Автор Тема: Търся хубава версия на Debian x64. Проблем при лаптоп.  (Прочетена 6757 пъти)

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Здравейте!
Може ли да ми дадете читава версия на Debian x64,за да си сложа един на лаптопа..
Свалих един от замундата. Инсталирах го всичко 6 след като ми махна диска и го стартирам и ми изписваше че няма диск.. Инсталирах нещо си с прозореца,който ми показва дали Windows или Linux да избера и май от него стана проблема.. Може ли да ми дадете някоя хубава версия която да се събере на един DVD диск.. ?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Съдейки по приказката ти, тръгнах да ти казвам добре дошъл във форума, но гледам вече си отбелязал 12 мнения във форума...
Драги BigBore, Linux е свободна и безплатна операционна система. А Debian е, може би, най-свободната дистрибуция сред тях. Какви замунди, какви пет лева :) Влизаш в официалния сайт на Debian и теглиш варианта, който те устройва. Важи за всички дистрибуции на Linux. Препоръчвам ти да си теглиш стабилни издания на дистрибуциите, че аман от теми във форума за въпроси, свързани с болежки от незавършени издания, в ръцете на хора, които сега опознават системата. За Debian това е линкът горе вдясно на основната страница "Изтегляне на Дебиан". Това е стандартният вариант за мрежова инсталация на текущо стабилния Debian, която се побира на по-малко от 1 CD, и тегли повечето си пакети за инсталацията от Интернет. Ако искаш, можеш да разгледаш и другите инсталационни варианти в страницата "Снабдяване с Дебиан". А ако на по-късен етап се почувстваш по-сигурен в себе си и искаш да пробваш нестабилните варианти на Debian (не че постоянно се сриват, но има такава вероятност, но пък имаш по-нов софтуер), ще е достатъчно само да смениш името на версията в хранилищата ти с пакети и да обновиш системата. Успех, и щом си с лаптоп (ако съдя по секцията, в която е въпросът ти), не забравяй да инсталираш и допълненията за лаптоп (ще ги видиш в инсталационните стъпки) ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Благодаря ти за пълния и точния отговор.
Утре ще вида да сваля тази версия която сваля файловете от интернет гледам,че не е повече от 200мб,което е добре..
Благодаря ти още веднъж! (bow)
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
BigBore,
съдейки по думите ти, без да имам намерение да те подценявам или обидя, ти препоръчвам да си инсталираш нещо по-лесно, и предполагам по-удобно за начинаещ - LinuxMint Debian или някое Ubuntu. Причината е , че се обновяват с доста "по-нов" софтуер и то периодично, без да се налага ти да инсталираш или компилираш, каквото и да е.

Още повече, че има и опция за инсталиране директно върху Windows, и ако не ти харесва - да го деинсталираш безпроблемно (стига да не си прецакал Windows-а си :)

 [_]3
Активен

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Имам Ubuntu разучих го целия.. Искам да се захвана с нещо по-сериозно..
Така че искам чист Debian! ;)
Активен

Intel

  • Гост
@Kalinik опцията за инсталиране през Windows вече съществува и в Дебиан. Онзи ден си го инсталирах и четох документацията.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Имам Ubuntu разучих го целия.. Искам да се захвана с нещо по-сериозно..
Така че искам чист Debian! ;)
Радвам се за теб. Аз още не съм успял. Тъкмо да я  разуча и гадината вземе, че дръпне напред с нещо ново.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Хайде ако може малко помощ!??
Свалих си от оригиналния сайт версията която тегли файловете от интернет.. Инсталира се инсталирах и GRUB,за стартиране и на XP-то и Debian.
Махам диска и започва да зарежда и ми излизат тези прозорци.. Нещо за диска и не тръгва и не тръгва..
Инсталирах го няколко пъти все същото..
Ето и снимки!:
1: http://prikachi.com/images/502/4339502r.jpg
2: http://prikachi.com/images/506/4339506K.jpg
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Чул съм, че за мрежова инсталация е необходима връзка към мрежата. Ти имаш ли такава ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Да нормално пъхнал съм лан кабела.. Това е след инсталацията.. Сваля си пакетите инсталва си ги всички е точно и преди да ми даде да избера XP или Debian и ми излиза тези неща,който са на снимките..
Сега изчистих изцяло харда и махнах XP И сега го инсталвам да вида дали ще тръгне или пак ще го даде този проблем..
Ако го даде стигам до извода,че не тръгва Debian на лаптопа ми.
Модел: HP 6735s
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5356
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Абе HP-то са така. Махната работа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Според това, което се вижда на снимките, въобще не стигаш до GRUB. Прилича ми на опит за стартиране от мрежата (PXE boot).

Провери си настройките в BIOS-а за реда на стартиране ("primary boot device", "boot from network", нещо от сорта).
Активен

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Абе HP-то са така. Махната работа.


Е какво с една дума няма да тръгне ли ?
Ubuntu си върви без проблем,но искам максимален олекотен Linux с графичен инерфейс,за да мога да го разуча... Трябва ми лек и стабилен Linux,за да мога да го разуча добре и да го сложа на машината,защото го използвам Linux за хостване на сървъри..


EDIT: Да не стигам до GRUBA.
Къде точно викаш  тези настройки в Биоса?
Може ли малко повече информация за тях.. Ако е сега пак така,да вида да го направя от биоса.. Може ли малко информация?
« Последна редакция: Feb 01, 2012, 19:58 от BigBore »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Не можах да намеря снимка, но за HP има нещо написано тук - цък.
За "boot order" търсиш в "Advanced tab". Или пробваш с натискане на показаните там клавиши - F2 или F6.

ПП. На тази страница (цък) има и някакви снимки. Като тази:



… Честите ми влизания в биоса съм запомнил че нещо си boot device има,но на какво трябва да наглася или някъде другаде какви настройки да направя.. Това което каза,нищо не ми говори.
Можеш да си направиш реда за стартиране така: CD-ROM; Removable Devices; Hard Drive; Network boot. Подобно на това, което е показано на тази снимка - цък.
« Последна редакция: Feb 01, 2012, 20:18 от trosho »
Активен

BigBore

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Значи Debian-а тръгна.. Инсталира се и този проблем не ми го искара.. Сега вече съм на десктопа.. Проблема е бил от това че е имало и Windows,а именно от някъде от биоса се настройва както казва.. Честите ми влизания в биоса съм запомнил че нещо си boot device има,но на какво трябва да наглася или някъде другаде какви настройки да направя.. Това което каза,нищо не ми говори.

EDIT:
Не мисля,че ще е проблема от сата мода .. правя го на AHCI,за да мога да сложа и XP.
Има едно за боот и е на он сигурно би трябвало то да е на офф.
"Numlock state at boot *on /off
« Последна редакция: Feb 01, 2012, 20:32 от BigBore »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 5320 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 12316 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 11608 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 4231 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 8274 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK