Автор Тема: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)  (Прочетена 33339 пъти)

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« -: Jul 06, 2016, 05:14 »
Здравейте, някой пробвал ли е да инсталира Linux на таблет? Смятам да се обзаведа с Lenovo Yoga Tablet 2, който е с хардуер като на нетбук: процесор Intel Atom Z3745 (4-ядрен, 1.33GHz - 1.86GHz, 2MB кеш), видеокарта Intel HD Graphics, RAM 2GB. Всеки споделен опит е добре дошъл.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #1 -: Jul 06, 2016, 09:23 »
Това по-скоро е хардуер за лаптоп сложен на таблет. Би трябвало да няма проблеми.
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #2 -: Jul 06, 2016, 20:05 »
Най-вероятно ще подкараш повечео дистрибуции, но се съмнявам да можеш да го използваш пълноценно като таблет, освен това въпроса с консумацията на ток/работа на батерия също е под въпрос.
Отделно май не е съвсем тривиално да се сложи друга ОС, понеже май му е заключе буутлоадъра - http://forum.xda-developers.com/thinkpad-tablet/general/linux-yoga-tablet-2-10-t3150555
Активен

de_dust2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #3 -: Jul 07, 2016, 03:16 »
https://www.youtube.com/watch?v=E5eN098Go_I изглежда чудесно.. :)
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #4 -: Jul 08, 2016, 14:55 »
Bootloader-a e заключен, но май има начин да се отключи: https://forums.lenovo.com/t5/Android-Yoga-Series-Tablets/Yoga-Tablet-2-1050F-Unlock-bootloader/td-p/2123272

Със сигурност ще опитам – тръпката е голяма :) Но точно сега имам бърза работа и затова си инсталирах Termux: най-лесния начин да се сдобиеш с достъп до командния ред в Android. Termux е с отворен код и разучавам как да си направя пакет с по-стара версия на ruby.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #5 -: Jul 10, 2016, 10:52 »
Сава да се надяваме, че това не е спуснато задание на Станков от Ноак, защото такива изнежени играчки не са  за там. Ще ви трябва някакъв Туг на Панасоник. Префинените няма да оцелеят. Естествено можете да си ги направите и сами, имате опит, а Олимекс имат подходящите неща. Само за екрани не знам, какво е положението, ама сигурно имате отговор.

Да споделя моя кратък, но горчив опит с Андроид.

За нова година децата се сдобиха с планшети. Оказа се, че има малко вътрешна памет, а външната не може да бъде използвана като нейно разширение. Смятах да го заменя с Сианоген, докато не установих, че него не можеш да го слагаш просто ей така. Трябва да имаш конкретен модел от кратък списък. Освен това по писания от Интернет установих, че проблема е в конкретна версия на Андроид. Открих такава за някакво близко устройство, която се надявах да тръгне сравнително безпроблемно.

До тук вече ми смърдеше на шиндошария. То вярно и ГНУ/Линукс е шиндоширан, но има дъх на Юникс. Обаче може би поради липсата на ГНУ и останал самотен Линукс в Андроид с добавена Жаба вече нещата стават съвсем непоносими. Налазих и дълбоко в XDA. Няма как, там е главната информация. Почувствах се като през деветдесетте. Уродлива кракерия. А местата за сваляне на разни работи са неописуеми. Още не съм преодолял щетите по машината, на която го правих.

В крайна сметка се оказа, че така нареченият rooting ми е най-малкият проблем. В тази версия на Андроид, която имах липсваха всички неща, които могат да ми помогнат по някакъв начин. И всички помощни инструменти просто не работят.

Хайде няма да ругая и няма да разправям повече.

Това, което наричаш великолепна конзола, е най-нещастното нещо, което съм виждал. Невероятно е. Дори cmd.exe е за предпочитане пред това.

Как да е. Все пак има варианти да пуснеш нещо-като пълноценен ГНУ/Линукс. Ето тук една новина:

http://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=43864

Нарочно ти я давам, защото в нея освен Maru, за който се отнася (и който вероятно няма да ти свърши работа, защото следва идеята на телефона на Убунту), са описани още няколко варианта. Това не са чисти дистрибуции на ГНУ/Линукс, а такива работещи в обкръжението на Андроид. В магазина на Андроид ще откриеш и още други. Не съм ги опитвал, но има едно поне двадесет варианта. Оставам експериментите на теб и се надявам да споделиш опит.

Успех!
 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #6 -: Jul 10, 2016, 11:27 »
Аз да попитам... Изобщо има ли таблети с Линукс или таблети които са така направени от производителя, че да може безпроблемно да се качва линукс?

Или не трябва да купуваме таблети а лаптопи?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Linux на таблет (Lenovo Yoga Tablet 2)
« Отговор #7 -: Jul 10, 2016, 13:00 »
Ами би трябвало нещата на Йола да са такива. И Мейзутата  с Убунтуто и те там. Самсунг се хвалят, че са им такива нещата. Според Леон и всичко що е Олуинър. А би трябвало и Рокчипите. За всеки случай не трябва да е купено от мобилен оператор, защото почти сигурно му е направена някаква мизерия, макар да съм виждал и такива дето не е.

Ние много се бъркаме, че планшетите/телефоните са едни „нормални“ компютри, сиреч такива приличащи на тези, които използваме всеки ден. Арм си има особености. Гаднички. Трябва да се свиква с тях.

Но аз не откривам някакви особени предимства в планшетите пред лапопите. Ето тези, които си представям:

• Превъзходно за художници;
• Преносимостта е отлична;
• Безапелационен победител в медийно устройство за колата;
• Ако съм ОТК в цех или склададжия, потенциален незаменим помощник.

Всичко друго е зле. Няма толкова уродливо ГПИ. Няма такова неудобство за ползване. Няма толкова недъгави програми та дори за Шиндош.

На времето се чудих с години, като всички тези технологии съществуват, защо не ни ги дават в едно устройство, а Нокия ни продава калпави (дори за) фенерчета. Тогава обвинявах производителите, че нарочно спъват прогреса, за да запазят статуквото. Е появи се най-сетне този, който ни го предложи. Останалото е история. Обаче трябваше да пипна едно такова, за да установя защо аджеба не ни го даваха. Положението е трагично.


п.п. Ъ! Забравих четене в движение, гледане на филм в движение, игра в движение, с уговорки слушане на музика/радио в движение. Под „движение“ разбирам например влак (на метрото) или автобус. Но не и в стационар. Под „стационар“ имам предвид леглото, дивана, бюрото. Там е пунта мара;

п.п.п. А да става и за влашка, че така и така трябва да го зареждаш ката час. 
« Последна редакция: Jul 10, 2016, 13:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear