Тука много разбирачи има дето по цял ден модват отворения код на линукса. Тц, тц, тц.
Не знам защо някои се опитват да изтъкнат като главно предимство на отворения код възможността за модификация... Иначе да, познавам хора, които в работата си са си редовно модифицират отворени приложения с цел да ги донагодят към нуждите си.
Но предимствата на отворения код не са в това, че всеки може да си ги модифицира, а в това, че той е видим и всеки,
който може, ще може да открива и поправя слабостите и бъговете му.
Който е писал някакъв (какъвто и да е) код знае - в един момент си дотолкова погълнат и в същото време уморен от кода, че и най-елементарната грешка (особено правописна или copy-paste грешка) може да ти убегне. А някой, който за пръв път ти вижда кода, изведнъж ще я фокусира и ще те пита "абе, това така ли трябва да е?".
Оня ден примерно трябваше да разпечатам около 400 документа в .doc формат. Уиндоусчето има яката опцийка да ги маркираш, да цъкнеш дясно копче и да дадеш PRINT, ми затуй не кълна като вас.
Един път трябваше да принтираме едни pdf-и с двуцифрено число мегабайти размер. Уиндоусчето на книжарницата не можа да подкара принтера с яката опцийка с дясно копче и принт, трябваха му и по 10тина минутки на файл за отваряне...
А и предполагам, че няма да е трудно да се направи такова нещо и за файловите мениджъри под Линукс (може и да има, даже).
Тъй де, можем да си даваме безброй примери и контрапримери, ама няма смисъл

А иначе се ползва това, което върши работа.
Именно