Покажи Публикации - rado84
* Виж публикациите на потр. | Виж темите на потр. | Виж прикачените файлове на потр
Страници: [1] 2 3 ... 8
1  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 21, 2026, 01:56
А аз пак се опитвам да ти кажа че това дето си го мислиш не идва от --password опцията а от  -mhe опцията която ти добавя header encryption

Няма как да имаш криптиране на хедъра без парола.

Ама виждам, че в тези жеги явно ви мързи да мислите, така че ще приключим темата с отговора:
архивът има парола (съответно криптиране), за да не може линукс да види какво има в архива. Когато не може да сравни съдържанията на стар и нов архив, линукс се държи като уиндоус: overwrite, вместо merge. Да, можеш да си добавиш изтриване на стария архив, обаче защо да си усложняваш скрипта с глупости, когато можеш просто да принудиш поведение като в уиндоус?
Ако съдържанието на архива не се променя, няма да забележиш разлика. Обаче ако понякога или често променяш структурата на директориите и файловете, които архивираш, линукс ще слее стария архив с новия и резултатът ще е бъркотия, която после трябва да сортираш на ръка.

Само с парола без криптиране линукс пак се опитва да ги слее, но ти иска и паролата. А като не може да сравни съдържанията, не иска нищо и директно overwrite-ва. Именно затова паролата е толкова лесна - не за сигурност или криене на данни, а просто да попречиш на линукс да сравни съдържанията на стария и новия архив.
2  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 21, 2026, 01:05
Ами има още едно нещо но то не се конторлира от опцията за паролата ами о т -mhe опцията - ке ви оставя да се сетите сами кое е то... но и то все-пак е свързано със сигурността  [_]3

между другото това и RAR го може..комай само ZIP го неможе  ;)

В този случай обаче няма нищо общо със сигурността, а просто пречи на линукс да види какво има в архива. По-голям жокер от това няма как да ви дам. Сигурен съм, че като напиша защо има парола и криптиране, ще се пляскате по челата как не сте се сетили за това.  ;D

А между другото, от к'ъв зор ще използваш RAR в линукс, когато 7z е светлинни години по-напред и при това е безплатен?
3  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 20, 2026, 18:36
Нищо не сте разбрали. Паролата е проста и видима за всички, защото няма значение кой ще я види. Тук паролата и криптирането имат съвсем друга цела извън сигурността, ама да видим дали ще се сетите.  ;D
4  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / CLI задачка-закачка, която е толкова проста, че никой не може да познае :) -: Jun 19, 2026, 18:57
Бях ви позабравил малко, но откакто се оказа, че въпросът "ЗАЩО", свързан с тази закачка затруднява всички ИИ, за които се сетих + маса жив човек (макар че съдейки по отговорите е трудно да ги наречеш така), реших да намина да питам малкото мислещи линукс юзъри у нас. Скрипта си го писах аз и това, което прави е да създава бекъп на всичките ми скриптове, които не са никак малко. Въпросът е обаче не е "какво" или "къде" (както отговориха някои - facepalm), а З-А-Щ-О скриптът има парола? И не, не е за сигурност за криене на данни. Причината е много по-прозаична, почти като cheat code в игра (безобидна за системата, но адски полезна за потребителя), но, както казах, все още никой не е успял да познае причината.  ;D
Нека чесането по главата започне сега!  ;D ;D

Пак пояснявам, че задачката е "ЗАЩО има парола", А НЕ "КЪДЕ Е ПАРОЛАТА"!  ;)

Код:
#!/usr/bin/env bash

aliasdir=/B/ALIASES
aliasbackup=/BACKUP/LINUX/ALIASES
archname="CLI-SCRIPTS-AND-ALIASES.7z"
options9="-mx9 -mmt20 -md=460m"
password="-p@@1234@@ -mhe"
scripts="/B/CLI/SCRIPTS"
hidden_files=(
    ~/.aliases-txt
    ~/.bashrc
    ~/.bash_profile
    ~/.inputrc
    ~/.XSession
    ~/.XCompose
)

7z a $aliasdir/$archname "${hidden_files[@]}" $scripts $password $options9 &&
cp -v $aliasdir/$archname $aliasbackup &&
cp -v $aliasdir/$archname /B/123
5  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Mar 21, 2026, 17:42
Днес, след близо 4 чàса играчка, най-после се отървах от pipewire! Бях забравил какво означава кристалноясен звук.
6  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Двупосочен английско-български речник с python 3 -: Mar 21, 2026, 16:49
Аз пък през последната седмица спя макс по 4 чàса (няма някаква конкретна причина), мозъкът ми е на каша и отказва да работи, така че това с конвертирането ще го мисля, ако или когато мозъкът ми се оправи.
7  Трудова борса / Търсене / Re: Linux системен администратор -: Mar 12, 2026, 21:51
На мен това ми звучи като писано от някой HR, който в живота си е виждал линукс само на снимка и идея си няма какво пише, а само слага каквито думички се сети, за да изглежда по-техническо.  :P 
8  Хумор, сатира и забава / Хумор / Re: Смях -: Mar 11, 2026, 18:35
Truly MY Computer.  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=2IV6E3sDkgM
9  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Двупосочен английско-български речник с python 3 -: Mar 10, 2026, 02:06
JSON го дадох просто като пример за нещо различн от дат, което да може да се отвори и с текстов редактор. Мисля да се хвана да инсталирал някоя лайт БД, за да видя кое как става (досега не ми се беше налагало да работя с БД и затова не знам как става). Идеята е речникът да е максимално лесен за редакция и по възможност с малък брой скобички и подравнявания, че там ако объркаш подравняването (както и в Питон), е*аваш макята на всичко и после ходѝ намирай проблема.

А "спасяване"... не бих го нарекъл така. По-скоро поддържане работещо. Защото с КБГ-то ми писна кажи-речи всяка година да си играя на котка и мишка с библиотеките, които непрекъснато отпадат от употреба и после са трудни или невъзможни за намиране. С GTK3 поне съм се подсигурил за много дълго време, а за QT5/6 имам един познат, който е по-навътре с този фреймуърк и когато може, помага с конвертирането на кода от GTK към QT. Което от друга страна означава, че ако някой ден той каже, че не може повече или че изобщо няма да се занимава с кодене, QT версиите ще останат "заседнали" във времето, докато GTK ще продължи да бъде поддържана. В такъв случай ще се наложи или да намерим някой от общността да конвертира от GTK към QT, или да прибягвам до AI. Последното ще е само много краен случай, ако няма друг начин. Щот' нали на Уиндоус 11 кода му го пише AI (поне така казват), а всички знаем до какво доведе това.  ;D 
10  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Двупосочен английско-български речник с python 3 -: Mar 09, 2026, 04:18
На мен повече ми се иска да намеря начин да конвертирам .дат файловете към по-модерен и четим формат - я обикновен .txt, я .json от въпросния open-dict или дори sqlite db, ако щеш. Въпросът е да е нещо лесно за редакция и допълване с нови думи и/или изрази. Засега обаче всичките ми търсения се провалят, но не защото няма възможни предложения как да стане, а защото самото конвертиране се проваля - на инструментите не им харесва скапаният .дат формат.

Транскрипцията не съм я и поглеждал даже да я оправям, защото я знам. Речника го ползвам единствено за проверка на правописа на някои думи, които до ден днешен ми "бъркат в мозъка" с изкецания си правопис, като например "hypocrisy" или пък тази, която няма запомняне и винаги трябва да я копирам: "unconsciousness". Знам как се произнаят и двете, и всички останали, просто на някои правописът им ми е труден и затова ми трябва локален речник като моя или като КБГ.

Но... ако намеря начин да конвертирам речниците към нормален формат без да трябва да преписвам дума по дума, то и транскрипцията ще може да се оправи и поддържа.

Edit: разбрах защо не искаше да тръгва с твоя код и се учудвам, че при теб изобщо е тръгнало!

Python не приема / или // за коментари. Приема единствено # за коментари.
И сега, след като го поправих и махнах коментарите ти, ето какво излиза в транскрипцията:



90% от bash скриптовете, които си пиша, са на python и покрай тях научих някои тънкости на Питоня, като например това, че е много капризен на тема отстъпи и ако не внимаваш, е*аваш майката на скрипта. И по принцип в Python правилният отстъп е 4 символа (интервала). Ако имаш цикъл с for loop, командата в луупа трябва да е с отстъп 8 интервала, иначе забрави да тръгне.  ;D

Edit 2: трябваше да добавя още мапинг, за да започне да излиза както трябва. Добавих

Код:
"ў": "ə",

и сега вече "transfer" излиза с правилна транскрипция:

Код:
[træns'fə:]

Явно, че и на тази програма ще трябва да направя релийзи в гитхъб и след малко се захващам с това. Версия 0.0.2 е тази с твоя код и добавения от мен мапинг. Но първо трябва да видя дали този код ще работи в Qt версиите.

Edit 3: айде, вече си има и релийзи!  ;D
https://github.com/rado84-github/2-way-dictionary/releases
11  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Двупосочен английско-български речник с python 3 -: Mar 08, 2026, 22:15
Интересно! Въобще не очаквах да има такива или изобщо някакви отговори по темата, очаквах само анатеми и псувни. Което напоследък се е превърнало в стандарт в линукс общността и затова първоначално въобще не бях сигурен струва ли си да пускам тема тук. Защото някой иска помощ за нещо, даваш му я и вместо да каже поне едно "благодаря", почва да те псува и с "ти ли ще ми кажеш как да правя нещата?". И като види, че не му стига мозък да се справи сам, се връща за още помощ, сякаш си му длъжен с нещо, ама помагащият кораб вече е потънал. И естествено след няколко такива "срещи" започваш да се чудиш има ли смисъл да споделяш каквото и да било, където и да било или да си запазиш нещата за себе си, а останалите да ги оставиш да си трòшат главите...

Но... недоволни винаги ще има (за тях имам два крачола), а в крайна сметка направих програмката за себе си, защото KBGOFFICE е на последни издихания и е въпрос на време въобще да спре да тръгва. Едната фолбек GTK2 библиотека вече сдаде багажа и няма замяна, а кога и приложените към КБГОФИС qt4 библиотеки също ще бъдат пратени на майната им - също не се знае.

Сорсът е в .py файла. Нарочно не съм го компилирал - прави редакцията и тестването на код по-лесно. Ако някой толкова държи на бинарен файл, да си го компилира сам.

Относно ИИ - ИИ ми даде код за съвсем друга програма, която няма нищо общо с този речник. После видях, че мога да използвам онази програма като темплейт за речника. Единственото, което ИИ написа изцяло, беше кода за прочитане на '.dat' файловете, защото видях голям зор с тях. Оригинално са краднати от някакъв уиндоуски речник в средата на 90-те и постепенно са били допълвани с нови думи. Последното допълване е било през 2014-та от разработчиците на КБГОФИС.

Ако исках да лъжа и да се преструвам на програмист, нямаше изобщо да спомена ИИ и щях да си припиша заслугите, както правят тия от КДЕ. А истината е, че просто се опитвам да поддържам живо нещо, което е почти умряло и го правя с много малкото, което разбирам от програмиране, в т.ч. и от Питон.

За кодировката: в момента в кода има това:

Код:
        try:
            text = part.decode("utf-8")
        except:
            text = part.decode("cp1251", errors="ignore")

и работи. Защото не е ясно каква им е кодировката на тези файлове и за по-сигурно ИИ добави тази част, за да е сигурно, че текстът ще излезе като текст, а не като марсиански символи. A пък командата "file en-bg.dat" връща просто "data" и толкоз.
Като го направя с редакцията, която някой предложи няколко поста по-нагоре, програмата изобщо не иска да тръгне, така че за момента ще я оставя с "try-except" блока.

Първоначалният вариант на програмата беше да търси с натискането на всеки клавиш - както КБГ и както "SA Dictionary 2012" за уиндоус, но това караше програмата да се забавя и накрая просто да крашва, така че се наложи да сменя кода и да го направя да търси, едва след като напишеш думата и натиснеш ентър.

Не принуждавам никого да ползва този речник, просто реших да споделя нещо, което работи и което може да е полезна алтернатива на почти умряла програма.

И НЕ - НЕ СЪМ ПРОГРАМИСТ, НИКОГА НЕ СЪМ ТВЪРДЯЛ, ЧЕ СЪМ ТАКЪВ!
Щях да бъда, но некадърни учители ме отказаха преди години и започнах сам да си се уча "оттук, оттам" по малко.

А това да кажеш, че ИИ е написал целия код е глупост. Все едно да кажеш, че ИИ е написал всичките ми скриптове, което не е така. ИИ просто ми обясни какво е променлива в bash script и как се използва, оттам нататък всичките близо 300 скрипта, които събрах в кейс скриптове, са си изцяло мое творение и пригодени за автоматизация в моята система.

Целият код на съвсем друга програма беше написан от ИИ - програма, чиято функция е просто да покаже данни на екрана. За речника използвах готовия код като темплейт и започнах да го променям, за да стане за речника. Играх си почти цяла седмица с копиране и нагаждане на код, за да стане това, което е сега. Но с четенето на дат файловете не успях да се справя и затова трябваше да питам ИИ как да стане. Именно тази дълга играчка беше причината да го оставя некомпилиран - просто променяш кода и го пускаш, вместо да си губиш времето с компилиране и после тестване. Освен това - какво по-opensource от това да го оставиш некомпилирано? :)
12  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Двупосочен английско-български речник с python 3 -: Mar 05, 2026, 07:46
KBGOFFICE е древно нещо, писано за qt4 с fallback към gtk2 и колкото повече остарява, толкова по-трудно става за поддръжка, защото му изчезват зависимости. Затова с помощта на AI направих алтернатива на KBGOFFICE. AI помогна най-вече с прочитането на речниците, които ги взех от оригиналния KBGOFFICE, докато козметиката и бутона за шрифта ги направих аз - къде с малко ровене из Stuck Exchange, къде по памет, къде със заемки от подобни програми. :)
Хубавото на тази алтернатива е, че няма нужда от компилиране или инсталация, само трябва да имате инсталиран GTK3, QT5 или QT6 + python-pyqt5 & python-pyqt6.
Алтернативата съм я кръстил "[insert framework here] 2-Way Dictionary".

https://github.com/rado84-github/2-way-dictionary
13  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Mar 03, 2026, 08:37
Да му изсъхнат ташаците на тоя педераст, дето измисли и наложи pipewire - дебилщина, която не съм искал!
14  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Mar 01, 2026, 20:22
Първата, но не съм сигурен, дали ще я играя.
Нямам много време напоследък.
Даже изобщо.

Това няма да стане както го мислех. С голям речник успях да го свия едва до 49 GiB (от 61 GiB), така че мога само да ти дам линк да си го свалиш и да ти кажа как да я подкараш, защото има някои тънкости - особено в звуково отношение. Аз я подкарвам с един скрипт, който кара DXVK да компилира шейдъри само веднъж - при първото пускане на играта или при първото влизане в регион, където още не си бил. Без този скрипт при всяко пускане компилира всички шейдъри наново.

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5939419

Кажи ако искаш да ти кажа за скрипта и за подкарването, защото това са си мои открития и "изобретения", които ги няма никъде. В същия тракер го има уж готово с wineprefix, обаче тази версия не става и за чеп за зеле.
Не че се хваля, ама съм подкарвал игри, които са се водели "borked" в protondb години преди Валве дори да успеят да ги докарат до сносен вървеж.
15  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Още извънтемие -: Mar 01, 2026, 19:19
Тази съм я играл.
Бих я играл отново, стига да работи под линукс.

За съжаление спряха замундата и не съм сигурин, откъде да я дръпна.

Коя от двете игри? Мога да я архивирам и ще намерим начин да я получиш. Само кажи коя!
Страници: [1] 2 3 ... 8