Анкета

Въпрос: Какво мислите за отношенията граждани - държава (България)?

  • По-скоро народът е враг на държавата
    - 5 (7.5%)
    По-скоро държавата е враг на народа
    - 20 (29.9%)
    К'ва държава, к'ви 5 лв.?
    - 11 (16.4%)
    Не сме народ, а мърша
    - 8 (11.9%)
    Не се занимавам с такива неща
    - 3 (4.5%)
    Не мога да преценя
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 32

Автор Тема: Държавата  (Прочетена 8922 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #30 -: Nov 19, 2009, 21:34 »
Нифелхайм, има нещо вярно в цялата тая работа. Например в последните години постоянно се учудвам какви парцали с продават като маркови и много пъти съм си задавал въпроса "по какви критерии тия хора определят дали тази дреха е качествена или не?". Получава се, че не дрехата е маркова, защото е качествена, а е качествена, защото е маркова.
За дизайн & архитектура пък какво да говоря.

Не говоря за икономически противовес, а за идеологически. Коя е тази идеология, около която може да обедини нацията? Всичко е пари, кич, фалш и реклами...

Е, не е баш така. Просто медиите може би налагат съзнателно или несъзнателно такава постановка. Има маса идеологии, религии, философии, които могат да противостоят на консуматортвото.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #31 -: Nov 19, 2009, 21:56 »
Или да са част от него?

А за дългото описание, лошо няма. Нищо по-различно от досега.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #32 -: Nov 19, 2009, 22:42 »
Е, не е баш така. Просто медиите може би налагат съзнателно или несъзнателно такава постановка. Има маса идеологии, религии, философии, които могат да противостоят на консуматортвото.  ^-^
Златко, ами той човека си разсъждава със старите стереотипи за единната власт за единствената идеология за обединителната идея и т.н. Айде примерно да разсъждаваме какво обединява японците или корейците (южните бе, каква северна Корея) след като са си чисти капиталисти със скромната амбиция не да управляват света а да спечелят най много Каква им е идеологията? Как се нарича? Какво е това капитализъм социализъм комунизъм или нещо друго?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #33 -: Nov 19, 2009, 22:52 »
Алкохоле, дето има една приказка: това, че съм параноик не значи, че не никой не ме преследва.  :D
Така или иначе всеки има право на мнение.  :)
Активен

Без правила няма игра

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #34 -: Nov 19, 2009, 23:50 »
Да Така е С цялото ми уважение към чуждото мнение което не възприемам
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #35 -: Nov 20, 2009, 08:25 »
@  big Mara

Марче, пусни една секция - философски теми. Виж ко стаа тука .....
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #36 -: Nov 20, 2009, 09:14 »
Нямам такива власти, ще трябва да се примолите на админите  ;D
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #37 -: Nov 20, 2009, 09:53 »
привърженици на социалистическите идеи и не разбират как държавата може да пречи по-малко и защо социализма води до неефективност.

Защо ли ми се струва, че напоследък либерално-демократичната система е в криза и доказа своята неефективност. Това е краят на тази система и не си правете илюзии за някакъв изход. А в момента по-голяма част от държавите да се борят срещу кризата именно с методите на социализма. Да не говорим за Китай, където социализма доказа своята ефективност.

Либерално и демократично са несъвместими понятия. Когато има демокрация не може да има свобода ("либерализъм"), защото мнозинството от хората не я искат - те предпочитат социализма (и кейнсианството*, което според мен е вид социализъм).

Истински либерализъм почти не е имало, а тази система, която е доказала своята неефективност е социалистическата демокрация (САЩ, ЕС и всички "цивилизовани" държави). Чистият капитализъм (истински либерализъм) не се е провалил, защото не му е бил даден шанс да се докаже (подобни твърдения има и за комунизма).

В едно социалистическо и демократично общество е нормално да се извършва "борба с кризата" чрез социалистически методи.

В същност само в част от Китай има някакво развитие - повечето население там живее в мизерия и страх.

* Виж какво написа c2h5oh за кейнсианството по-горе:

nifelheim
Либерализма, мойто момче, като "политическа теория" е възникнал 16-17 век Тогава е възникнал и либерализма като икономическа теория (деля ги съвсем условно за да може да схванеш нещата) Като икономическа теория гласи следното (пак много опростено) - държавата да си гледа войската, полицията, законодателството и т.н. и да не се бърка в икономиката щото е некадърен стопанин. След края на първата световна война възниква и се прилага на практика другото основно икономическо течение - кенсианството Пак с две думи - държавата не само трябва но и е длъжна да се меси и да регулира пазара било то чрез заетост, данъци, и т.н. Тези две течения регулират пазара на света

В момента тенденцията е регулацията на държавата да се засилва. Светът става все по-социалистически.

Изглежда, че истинския капитализъм е почти толкова невъзможен, колкото и истинския комунизъм, защото до комунизъм може да се стигне само, ако се мине през истински капитализъм (а не през социализъм!). Последното май беше го казал и Маркс, обаче някои хора предпочитат да са писатели вместо читатели и са го пропуснали този момент.

Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #38 -: Nov 20, 2009, 10:44 »
Изглежда, че истинския капитализъм е почти толкова невъзможен, колкото и истинския комунизъм, защото до комунизъм може да се стигне само, ако се мине през истински капитализъм (а не през социализъм!). Последното май беше го казал и Маркс, обаче някои хора предпочитат да са писатели вместо читатели и са го пропуснали този момент.

Не, по Маркс междинното звено между капитализма и комунизма е социализма, а комунизма може да настъпи само във високотехнологична страна, нещо такова например.  ;) И все пак има голяма разлика между една такава страна и деспотизма на Руската империя:

Цитат
Ролята на финландската държава се изразява в установяването и поддържането на законността и човешките права, в изграждането на демократичните национални институции на парламентарната република и многопартийната политическа система и на свободната пазарна икономика, с ясно дефиниране и защитата на правото на собственост (наследено от господстващото преди и модерно за времето си шведско право, а не е аналог на наложената абсолютна власт на руската империя
Активен

Без правила няма игра

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #39 -: Nov 20, 2009, 11:18 »
Истински либерализъм почти не е имало, а тази система, която е доказала своята неефективност е социалистическата демокрация (САЩ, ЕС и всички "цивилизовани" държави). Чистият капитализъм (истински либерализъм) не се е провалил, защото не му е бил даден шанс да се докаже (подобни твърдения има и за комунизма).
С това съм съгласен, но мисля че до 70-те години на 20-ти век имаше истински капитализъм и в САЩ и в Западна Европа. Сега САЩ изглеждат много по-различни във всички сфери, от това което бяха през 80-те например.

Цитат на: vstoykov
В едно социалистическо и демократично общество е нормално да се извършва "борба с кризата" чрез социалистически методи.
That's right! Още миналата година другарят Буш започна да национализира банки, да не говорим за другарят Обама... както го е подкарал ще направи САЩ по-комунистически от Китай :)
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #40 -: Nov 20, 2009, 11:20 »
Материал за размисъл nifelheim
http://www.cao.bg/?article=14498117&pages=1&category=8
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #41 -: Nov 20, 2009, 11:40 »
За мен и капитализъм (либерализъм) и социализъм (комунизъм) са затворени страници- идеологии достигнали своя връх през 20-ти век. Всички опити да се поддържат живи само ще влошава нещата. Те могат да съществуват, но трябва пак светът да се раздели на 2 полюса - 2 противостоящи блока. И всеки блок да се бори с икономически, политически, научни и военни средства да докаже своето предимство пред другия. Т.е. да има идеологическа борба, която да обедини обществото, но това едва ли ще се случи.
Има и такива, които като изход предлагат да няма никакъв строй, а пълна виртуализиция и кибернетизация на живота :)
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #42 -: Nov 20, 2009, 11:51 »
Те могат да съществуват, но трябва пак светът да се раздели на 2 полюса - 2 противостоящи блока. И всеки блок да се бори с икономически, политически, научни и военни средства да докаже своето предимство пред другия. Т.е. да има идеологическа борба, която да обедини обществото, но това едва ли ще се случи.

Нифелхайм, не каза нищо за национал-сталинизма. Това някаква идея на Дугин ли е или какво? И не мога да разбера, ти от една страна си против кагебизма, а от друга си сложил лекциите на Дугин в сайта си??? Или може би изобличаваш същата тая националистическа идеология? Ама тогава какъв е тоя национал-сталинизъм? Определено нещо ми се губи тука.
Активен

Без правила няма игра

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Държавата
« Отговор #43 -: Nov 20, 2009, 12:10 »
Къде изобщо я видяхте тази държава?България на държава ли ви прилича?
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Държавата
« Отговор #44 -: Nov 20, 2009, 13:46 »
Нифелхайм, не каза нищо за национал-сталинизма. Това някаква идея на Дугин ли е или какво?

Съществува такова нещо, и термина е на Дугин. Иначе е някакъв неоконсерватизъм. Не съм запознат с тази идеология и не ме интересува в момента, просто ми звучи забавно :) Нарича се национал-болшевизъм, а национал-сталинизъм е неговият частен вариант в Русия.

В основата си е изградена на идеологията на Мартин Хайдегер с елементи от болшевизма. И много важно - религия, която е подходяща за съответния народ. Ще видим в Русия какво ще се получи. Те от 2004 г. вървят именно към тази идеология. Дугин в момента има пълното доверие на Путин и се изживява като новия Распутин. Затова казвам, че ни очакват забавни години  [_]3
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.