш в момента. Трябва да заместиш <kubuntu> с името на твоя първи потребител.
Обаче и аз мисля, че този начин на работа не е удобен.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #5 -: Sep 02, 2012, 21:13 »
Чакай, не се юрвай веднага в сложни решения! dejuren вече ти е казал какво бъркаш - kdesudo не иска администраторската парола, а иска твоята. Когато kdesudo те попита за парола, просто въведи твоята :) Ако някога ти попадне конзолна команда, която запoчва със (или името на командата съдържа) sudo, имай предвид, че поисканата парола ще е твоята. Това е, защото sudo вдига привилегиите на твоя потребител, и затова иска паролата на твоя потребител. Командата su е друга - с нея влизаш като друг потребител (ако не впишеш потребител към командата, се приема администраторският акаунт root), поради което се иска паролата на този друг потребител ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #6 -: Sep 03, 2012, 03:20 »
neter тези работи ми са ясни
При Кубунту нещата в това оношение са малко по различни от другите дистрибуции с него съм от около 2 месеца.Иска четене това е.
« Последна редакция: Sep 03, 2012, 03:32 от user1111 »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #7 -: Sep 03, 2012, 06:31 »
При Кубунту нещата са си абсолютно същите, разликата, че аналога на kdesudo в Ubuntu е gksudo.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #8 -: Sep 03, 2012, 09:30 »
Кикоф не е ли онази безумна бутафория на основно меню в четворката??? Не виждам причина да искаш да го стартираш отново. Но ако толкова държиш:

Код:
which kiickoff

Най-вероятно така си се казва, ама в момента съм на машина без КДЕ.

Sistem Settings си се казва точно така само, че с малки букви и слято. Копченцето tab много помага в терминала.

Зад помпозното и безвкусно User Management седи добрия стар kuser. Много приятна програмка, още от време оно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #9 -: Sep 03, 2012, 10:28 »
go_fire споко ща са опраим ве :)
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #10 -: Sep 03, 2012, 12:00 »
...
Зад помпозното и безвкусно User Management седи добрия стар kuser. Много приятна програмка, още от време оно.
Не. Тази програмка не е инсталирана. Зад това нещо стои модул "userconfig".

Досега, на user1111 му беше обяснено защо не може да използва kdesudo, но не и как да изпълни нещо с администраторски права от този акаунт. А въпросът беше прост - как да пусне графична програма, в случая за управление на потребителите, с администраторски права от акаунт, който няма права да използва sudo (предполага се, че знае необходимите пароли).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #11 -: Sep 03, 2012, 12:23 »
Здравейте имам 2 акаунта на Кубунту единия е с администраторски права а другия не е.Винаги си влизам с този който няма администраторски права.Когато искам да инсталирам нещо просто си влизам в конзолата и пиша su - <username> после си въвеждам паролата и си инсталирам каквото ми трябва.Интересното е че когато искам да отворя примерно (в графична среда) User Management,се отваря диалогов прозорец на който най-отгоре пише Password- Kde-Sudo и когато си въвеждам паролата от администраторския акаунт(същата тази която въвеждам и в терминала когато искам да инсталирам нещо) ми изписва Warrning:Incorrect password,please try again.Същото нещо става и с други приложения в графична среда които изискват административни права за да се стартират.
Можете ли с нещо да ми помогнете
Благодаря ви предварително


За графичните приложения :
1. В konsole : sudo "име на приложение"
2, Натискаш Alt+F2 и пишеш в конзолката kdesu "име на програмата", примерно
kdesu synaptic
Натискаш Enter, пишеш паролата и отваряш приложението с администраторски права. Във файловата система влизаш като администратор просто като стартираш dolphin с администраторски права -  натискаш Alt+F2 и пишеш kdesu dolphin
Не съм сигурен, дали съм разбрал въпроса ти, но се надявам да съм ти бил полезен с нещо.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #12 -: Sep 03, 2012, 14:53 »
Здравейте!
Имам 2 акунта регистрирани в Кубунту единя е с администраторски права а другия (от гупа voice) ne.Когато се логвам с този акунт дето не е с администраторски права и искам да инсталирам нещо си влизам в терминал със su - <username> пиша си името и паролата на админския акаунт и си инсталирам.Обаче има приложения в графична среда които също изискват админски привилегии за да се стартират,пример е "Kickoff Application Launcher/Sistem Settings/User Management".kdesudo доколкото разбрах е графичен интерфейс на sudo,значи когато отворя примерно User Management ми илиза прозорез на който отгоре пише Password - Kde sudo, и от долу трябва да си въведа паролата за да ми стартира User Management и когато си въвеждам админската парола от админския акаунт ми пише incorrect password,когато си въведа паролата от неадминистраторския акаунт(този с който съм логнат в момента)прозореца се затваря но не се стартира програмата,така е и със всички други програми.Ако някой е по запознат с това kdesudo моля да помогне.
Благодаря ви предварително

П.П Това kdesudo не взима ли информация от файла на sudo кадето са аднати потребители които имат sudo права и аз незнам вие кажете.
« Последна редакция: Sep 03, 2012, 15:22 от user1111 »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #13 -: Sep 04, 2012, 14:44 »
...
П.П Това kdesudo не взима ли информация от файла на sudo кадето са аднати потребители които имат sudo права и аз незнам вие кажете.
Има ли нещо неразбираемо от това, което dejuren и neter са написали по-горе за kdesudo, че трябва да се повтаря въпроса от началото на темата? Ако е необходимо, може да се напише още веднъж.
В Ubuntu/Kubuntu/... root акаунтът е заключен (не можеш да се логнеш с него). Затова, на първия потребител, който се създава при инсталирането на системата, се задават права за изпълнение на администраторски задачи с използване на sudo. Следващите потербители нямат това право.
Както пише в документацията и както е споменато по-горе, sudo/gksudo/kdesudo питат за *твоята* парола (за паролата на акаунта, с който си се вписал в системата). Вторият ти акаунт няма право да използва sudo и с него не можеш да изпълняваш администраторски задачи (няма смисъл да пишеш неговата парола, а още по-малко паролата на първия акаунт). Мисля, че нещата дотук са ти ясни и няма какво повече да се обяснява.

Какво можеш да направиш, ако използваш втория акаунт и ти се налага да изпълниш задача с администраторски права?
Първият вариант е да направиш това, което е казал dejuren - използваш "Switch user" (Menu-> Leave-> Session) и в новата сесия влизаш с потребителя, който има право да използва sudo.
Вторият вариант е да превключиш към другия потребител в терминала, като използваш "su - <username>".

Сам си написал, че използваш втория вариант, когато изпълняваш команди за инсталиране. Обаче, ако опиташ да пуснеш графично приложение, ще получиш грешка:
Код
GeSHi (Bash):
  1. kubuntu1@kubuntu:~$ su -l kubuntu
  2. Password:
  3. kubuntu@kubuntu:~$ kdesudo dolphin
  4. No protocol specified
  5. No protocol specified
  6. kdesudo: cannot connect to X server :0

Причината, според мен, е в това, че твоят user не фигурира в access control list-а на графичния сървър и няма право да се свързва с него. Ако изключиш действието на този списък, преди да превключиш към първия потребител, тогава можеш да пуснеш графично проложение (включително с администраторски права). След като си свършиш работата, включваш отново access control-а с "xhost -":
Код
GeSHi (Bash):
  1. kubuntu1@kubuntu:~$ xhost +
  2. access control disabled, clients can connect from any host
  3. kubuntu1@kubuntu:~$ su -l kubuntu
  4. Password:
  5. kubuntu@kubuntu:~$ kdesudo dolphin
  6. kdesudo(10887) KDESu::KDESuPrivate::KCookie::getXCookie: No X authentication info set for display  ":0"
  7. ...
  8. kubuntu@kubuntu:~$ exit
  9. logout
  10. kubuntu1@kubuntu:~$ xhost -
  11. access control enabled, only authorized clients can connect

По същия начин, вместо dolphin, можеш да пуснеш "systemsettings" или с kcmshell4 направо да заредиш необходимия ти модул, изискващ администраторски права - "kdesudo kcmshell4 userconfig".
Ако се налага да изпълняваш повече от една-две администраторски задачи, по-добре е да използваш първия вариант.
« Последна редакция: Sep 04, 2012, 14:46 от trosho »
Активен

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Използване на kdesudo
« Отговор #14 -: Sep 04, 2012, 16:08 »
Здравейте1
trosho  стана ми ясно,благодаря ти.Би ли ми казал има ли смисъл след като съм логнат като уюсър без асмин права да правя толкова много дейности за да инсталирам една програма или направо да иползам switch user и да си вляза с админския акаунт и да си правя каквото ми трябва.Ако е по добре да използвам Switch user трябва ли да затварям някакви отворени програми на сесията която не е с админски права преди да превключа на другия акаунт,защото може да инсталирам програми или да правя ъпгрейт на системата и т.н.т.
Активен