Автор Тема: Ето как се прави интернет доставка.  (Прочетена 7769 пъти)

believer

  • Гост
Аз съм домоуправител на входа, в който живея и доскоро си мислех, че интернет доставчика си захранва системите, които е разположил в мазата, отнякъде извън моя вход. Ето какво видях днес случайно в мазата и много, много се ядосах.
http://believer.snimka.bg/other/internet-dostavka.426151.15085467
Вижте и коментарите под снимките!
Въпросният захранващ блок захранва видимо 2 суича, но по кабелите е пуснато захранване и към други, които се намират незнайно къде.
Направих една проста сметка, че ако захранването е 300W, консумацията му за месец в левове възлиза на 32 лева; това е за вход с 16 апартамента, тоест по 2 лева на семейство на месец.
Утре ще им се обадя да си изключат захранването от осветлението на входа или да плащат на входа всеки месец по 40 лева за тока и нескопосаното и рисково окабеляване.
Преди мен е имало и други домоуправители, но на тях не им се е занимавало с тези неща.
Преди месеци, посред зима, се разправях с едни други доставчици, които бяха окупирали анасьорното помещение с купчина устройства, вързани отново нелегално.  Ядосаха ме защото бяха разрязали на половина чисто нов улук, за да си вържат кабела , който виси от покрива до прозореца на абоната. Такава им е практиката. След няколко предупреждения да се изнесе всичко оттам и да се изключи, нямаше отговор и точно на 2 януари, в големия студ, им орязах всичко и го метнах на покрива на блока извън асаньорното. Специалистите цял ден мръзнаха, докато си възстановят системите, но вече извън асансьорното и със захранване от друго място.
Жалко, че и тогава не снимах безобразията.
« Последна редакция: Sep 27, 2009, 17:27 от believer »
Активен

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #1 -: Sep 27, 2009, 19:23 »
В моя вход е нещо подобно. Дупчат се стени и се връзват суичове на поразия. Оптиката идва до блока. Кабелите и голяма част от техниката са на тавана. През дупка в стена излиза кабелче до първата им кутия със суич. От нея към тази на долния етаж още 1 кабелче и така до първия етаж. Като коледни лампички са навързани. Естествено не е искано разрешение за "настаняването" на техниката. Тези дни пак ще проверя от къде идва захранването. Скоро ще слагаме катинари на вратите към покрива и тавана.

Към кои институции трябва да се обърне човек в случай на незаконни действия от страна на доставчик?
« Последна редакция: Sep 27, 2009, 19:45 от petkouzunski »
Активен

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #2 -: Sep 27, 2009, 21:49 »
Баце, аз работя в доставчик и мога да ти кажа как е най-готино да го направиш: отиди до ISP-то, кажи им до 2 часа да си оправят поразиите и че ви дължат наем поне за 6 месеца. Ако не дойдат режи и им забрани ако не си платят да пускат кабели въобще и че всичко ще изрежеш! НИЩО не могат да ти направат! А и отдавна трябва да няма мрежи по покрива - ама тарикатите не им се дават пари за наеми по трасетата на БТК и минават евтино - правят пари на ваш гръб!Не трябва да се позволява това!!!
« Последна редакция: Sep 27, 2009, 21:50 от A4o »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #3 -: Sep 27, 2009, 22:01 »
И аз потвърждавам същата история.И при мен висят суичове по стените,както и разни глупости и кабели по покривите на блоковете!Аман от простотии >:D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #4 -: Sep 27, 2009, 22:31 »
Само да вметна, че 300W захранване не консумира 300W
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #5 -: Sep 27, 2009, 22:34 »
Захранването не може да е 300W. Това може да е максималната мощност което едно компютърно захранване може да издържи. Иначе ако захранва 1-2 суича, то работи почти на празен ход и консумацията е стотинки.

Ако един суич е 2-3W то с 300W може да се захранят 100 суича!!!. Ако това захранване захранва само 2 суича., то консумацията е 0.005-0.006KWh.. или за месец около 3.6KWh
Проблема не е че ви дърпат някаква мизерна консумация от входа, а по начина по който е направено... Вижте само с какви жички е свързано с кутията 220v... Ами ако някой го пипне, ами ако се запали.



« Последна редакция: Sep 27, 2009, 22:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #6 -: Sep 28, 2009, 01:30 »
А, може и по-интересно да бъде. В моя любим роден град, един много голям доставчик (да речем голям колкото Мегалан, в такъв мащаб това означава монополист) ти иска половинката от пресниманата лична карта, когато решиш да си промениш адреса. Това при положение, можеш просто да си покажеш личната карта и да проверят ти ли си или не си ти, обаче те държат да пазят копия от преснимани лични карти (половинки де). При това положение, ако не са регистрирани като администратор на лични данни в регистъра на КЗЛД, правят това незаконно. Обаче регистърът не е публичен (поне аз не намерих публичен онлайн такъв). Забавна работа. Още по-забавното е че те твърдят, че дясната половина (тази без снимката) не била толкова важна и можели да я пазят, според мен пък точно там са имената, ЕГН-то, подписа, кога е издадена ЛК. Много интересен казус.

Как и да е, ето тук са писали по въпроса.

Чудно ми е какво мислите по въпроса :)
« Последна редакция: Sep 28, 2009, 01:32 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #7 -: Sep 28, 2009, 10:40 »
Няма смисъл, защото има и други начини. Те тия исп-та станаха като богове, майката си ебало. Не бих им дал нищо на тия, да погледнат само - иначе чао. Деба монополистите деба! Поизчетох мненията и се замислих - като са толкова силни, не могат ли да отидат да проверят на място дали е истина или лъжа местенето? Нямат ли телефон на човека и с интернета? И кой, по дяволите, ще прави тия магарии с местенето? Абе кви са тия леле, ебати мноо се дразна!
« Последна редакция: Sep 28, 2009, 10:50 от A4o »
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #8 -: Sep 28, 2009, 13:39 »
Наистина е направено неграмотно, обаче рязането не е решение тъй като ще доведе до щети не само на нарушителя, но и на неговите невинни клиенти.

По-добре им дай срок няколко дена да дойдат да си оправят глупостите и да се договорят с когото трябва за плащането на тока (вероятно сумата няма да е повече от 1 лв на месец - може да се измери мощността и да се умножава по времето вместо да се слага електромер).

Друг недостатък на варианта с рязането е, че е незаконно (също както краденето на ток).

« Последна редакция: Sep 28, 2009, 13:42 от vstoykov »
Активен

believer

  • Гост
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #9 -: Sep 28, 2009, 13:52 »
Наистина е направено неграмотно, обаче рязането не е решение тъй като ще доведе до щети не само на нарушителя, но и на неговите невинни клиенти.

По-добре им дай срок няколко дена да дойдат да си оправят глупостите и да се договорят с когото трябва за плащането на тока (вероятно сумата няма да е повече от 1 лв на месец - може да се измери мощността и да се умножава по времето вместо да се слага електромер).

Друг недостатък на варианта с рязането е, че е незаконно (също както краденето на ток).

Днес им се обадих и уж ми обещаха, че ще пратят хора. Директно им казах да си махнат захранващия кабел от осветлението на входа и да го хващат където си искат, само не и от входа. Отказах се да правя каквито и да било договорки за заплащане от тяхна страна. А и не се знае в кой момент колко суича се захранват по кабелите им.
Поне за сега няма да бъда лош :) и да ги карам да си разкарат таблото и кабелите.
« Последна редакция: Sep 28, 2009, 13:57 от believer »
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #10 -: Sep 28, 2009, 18:39 »
Аз като работещ в такава фирма, ще споделя положението при нас. Имаме захранващи блокове монтирани на централни точки в града, консумирщи около 120лв месечно. Понеже сме и доставчик на кабелна ТВ, по нейния кабел лесно се пуска напрежение ~60V, което прави много лесно намирането на захранване на суичовете. Намират се обаче и монтажисти велики умове, които за по-лесно правят същото като на снимките.
« Последна редакция: Sep 28, 2009, 19:21 от danaildr »
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #11 -: Sep 28, 2009, 22:21 »
Трафче в кутия, голяма колкото две библии, го мерих - 50W (не съм тестил реактивната). След измерването поисках да ми капнат с 10лв. надолу от сметката (иначе беше с 5). Не се навиха, много им било. :)

Само да уточня, че устройството беше тук, защото често нямаше връзка, заради проблеми със захранването на суичовете им и хабях много интернерви. Е, в крайна сметка попаднах на доставчик със средно 1 дропене на два месеца и засега съм супер дово.

Мамак му на по - предишното ябанджийско правителство, продало БТК за стинки, заедно с кабелните канали.
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

bozho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 115
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #12 -: Sep 29, 2009, 00:31 »
Ами по-старите блокове не са предвидени за такова оборудване и трябва някак да се сложи.
Постъпката ти от където я погледнеш е варварска. Ако живееше в моя вход и ми спреш нета, докато работя, щеше да летиш от покрива.

А ако толкова те боли за тези 1- 2 лева (а не 30, както отбелязаха колегите), може да се разберете във входа, клиентите на ISP-то да си ги събират и да ги плащат.
Активен

bozho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 115
    • Профил
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #13 -: Sep 29, 2009, 00:33 »
А и отдавна трябва да няма мрежи по покрива - ама тарикатите не им се дават пари за наеми по трасетата на БТК и минават евтино - правят пари на ваш гръб!Не трябва да се позволява това!!!

Нали се сещаш, парите за трасетата на БТК кой ще ги плаща.
Уж от години БТК не е монополист, ама ако трябва да полагаш подземен кабел, пак на тях  ръсиш.
Активен

believer

  • Гост
Re: Ето как се прави интернет доставка.
« Отговор #14 -: Sep 29, 2009, 07:53 »
Ами по-старите блокове не са предвидени за такова оборудване и трябва някак да се сложи.
Постъпката ти от където я погледнеш е варварска. Ако живееше в моя вход и ми спреш нета, докато работя, щеше да летиш от покрива.

А ако толкова те боли за тези 1- 2 лева (а не 30, както отбелязаха колегите), може да се разберете във входа, клиентите на ISP-то да си ги събират и да ги плащат.
Мазата е частна собственост и никой външен няма право да прави там каквото и да било без разрешението на входа. Когато са си монтирали кутиите доколкото знам са питали но за ползването на тока си е тяхно своеволие или просто са го премълчали, когато са искали разрешение. Ако примерно живееш в къща и някой ти влезе в двора и ти се върже към тока какво правиш?
Ама с блоковете понеже има много собственици и обща собственост всеки се мъче аванта да прави. Във нашия вход доколкото знам има само един техен абонат а всички други кабели отиват за други входове.
Проблема е, че в кутиите е голяма плетеница от кабели и е трудно да се проследи, колко суича са вкл. към захранването по кабелите им освен тези два, които се виждат а и не съм сигурен дали не са разклонили 220V и за някъде другаде.
И два лева на месец да са никой не е длъжен да им ги плаща.
Не съм им рязал кабели!
Вчера обаче никой не дойде и днес пак ще им звъня и ако до няколко дни няма предприети действия, просто ще им откача захранването от осветлението на входа.
Активен