Автор Тема: Toshiba Satellite C600/C660 (openSuse 13.2 Live от 2014 г. + КДЕ 4.14)  (Прочетена 1118 пъти)

makeme

• Напреднали
  • Публикации: 881
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
към makeme:
По принцип знам, че Ubuntu е потребителска насочена дистрибуция и поддържа по-нов хардуер и има нови драйвери, ама не съм запален така по нея. Веднъж бях пробвал
една версия, ама за много кратко беше и повече не съм я ползвал. Не ме влече толкова много. Иначе съм Debian, от версия 3.1 съм с него, чак до 7.11, и после
спрях да ъпгрейдвам. Щото не съм плащал никога нищо и вече ми стана гадно пък и почнаха да подканят във блога хората да си плащат, чак сега до преди 3-4 месеца
платих за 1-ви път $65, и тогава настолния комп се развали, това миналата година юли месец, този който е с Debian и 2 месеца бях без комп и тогава ми падна лаптопа със Win 7 и т.н. до сега.
----------------------------------------------
към malin1: За мен си струва да се занимавам. За батерията тя не ми трябва, и без това е използотворена доста, използвам го лаптопа като настолен, даже съм я махнал. Искам да направя тази настройка, че да не грее толкова много процесора. Сега последно инсталирах от хранилището следните пакети:
bbswitch, bbswich-kmp-desktop, bumblebee, primus, primus-32bit
Конфигурационните файлове за bumblebee са си там, дали със Nouveau или NVidia драйвера да е превключването, в случая е със Nouveau, не съм пипал нищо там,
но като стартирам bumblebeed демона изписва "No integrated video card found" и не се стартира. Дадох blacklist на Nouveau драйвера и рестарт и стигна до черен екран, после махнах blacklist на Nouveau-то и графичната среда си зареди нормално със Nouveau-то. Питанката е защо не се зарежда i915 модула за интелската iGPU графика по подразбиране? Какво по-точно трябва да направя?
Препоръчах ти го точно заради греенето и другите изостанали неща при дугите дистрибуции ;) Ма кат искаш слагай уин и си цъкай. На мейта това му е хубавото, че свързва старото и новото ;)
« Последна редакция: Jul 20, 2020, 01:43 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
  • Публикации: 5862
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
Има много дразнещ дефект със touchpad-a, при който постоянно се сменя фокуса
на показалеца. Сигурно има някакъв бъг или вирус във SuSE-то. Наистина много е гадно да се пише с този бъг.

Чак сега я видях тая част.  Това не е грешка, а възможност. Фокуса следва курсора на мишката. Имало го е още в най-ранните версии на XWindows. И е настроеваемо. Аз съм си го настройвал включително от КДЕ. Макар в КДЕ 5 да се правят на умни и всъщност ефекта, който смяташ за дефект да не е възможен.

И не знам защо говориш против машината. Тя всъщност си е доста добра. Няма нещо от света на Линукс, което да не тръгне на нея.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

linuxandor

• Участници
  • Публикации: 9
    • Профил
Може да съм обяснил объркващо, но не ми изглежда да е някаква опция или от настройка. Съвсем на бъг ми прилича даже си мисля, че умишлено е направен. Просто е почти невъзможно да се пише, един абзац с 5-6 изречения го пиша половин час. Самия touchpad си работи добре - със пръст като движа, и скролирането с 2 пръста работи, единично, двойно кликане (потупване/двойно потупване), само като почна да пиша се проявява това дразнещо ефектче/дефектче. В Configure Desktop->System Settings има за мишката и клавиатурата ама не виждам някакви специални опции. Ама може и няква опция/настройка
да има някъде, незнам.
Активен

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
  • Публикации: 5862
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
Както ти казах, това не е грешка. Това е възможност, при това една от най-ценните възможности на XWindows наред с поставянето със средно копче на мишката (или двете едновременно, ако няма) без да си правил нещо различно от маркиране преди това и съставните последователности. Това, което наричаш грешка, е една от най-отличителните черти на XWIndows и едно от най-желаните неща.

И както всичко в света на ГНУ/Линукс подлежи на настройка включително графично:

Цъкни върху изображението за по-голям размер.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

• Напреднали
  • Публикации: 202
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Прочетох това и се сетих за лаптопа, но не разбрах с какво е сега. Щом в Сузи Примето е ток, то и във всичкото "отворено" пак трябва да е ток. Има пак в русише новините за едно Геко, там пък има TLP... Само че това е върха на сладоледа, аз стара кола не бих искал да пробвам дали може да вдигне 200 км/ч и да ѝ сложа двигател от Ф-1, както и бих имал очаквания просто да ме хвърли от точка А до точка Б.
Активен

linuxandor

• Участници
  • Публикации: 9
    • Профил
Май това са настройките, да, Window Behavior. Преминавал съм през тях без да разбера за какво са. Мислех че е нещо от опциите на мишката/touchpad-a. Но и по принцип тези не са ми от любимите настройки. Пробвах всички комбинации на Window Behavior и опциите там, в някои случаи малко по-добре става, но пак го има този ефект да прескача показалеца някъде другаде, да се маркират няколко думи и да се изтриват, все дразнещо. Но има и друго, май чувствителността на touchpad-a е висока, при леко докосване и показалеца реагира. А нали като пишеш дланите се подпират долу където е pad-a и все се докосва от време на време и се премества чертичката. Ама не виждам опция за чувствителността на pad-a. За сега така ще бъде пък после ще видим...
Активен

malin1

• Напреднали
  • Публикации: 202
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Ти го ползваш тва животно, ти требе да навреш пръста си в окото му да те слуша... Обаче само се силиш, щото не знаеш къде му е окото.
Активен