"моите виждания за бъдещето на изчислителната техника със сигурност не съвпадат с твоите. "
тука малко не разбрах .
Малко ще се отклоня лирически от темата за да изложа вижданията си за развитието на компютърната техника. В началото на темата те посъветвах да не се занимаваш с тези логически ИС, техниката е напреднала и всичко може да го реализираш с матрици. Това са инатегрални схеми, които може да програмираш както си искаш. Не е задължително дори да имаш познания по цифрова техника и изобщо по електроника. Съществуват два хардуерни програмни езика Verilog и VHDL чрез които се описва поведението на матрицата, от там нататък компилаторът я програмира така, че да се държи както на тебе ти харесва, ти учиш информатика и не виждам по-подходящ начин от този. Две са водещите компании, които произвеждат такива интегрални схеми (CPLD и FPGA), това са Xilinx и Altera, като първите са като че ли малко по-напред в развитието. Xilinx имат един проект наречен Microblaze - това е процесор реализиран с FPGA матрица от серията Spartan. Проектът е с отворен код и може да си играеш с него ако искаш да го развиеш, някои Линукс дистрибуции дори са портнати за този "софт-процесор".
Та аз виждам бъдещите процесори точно такива празни силициеви чипове, които всеки си програмира както си иска, като една Линукс дистрибуция, която всеки си прекроява според нуждите. Съвременните процесори обработват инструкциите една по една, и дори да говорим за многозадачност на операционните системи, то тези многото задачи се нареждат на опашка, за да бъдат обработени. В бъдещите компютри хардуерът и софтуерът ще се слеят. Сега софтуерът е низ от инструкции, които се подават към процесора, докато в бъдеще софтуерът ще се програмира директно в "процесора", който ще бъде толкова голям че да побере цяла операционна система заедно с "инсталираният" софтуер, всяка програма ще си има заделен хардуер, който ще обслужва само нейните нужди, еето тогава може да говорим за истинска многозадачност в реално време.
ps та това, което ти се опитваш да направиш е да усъвършенстваш съвременният процесор, който по мое мнение е на върха на развитието си - т.е. няма на къде повече. Да, може да му се вдигне тактовата честота, да се добавят ядра, но това е като да усъвършенстваш двигател с вътрешно горене - за 100 години принципът на действие не се е променил кой знае колко, да станал е по-мощен, по-икономичен и по-производителен, но пак си остава същото гърмящо и пушещо устройство. Това имах предвид като казах че възгледите ни се различават.