Автор Тема: SMF 2 под Линукс?  (Прочетена 929 пъти)

altium

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
SMF 2 под Линукс?
« -: Nov 13, 2012, 23:28 »
Здравейте колеги,
от бившият ми съдружник, който е и собственик на досегашния домейн, наследявам форум на SMF 2.0.2 с не малка база данни и около 2000 потребителя, работил под BSD при него.

Ще се наложи да го поддържам с мои средства и на лично моя машина. Купил съм домейн (само името) с разширение .eu от SuperHosting.BG, към който искам да го асоциирам.

Проблемът е, че имам известен опит с Линукс, най-вече Ubuntu, но нямам абсолютно никакъв опит с поддръжка на SMF, MyQSL, Web сървър и всичко необходимо за домейн + форум.

Имам волята да се науча, не съм тъп, също така и обичам да чета хелпове. Но без помощ от ваша страна няма да стане, защото много дребни подробности от незнание ще правят големи спънки, предвид тоталната ми липса на опит с база данни.

Мога да подготвя една машинка с Ububtu Server x86. Не съм се занимавал изобщо с BSD и едва ли ще успея да го ползвам като базова ОС. Може би някой ден като понауча повече бих го пробвал. Оттам нататък ще се чудя какво ще ми трябва за сетване база данни, потребител за нея, пускане на домейна и асоцииране с него, инсталиране на SMF-to после и т.н. А какви дялове на харда да си подготвя дори?

Надявам се с вашите съвети да успея да подкарам 7-годишният си форум, който е важен и за мен и за потребителите. Ще имам сериозна нужда от помощ...

Skype: altium01
« Последна редакция: Nov 13, 2012, 23:43 от altium »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: SMF 2 под Линукс?
« Отговор #1 -: Nov 14, 2012, 03:31 »
Ще имаш нужда от дебел дял /var, тъй като там ще стои базата данни и веб-форумната част.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: SMF 2 под Линукс?
« Отговор #2 -: Nov 16, 2012, 09:45 »
Аз поддържам SMF с горе-долу толкова потребителя и 34000 ( оле кога станата толкова :) ) и да ти кажа, че не е толкова ресурсоемко колкото си мислиш. Съветът ми е, щом си си купил домейн, си купи и един хостинг ( най-евтиния на суперхостинг би ти свършил работа, трафика е малко, пък ако надвишаваш не се притеснявай те се обаждат :) ). Ако имаш хостинг единственото което трябва да направиш е да си влезеш в CPanel-a, да си вържеш домейна ( има настройки за това ), след това правиш един DUMP на съществуващата база на форума ( примерно с PHPMYAdmin ), след това на хостинга отново в phpmyadmin но този път import на дъмпа. Следващото което ти остава е да качиш файловете на форума през някой FTP клиент, и да оправиш настройките за пътищата. И това е ...

На собствена машина процедурата е горе-долу същата ... Първо трябва да си настроиш обаче някой неща: BIND - DNS сървър който ще ти обслужва домейна ( като не забравяш да си промениш и /etc/hosts, трябва да опишеш домейна там ) , Apache - web server, MySQL Server и общо взето това е.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"