така .........
1) принципно има две възможности за инсталиране на програми под линукс:
първата (не е препоръчителна за начинаещи) е компилирането от изходния код на програмата(source code).
source code на програмите за линукс се разпространява обикновено компресиран(архивиран) под формата на
*.tar.gz ili *.tar.bz2 или подобни (това е еквивалент на .zip фаиловете които са ти познати от уиндоус).
след като разкомпресираш/разархивираш програмата имаш нова директория с името на твоята програма. в конзолата трябва да влезеш в тази директория . по принцип за да инсталираш програмата трябва да изпълниш следните команди в конзолата:
./configure (това е конфигурационен скрипт който "пригажда" програмата за твоята система и проверява да ли имаш необходимите неща : компилатор , разни библиотеки които ти трябват за компилирането на програмата и др.).
make (това е същинското компилиране, може да трае доста време в зависимост от размера на програмата)
ако всичко премине без проблеми можеш да инсталираш вече компилираната програма в предвидената за това директория (обикновено /usr ili /usr/local ili podobno). за целта трябва да се логнеш като root ( с командата su ) и да напишеш:
make install
възможно е инсталирането та става с различни от посочените команди или да се задават допълнително опции , например място където трябва да се инсталира програмата , различно от /usr и др.
затова е задължително преди да инсталираш да прочетеш фаиловете README и INSTALL които са доставени с source cod-a на твоята програма. там е подробно описано какво трябва да направиш за да инсталираш програмата, какви опции може/трябва да се зададат, какви библиотеки допълнително са ти нужни и пр.
за да можеш да компилираш ти е нужен най-напред компилатор : gcc , g++ (из форума се намират хора които се опитват да компилират без да имат компилатор

'>

'> )
трябва да имаш също така програмата make или gnumake.
и също така са ти нужни солидни познания например за това как е устроен линукса, как се работи в конзола, какво е това / или /usr, какво представляват библиотеките, какви видове има, какво представлява компилирането и др........ което най добре да прочетеш в някоя книга за линукс

'>
http://www.linux-bg.org/cgi-bin....l&par=0за съжаление инсталирането на програми по този начин не винаги протича гладко , появяват се съобщения за грешки които сигурно и тоя които е писал програмата не може да отгатне какво представляват ......... направо да ти побелее косата

втората ( и по -лесна) възможност е използването на готови пакети за твоята дистрибуция.
за сусе(и други дистрибуции) тези пакети имат разширение *.rpm . дебиан използва пакети с *.deb а има и дистрибуции които не познават пакетите , gentoo i slack (мисля) ,и единствения начин е да си компилираш всичко сам .

'>
пакетите ТРЯБВА да са за твоята дистрибуция и съответната версия, трябва да е указано че са за suse 9.1 . опитите да ползваш пакети от други дистрибуции ще дадат като резултат в 99% от случаите "манджа с грозде", т.е. проблеми.
програмите които са на дисковете на сусе са под формата на такива .rpm пакети.
инсталирането на пакети може да стане както в конзолата така и графично.
в конзолата може да ползваш например
rpm -Uhv paket.rpm
най- добре прочети първо хелпа на rpm ( man rpm)
за графична инсталация може да ползваш yast.
по принцип когато кликнеш на .rpm пакет в сусе ти излиза бутон "install with yast" , просто трябва да го натиснеш и да се носиш по течението ...........
yast разбира се прави всичко вместо теб, проверява зависимостите, т.е. дали има инсталирани необходимите библиотеки и съответно извежда грешка ако ги нямаш.
преди да инсталираш например xine е нужно да си инсталирал някои библиотеки като zlib ,GTK, libdvdnav , libdvdcss, кодеци (които са също библиотеки) и др. за да работи програмата правилно. yast се използва и за инсталиране от дисковете на сусе, за целта отиваш на kontrol center> yast2 modules > тука има модули за инсталиране на софтуера и може да си избереш коя да е програма която идва стандартно с сусе 9.1.
в по -стари версии на сусе имаше kpackage с която също може да инсталираш графично но не знам дали я има още.
разбира се четенето никога не вреди, сусе има много добри наръчници на потребителя и администратора.......

'>
2) ами като ползваш знанията от 1)

'>
3) като ползваш знанията от 1) , но трябва да те предупредя че КДЕ е много обширна и се състои от доста пакети. дори и да инсталираш от рпм-и може да отнеме много време и нерви и ти препоръчвам това да го направиш едва след като си усъвършенствал знанията си за инсталиране на rpm пакети и си научил доста за линукс.