Автор Тема: Нямам Интернет, след като сложих нова лан карта..  (Прочетена 9621 пъти)

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Като root:
Код:
route add default gw XX.YY.ZZ.TT

Нямаш default gateway и за това нямаш интернет.

Точно както го писа ти го написах и аз, дава:
gw: Unknown Host

Нали замени XX.YY.ZZ.TT с твоя gateway?

Да на мястото на XX.TT.ZZ.TT сложих gateway моя, от /etc/network/interfaces и дава :
gw: unknown command
---------------------------------
a "tolstoi" как така да кажа нета как сам го пускал бате.. значи Идва кабела до суича ми и от там се разклонява на 3 кабела и влиза в 3-pc-та. Сложих кабела на онзи линукс докато беше на Уиндоус още и си имаше нет. Преди 2-3 месеца го преинсталнах на Линукс и си имаше нет пак вчера просто, сложих новата лан карта преместих кабела в нея доставчика ми видях мака прихвана го, но аз нет нямам. И след това преместих на старата карта да пусна сървърите докато разбера какъв е проблема и след това и на старата карта нямах нет.. рестартирах най-малко 3 пъти при всяко превключване на картите да сам сиг ама не няма. Надявам се съм отговорил на въпроса.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Код:
cat /etc/network/interfaces

Я покажи това.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Така... имам няколко въпроса. Старата ти карта вградена ли беше? Сега с новата ли си?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Така... имам няколко въпроса. Старата ти карта вградена ли беше? Сега с новата ли си?

Сега сам с новата гигабитовата, която е чисто нова. Старата беше вградена да и в момента не я ползвам.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Така... имам няколко въпроса. Старата ти карта вградена ли беше? Сега с новата ли си?

Сега сам с новата гигабитовата, която е чисто нова. Старата беше вградена да и в момента не я ползвам.

Че тогава защо новата ти карта не е eth1? Ако линукса ти вижда картата и ISP-то ти е видял мак-а и го е добавил значи трябва да си работи. Обаче в /etc/network/interfaces трябва да промениш eth0 на eth1. Я дай както си в момента:
Код:
ifconfig -a
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
По-гадна снимка не можа ли да направиш! Добре поне че се вижда че картатата ти е eth3. Аре сега отвори файла /etc/network/interfaces и вместо eth0 напиши eth3.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
По-гадна снимка не можа ли да направиш! Добре поне че се вижда че картатата ти е eth3. Аре сега отвори файла /etc/network/interfaces и вместо eth0 напиши eth3.

Значи в /etc/network/interfaces ето снимка кои числа промених от 0 на 3, но пак нямам нет, друго трябва ли да променям ? http://prikachi.com/images.php?images/291/2946291F.jpg  ( Рестартирах PC, преди да проверя дали има нет )
« Последна редакция: Feb 04, 2011, 16:12 от Holder »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
a "tolstoi" как така да кажа нета как сам го пускал бате.. значи Идва кабела до суича ми и от там се разклонява на 3 кабела и влиза в 3-pc-та. Сложих кабела на онзи линукс докато беше на Уиндоус още и си имаше нет. Преди 2-3 месеца го преинсталнах на Линукс и си имаше нет пак вчера просто, сложих новата лан карта преместих кабела в нея доставчика ми видях мака прихвана го, но аз нет нямам. И след това преместих на старата карта да пусна сървърите докато разбера какъв е проблема и след това и на старата карта нямах нет.. рестартирах най-малко 3 пъти при всяко превключване на картите да сам сиг ама не няма. Надявам се съм отговорил на въпроса.

Добре, от тези редове аз заключвам, че всички мрежови настройки идват по dhcp и единственото, което човека трябва да направи е да настрои интерфейса да получава настройки по dhcp, да се обади на доставчика за мак адреса и да сложи кабела (вдигайки интерфейса)?

Ако настройката ще става през /etc/networ/interfaces, ето примерно съдържание:
Код:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
allow-hotplug eth3
auto eth3
iface eth3 inet dhcp

Holder, уточни се с доставчика как да си направиш настройките (не е нужно да споменаваш коя ОС ползваш, а да попиташ по dhcp ли идват или са статични и трябва ръчно да се въведат) и се уточни кой твой мак адрес имат. Да не говорим, че е възможно да имат някаква система и като те хванат няколко пъти, че с друг мак адрес се представяш за дадено ip, може да те блокират.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Не знам дали е приложен по-модерния метод за настройка на мрежи.

cat /etc/conf.d/netif.eth1
template="interface"
ipaddr="85.217.X.X/25"
gateway="85.217.X.X"
nameservers="85.217.X.X 8.8.8.8"
domain="thezone.bg"
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Не знам дали е приложен по-модерния метод за настройка на мрежи.

cat /etc/conf.d/netif.eth1
template="interface"
ipaddr="85.217.X.X/25"
gateway="85.217.X.X"
nameservers="85.217.X.X 8.8.8.8"
domain="thezone.bg"
Ами Holder не е казал каква дистрибуция ползва... Това за Gentoo-базирани ли е?
//оффтопик
А защо се води по-модерно?
Активен

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Ползван Linux - Debian GNU
-------------------------------------
Не знам за какви настройки говориш по какво се записват как се слагат и така нататека. Докато беше Уиндоус отворих си Network Connection-ите сложих си Ип-то обадих се на доставчика прихвана мака и ми тръгна. След това преинсталирах на Linux по време на инсталацията си сложих ИП-то и след това си работеше нета пуснах си сървърите и така 2-3 месеца. Вчера си взех новата лан карта, сложих я в ПС-то сложих кабела в нея рестартирах ПС и се обадих на доставчика да засече новия мак. Той го засече и ок затворих му. След като се ресна отворих Web Rowser-а тъй като сам на Десктоп пробвах да вляза в abv.bg и ми даде че нямам connection, след това смених кабела пак на старата вградена лан карта реснах ПС и пак нямах нет. Доставчика му казах да не трие старата лан карта демек мака и даже се обадих пак да потвардя и двамата мак адреса са засечени. Сега нямам нет и на старата и на новата лан карта как стават тея работи.. нио сам пипал настройки нито нищо, просто сложих в дъното новата лан карта и преместих и-нет кабела в нея от вградената...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5378
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
В момента пингвам идеално 82.146.27.138 и им отговаря винаги (ако това е верното IP на колегата). А пък 82.146.27.1 не ми прилича на нейм сървър (или пък е пуснат само за локално ползване и е забранен отвън). Изобщо не отговаря на заявките ми към него. Да не е друг DNS-а, който трябва да ползваш Holder ? Ако искаш сетни си за проба Google DNS-а - 8.8.8.8 И какво значи НЯМАМ НЕТ ? Има ли пингове изобщо навън (до гейта ти, до някое външно IP, примерно 194.153.145.104, което е на abv.bg) ? Не по ИМЕ, а по IP адрес опитай първо.

П.С. Цитат - "...значи Идва кабела до суича ми и от там се разклонява на 3 кабела и влиза в 3-pc-та..." Ти убеден ли си че кутийката е SWITCH ? Да не е някакъв жичен рутер ? За да не стават грешки, сега ми мина през ума да те попитам.
« Последна редакция: Feb 04, 2011, 17:03 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Ключовата фраза изглежда да е "сложих си Ип-то". Значи имаш IP, mask, Gateway и DNS, които доставчика ти е дал и ти тябва да си въведеш ръчно. В такъв случай това, което backtolife ти обясняваше, е ОК. Значи сега проверяваш отново съдържанието на /etc/network/interfaces дали настройките са за eth3 вместо за eth0 (да не би да не си редактирал файла докрай, примерно да не си го запазил?) и дали чисълцата са правилните. После пробвай да ping-еш gateway-я. Ако стане, пробвай да ping-неш нещо външно по IP (Ачо ме изпревари).
Активен