Нака, поради голямата принципна разлика как в бизнеса се вземат решения за инвестиции и как в държавните организаци, става едно изкривяване които и води до сегашното цеветущо европейско и българско положение.
Та, в бизнеса се инвестира, само ако е убеден инвеститора, че тази инвестиция ще се върне под формата на икономисани разходи. Големината на пазара и прихода е някаква константна величина и се разширява с малко. Нормално е желанието за по-висока печалба, но за да се осъществи, по-лесния начин е да се намалят разходите са толкоз вместо да се вдигнат приходите. Една част примерно може да дойде от орязване на социални неща. Но пък тогава има риск за същата заплата работника да отиде там където му осигуряват по-добри условия на труд. Отделно изискванията от администрирането на съответния бизнес. Тези минимални неща не могат да се орежат. Другия вариант е, чрез оптимизиране на производството и други разходи свързани с него и това с парите които влизат като някакъв константен приход.
А в държавните организации е друга работа. Там някой който е на по-горна позиция прави някакви измислици, които не са съобразени с нуждите на хората или бизнеса, но важното е той да отчита дейност която се одобрява от други. Искат се някакви кинти за които ако няма ресур или съответния приход кво правим? Ще вдигнем прихода! Как? Ами то няма друг начин освен от налози за тези които се мъчат да работят и произвеждат нещо. И в един момент, тези които се мъчат да работят и произвеждат нещо, не могат да продължат да го правят без да укриват част от дохода и да не платят част от налозите. Тогава машината има нужда от още разходи за проверки и пр. администриране, ама тези проверки я докарат, я не докарат приходи, но със сигурност объркват производствения цикъл на проверявания и той започва още по-трудно да работи. Работата му намалява, освобождава работници които пък отиват на борсата и започват още да увеличават разходите на бюджета, но там щото са само чокондури, които не са некадърни да се реализират в собствен или частен бизнес, решават още да вдигнат налозите щото парите не стигат, а не как да помислят за оптимизация на разходите, щото нали се сещаш, че няма да е в полза на никой от тяхната еко системка
!?
И така, цикъла се върти до като в един момент всичко грохне! Ако следиш новини от време на време, след гърция на ред са португалия, италия, испания.
Яловите им решения стигат до там, че да предлагат да се създаде фонд който да помага на закъсалите, но не и да се отстранят причините довели до това!
И как да се помага на закъсалите? Като германеца който работи повече от гърка, пенсионира се по-късно и с по-малка пенсия, да помогне на гърка да си запази стандарата на живот! Ебаси и безочието да къде може да стигне и то от уж образовани хора! И тука ББ ме накефи как им го каза ама много простичко: Да си намалят пенсиите и разни други придобивки! Щом българина може да живее със 100 евро пенсия, защо и те да не могат? Ние не можем да подкрепяме техните пенсионери да си запазели стандарта! А не като мижитурката станишев, да се създадял закон който да ограничи влиянието на борсите върху цените