Ааа, иначе че ще ядем каквото ни се сипе от кранчето е ясно

В смисъл те и във филма казаха, но аз после рових из гугъл и се оказва че наистина си съществува като проблем генното замърсяване. Когато един генно-модифициран организъм се кръстоса с друг такъв, дали генът ще е рецесивен или не, при положение че масово се пръска с хербициди, логично е след време да останат предимно растенията, които са резистентни към хербицидите.
Всъщност схемата е много гениално замислена, шапка им свалям на големите глави от Монсанто

Значи при тях идеята е да създадат вид резистентен на техните хербициди, които продават. Така ти си купуваш семена, садиш ги, пръскаш 1-2 пъти с раундъп, всичкото бурен измира, но твоите култури оцеляват, защото в ДНК-то им е набит ген от бактерия, който ги прави резистентни.
На теория техните хербициди са биоразградими, обаче се оказва след години че това не е точно така. Освен което, кръстосаните растения имат обикновено проблеми с репродукцията - израждат се, не дават семена като хората и т.н. При което кръстосването на видове работи само в полза на Монсанто, Новартис, Астра Зенека и други герои на биоинженерството, защото по естествен начин орязва избора на фермерите. След години естествените семена, които садят няма да стават за нищо - има изследвания правени в Мексико и Канада където примерно 31 от 32 проби на естествена царевица съдържа въпросния ген, резистентен на Раундъп.
При което даже въртят някви конспирационни теории как пичовете нарочно пръскат семена около пътищата, за да подпомогнат кръстосването, които са прекалено идиотски за да им повярвам честно казано.
Както и да е - очевидно ходят към някакъв модел, към който семената на пазара ще са само нечия интелектуална собственост и можеш да ги садиш само една година (вече има генно-модифицирани семена, които дават едногодишни растения, които не дават свои семена например).
В което не виждам нищо чак толкова лошо, въпросът е че този модел се налага много изкуствено, със силно лобиране и много пари. По този начин няколко компании променят радикално генофонда на растителните култури, вероятно променят големи екосистеми, при това без това да е внимателно проучено.
За мен вече агробизнеса заема уверено второто място като най-мафиотски такъв, след фармацевтичния (с който съм запознат до известна степен тъй като жена ми работи във фармацевтична компания и съм слушал ужасни работи).
Чудното е че рано или късно това може да се случи и с ИТ бизнеса и ще има много грозни последствия, освен което аз го казвам от неутрална гледна точка, защото няма никакъв смисъл да се противопоставяме на това - нека си се занимават лудите идеалисти, смисъл няма. Но рано или късно ще последват тъпотии от сорта на задължително-enforce-нат trusted computing, приоритизиране на трафика спрямо това кой колко си плащал и тем подобни глупости. Това със слухтенето на трафици, събирането на бази с лични данни и видеоматериал просто е нищо в сравнение с това което предстои - сега тези неща ги правят просто за да има контрол, в последствие контролът обаче няма да е в ръцете толкова на властите, колкото на разни компании. И това е малко грубо, защото те имат лошият навик да се стремят да те оставят без избор