Джет, освен ако няма нещо, което не знам предполагам имаш предвид обратният процес

@gogov1111 това е проблем, който е занимавал много глави. Информация има доста. Лошата новина е, че това е едно от местата, където сме по-назад. С черен хумор ще кажа, че при тяхната ОС положението е зле.
Както Малин вече се е включил, има някакви инструменти, включително конзолни. Разбира се може просто да копираш текста от едната програма в другата (сиреч преглеждачката за pdf в документният процесор). Имайки предвид, че pdf може да е контейнер за картинки, това не винаги е възможно. Отделно, че ако документа е правен професионално с издателска система (която не е TeX), пак няма да се случи.
В случаите когато става, губиш форматирането. Може да имаш и непредвидени проблеми. Например текст в колонки или карета много често се слива с другият/основният в едно голямо мазало. Това може да се избегне, ако имаш инструмент за избиране на поле, като този от kpdf/okular. Освен това разни украсителни елементи като номериране на страници и текст под линия също ще влязат в текста. Таблиците ще се представят като разхвърлян текст.
Картинките ги губиш. Тях можеш отделно да ги прехвърляш на ръка в растерен редактор (някакъв, няма изискване да е баш Гимп, дет' се вика и kpaint или tuxpaint ще свърши работа) и от там да ги запазваш, след което пак ръчно да ги слагаш на правилните места в новосформираният документ. Хубавото тук е, че независимо какъв е pdf, този крачен метод работи. Защото картинките ги губиш и при другия метод, който ще спомена.
А другият метод е с оптично разпознаване. 2008/9 за целта ползвах Куниформ, който има вградена функция за конверсия от pdf в doc. Положението е само малко по-добро. Някакво форматиране (съвсем основно) се запазва. Но както се досещаш, е възможно не особено вярно разпознаване, дори и за програми правени специално за кирилица и имащи български, като цитираната.
Едно време (предполагам и сега) услугата на Гошовица — документи, имаше възможност да качваш pdf и да ти ги показва като html. С нея може да запазиш дори картинките и повечето основно форматиране. Зад гърба ѝ работи добрият стар Тесеракт, но явно са го човъркали, защото се справя по-добре от оригинала.
И последното, което практикувам основно напоследък, е да редактирам самият pdf. За целта има програми като pdfedit, но с няколко идеи по-добре е в ОО.о/Ло, където вече не е необходимо да си инсталираш добавката, тя е вече е вградена. Но за по-старите трети версии, тя още е налична. Все пак в четвъртите версии е поработено още малко по нея и се справя мъничко по-добре.
При този метод, нищо не губиш (за pdfedit и стари версии на приставката не е особено сигурно), но документа леко се счупва и трябва мъничко ръчно донагласяване. Работата и с двете посочени от мен програми е лесна, но мудна и досадна. Все пак pdf е правен, за да не се редактира и това, което са постигнали е направо впечатляващо.
Успех!