Автор Тема: Бла-бла от "Първи стъпки"  (Прочетена 4315 пъти)

cybeR00t

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« -: Aug 31, 2015, 15:16 »
Ето за тези, на които им се занимава с Slackware книжка на български :

http://slackbook.geodar.com/contents.html

Леле, човек, благодаря! Работя като сис админ, но на 90% от работата ми се свежда до Windows. От известно време си вдигам виртуалки и т.н., откакто ми изпадна работа с Linux. По принцип, явно за късмет, само с терминал съм работил досега (без GUI). Сега съм си вдигнал един Debian в нас с графична среда, но няколко човека ми казаха, че Slackware е the real deal и че ако искам да се науча, това е нещото. Дойдох в този форум специално да търся нещо такова!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #1 -: Aug 31, 2015, 16:18 »
Тхе реал деал??? Така ли се изразява днешното поколение. Все пак две неща:

1. Заблудил си се, няма такова нещо;

2. Книжлето е старо. Все още има полезни неща в него, но да си знаеш, че информацията не е актуална. И не е пълна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybeR00t

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #2 -: Aug 31, 2015, 16:26 »
Тхе реал деал??? Така ли се изразява днешното поколение. Все пак две неща:

1. Заблудил си се, няма такова нещо;

2. Книжлето е старо. Все още има полезни неща в него, но да си знаеш, че информацията не е актуална. И не е пълна.

Казаха ми го хора, които уж с това си изкарват хляба. Така съм чул, така предавам. Босичък съм в тази тема, както може би си личи :) Не споря с никого. Но от това, което разбрах, изисква се повече skill там.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #3 -: Aug 31, 2015, 17:13 »
Така е, но наученото там няма да ти послужи никъде. Днешният ГНУ/Линукс не е като някогашният. Всичко е автоматизирано. Виж може да е доста добра подготовка за *BSD, но пък и Free BSD вече върви по този път, а Net и Open са доста различни, та в общи линии Слака си остава играчка за дома.

Не, че не може да се използва професионално, може си и още как. Даже у нас това е най-ползваното нещо. Просто все повече става загуба на време.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybeR00t

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #4 -: Aug 31, 2015, 17:18 »
Така е, но наученото там няма да ти послужи никъде. Днешният ГНУ/Линукс не е като някогашният. Всичко е автоматизирано. Виж може да е доста добра подготовка за *BSD, но пък и Free BSD вече върви по този път, а Net и Open са доста различни, та в общи линии Слака си остава играчка за дома.

Не, че не може да се използва професионално, може си и още как. Даже у нас това е най-ползваното нещо. Просто все повече става загуба на време.

Значи да си стоя с Debian на първо време? :)
Активен

lunarvalley

  • Гост
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #5 -: Aug 31, 2015, 17:19 »
Цитат
няколко човека ми казаха, че Slackware е the real deal и че ако искам да се науча, това е нещото

цъ...

Цитат
Просто все повече става загуба на време.

цъ-цъ-цъ...
Активен

User13

  • Гост
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #6 -: Sep 01, 2015, 07:51 »
Така е, но наученото там няма да ти послужи никъде. Днешният ГНУ/Линукс не е като някогашният. Всичко е автоматизирано. Виж може да е доста добра подготовка за *BSD, но пък и Free BSD вече върви по този път, а Net и Open са доста различни, та в общи линии Слака си остава играчка за дома.

Не, че не може да се използва професионално, може си и още как. Даже у нас това е най-ползваното нещо. Просто все повече става загуба на време.

Значи да си стоя с Debian на първо време? :)
В този форум може би 90% от активно пишещите стари потребители са фенове на Debian. Ако тук не ти помогнат за тази дистрибуция то тогава не знам къде.
Визирам разбира се само български потребители.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #7 -: Sep 01, 2015, 16:21 »
В този форум може би 90% от активно пишещите стари потребители са фенове на Debian.
Горе - долу, преценката е реална. Дори и да не ми харесват някои неща в дистрибуцията, се опитвам да ги компенсирам и пак си я ползвам. Но и не съм от тези, които ще си премълчат недостатъците, които не са никак малко. За разлика от потребителите на Arch, които съм забелязал, че винаги пропускат недостатъците и говорят за дистрибуцията само в розови краски.
« Последна редакция: Sep 01, 2015, 16:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #8 -: Sep 01, 2015, 18:53 »
В този форум може би 90% от активно пишещите стари потребители са фенове на Debian.
Горе - долу, преценката е реална. Дори и да не ми харесват някои неща в дистрибуцията, се опитвам да ги компенсирам и пак си я ползвам. Но и не съм от тези, които ще си премълчат недостатъците, които не са никак малко. За разлика от потребителите на Arch, които съм забелязал, че винаги пропускат недостатъците и говорят за дистрибуцията само в розови краски.
ПОсочи недостатъците на Арч за да се аргументираш.Аз ще посоча тия на дебиан ,защото доста време преди арч ползвах точно дебиан.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #9 -: Sep 01, 2015, 20:15 »
Systemd???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #10 -: Sep 01, 2015, 21:45 »
ПОсочи недостатъците на Арч за да се аргументираш.Аз ще посоча тия на дебиан ,защото доста време преди арч ползвах точно дебиан.
Точно това имах предвид. Би ли казал на потребител, че дистрибуцията, която му препоръчваш не се ползва никъде за професионална дейност, където е нужно да се разчита на една операционна система ? Нито при сървъри, освен домашни и в името на науката, нито в някакви учреждения - държавни или частни.
Защото с Arch си вечното опитно мишле. Не знаеш, какво те чака след всяка поредна актуализация.
Никога, потребител на Arch няма да каже това. Те се държат точно, като сектанти - зарибяват и не споменават за проблемите, дори, когато могат да компроменитират човека, на когото я препоръчват.
Проблемите на Debian си ги знам и аз. Няма нужда, някой да ми ги казва. Това за лаенето срещу systemd го считам за някаква смешна истерия. От тази система за идентификация съм много доволен. Но, не съм доволен на бавното или никакво отстраняване на уязвимости на системно ниво, което се прави напоследък. В ядрото на стабилната версия има вече N на брой уязвимости, които не са отстранения. И, на това намерих решение с поддържане на наистина актуално ядро, но дразни. Има и други проблеми, но този считам за най- голям.
« Последна редакция: Sep 01, 2015, 22:31 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #11 -: Sep 02, 2015, 00:13 »
 Обичам да говоря само от личен опит при това с конкретни примери,
а ти дано не се обидиш ,но говориш общи приказки за арч, тая теория с ъпдейта и опитните мишки съм я чувал преди години от друг колега тук.Самата дистрибуция подобно на дебиан тестинг или ънстейбъл си имат екип от тестери на новите пакети ,както и огледало откъдето всеки може да си дръпне нестабилни такива ,но го няма по дефолт в самата дистрибуция.Пакети за ъгрейд се качват ,когато бъдат сметнати за стабилни за системата ,мога да ти дам за пример плазма 5 ,която беше сложена няколко месеца след кубунту (15 нещо си).Пакети и програми ,заради които трябва да се направи някаква манипулация преди да се ъпгрейднат, изрично са упоменати на главната страница на сайта на дистрибуцията с детайно описание,какво се маха ,какво се слага и т.н.Ъпгрейдвам всяка седмица в рамките на година и само веднъж се наложи да правя подобна манипулация за да избегна конфликт в някои библиотеки.Пакети ,като каталиста например са махнати от официалното репо ,но  се поддържат  AUR комюнитито или юзерите.Специално за АМД ,официалните драйвъри са махнати от репото по-простата причина ,че последните версии на xorg имат бъгава поддръжка  по-старите драйвъри.Въпреки това  AUR комюнитито пуска пач за официалния драйвър преди самите АМД да пуснат нова версия и всичко си работи както трябва и ако си  следиш за нещата ,които те интересуват ,всичко си пише и няма как да се омажеш.
 Дебиан от друга страна са с друга политика.Те предпочитат да "замразяват" ,като един вид застраховка да не се скапе нещо по системата ако сложат нещо по-ново.Така аз примерно , като сложа последния драйвър на АМД на античния  xorg ,то той ще тръгне.Това ,което някои приемат за стабилно в дебиан си е чисто проклятие за мен ,когато се налага да сложа ,нещо ново ,което иска версия по-голяма от libc-1.15 да речем ,а съм с 1,13.Отварям форумите и изчитам 165165 постове ,как да направя ъпгрейд само на тази основна библиотека без да скапя цялата система в иначе стабилния дебиан ,дето не мога да си сложа по-нови програми.Дебиан наистина не е лош,но погледни обективно и  се замисили,защо потребителите на арч си го хвалят толкова и защо са толкова много,въпреки по-сложната му инсталация.Не всички са фанатици или сектанти ,както ти се изказа.За всичко си има причина.
  Погледни Manjaro ,която е нова дистрибуция ,но вече е в топ 10 на дистроуотч без да е и излязла версия 1, всичко това само заради наличния инсталатор и опростената инсталация,а тя е 1:1 с арч без особена разлика.Убеден съм че само заради това скоро може да я видиш в така бленуваните държавни или частни учреждения.
« Последна редакция: Sep 02, 2015, 00:31 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #12 -: Sep 02, 2015, 00:25 »
Аз на Арх мога да похваля викито. Страхотно е, пълно е, ползвам го често. Вярно, че голяма част от него е просто пренесена официалната документация, но не само. И все пак е удобно, като е накуп. По много въпроси е много подробно. От хора, които не са архитекти, съм чул хубави думи за AUR. Било като нещото на Генту/Фунту ,ама на анаболи. Понеже не съм почитател на такива неща (какво да правиш, мързелив дебил), нямам личен опит. В същото AUR обаче съм виждал от пиле мляко, дори неща, които никоя дистрибуция не би включила.

Но определено не мога да се съглася с политиката. Да направиш нещо единствено възможен избор, без да е съществувало изобщо някъде по хранилищата и то ей тъй с магическа пръчка от днес за вчера, би ме изгубило на мига, независимо дали съм почитател на нещото, което се налага с репресия. Днес е едно, утре ще е друго.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #13 -: Sep 02, 2015, 08:37 »
Погледни Manjaro ,която е нова дистрибуция ,но вече е в топ 10 на дистроуотч без да е и излязла версия 1, всичко това само заради наличния инсталатор и опростената инсталация,а тя е 1:1 с арч без особена разлика.Убеден съм че само заради това скоро може да я видиш в така бленуваните държавни или частни учреждения.
Погледнал съм я, както повечето други нови дистрибуции, които са излизали.
http://s19.postimg.org/kd9fto4a9/manjaro1.png
Почти всичко без Swackware, която избягвам да коментирам.
Дори се опитах да я ползвам продължително, но видях, че просто не ми отговаря на изискванията.
Пример за стабилното издание – ползваш интернет през PPPoE и след актуализацията оставаш без мрежа. След доста ровене, разбираш , че актуализирания мениджър - прочутия мениджър 0.9.10 не може да изгражда връзка без pppoe/rp-pppoe. Същият скапан мениджър е и в Debian 8, но там предварително виждаш, какво е положението, инсталираш pppoe и до края на живот на дистрибуцията нищо не се променя. Не се получават изненади по време на работа.

Колкото до AUR - точно това хранилище за мен е, меко казано смущаващо. Чел съм сравнение, че е своебразна кофа за боклук и не съм много далеч от това мнение. Неизбежно е било да го ползвам, но пакети от N на брой дистрибуции, N на брой версии, набутани от който му падне ме ужасява.

Нямах никакво намерение да коментирам самата дистрибуция, а, само посочих, че за разлика от потребител на Arch, няма да спестя проблемите в Debian.

П.П. : Класацията на Distrowatch е по броя на прегледите. Там, най- рядко използваната дистрибуция може да стане поне топ 5, ако пуска всяка седмица актуализирани издания с шарен десктоп, които посетителите на сайта да разглеждат от любопитство.
« Последна редакция: Sep 02, 2015, 09:45 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #14 -: Sep 02, 2015, 08:58 »
Аз пък не разбирам какво е това хейтене на тема slackware... Само малко показно:

Код:
root@streamer04:~# uptime 
 08:41:58 up 369 days, 12:04,  1 user,  load average: 20.77, 21.27, 22.26
root@streamer04:~# uname -a
Linux streamer04 3.10.17-smp #2 SMP Wed Oct 23 17:13:14 CDT 2013 i686 Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v2 @ 2.10GHz GenuineIntel GNU/Linux
root@streamer04:~# cat /etc/slackware-version
Slackware 14.1
root@streamer04:~# vmstat
procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ----cpu----
 r  b   swpd   free   buff  cache   si   so    bi    bo   in   cs us sy id wa
26  0      0 36252504  76296 1579652    0    0     0     0    0    0 60  1 39  0
root@streamer04:~# free   
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:      65482576   29229360   36253216          0      76312    1579708
-/+ buffers/cache:   27573340   37909236
Swap:      7815584          0    7815584
root@streamer04:~# ps ax| wc -l
299
root@streamer04:~#
За тези, дето не разбират - това е машина, която работи повече от година с 60%+ натоварване под управлението на този хулен slackware.
Ето още един
Код:
root@streamer03:~# uptime 
 08:42:11 up 489 days, 15:30,  1 user,  load average: 19.49, 19.05, 18.71
« Последна редакция: Sep 02, 2015, 09:01 от BRADATA »
Активен