Автор Тема: Програмка за шивашкото производство!  (Прочетена 13461 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Някой има ли интерес да създадем една малка програмка за нуждите на шивашкото производство по всички правила на GPL и Линукс!?
Нужната първоначалната базова функционалност е много малка и ако се приеме добре, ще може да се разчита и на включване на други разработчици да дописват и разширяват! Такава програма преди години написахме с програмист на делфи и фаербърд за Уиндоус за 4-5 дни и старата ми фирма още работи с нея, но сега ме интересува мултиплатформеност и мисля за моно и mysql. На старата програма мога да предоставя кода, ако някой се интересува от него, но използва много външни на делфи компоненти и май няма вариант да се портне за линукс.
Мисля си за развойна среда моно, защото има доста програмисти които споделят линукс идеята, но работят във фирми на Visual Studio и биха могли също да допринесат за проекта!
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #1 -: May 30, 2011, 13:01 »
 Предлагам ти да се захванеш с някоя по универсална концепция. Я за Счетоводна програма  или Складова програма. Това е много тясно , и шивашките фирми са най стисливите , с най ниско заплащане на работниците. И почти не останаха такива защото няма кой да работи без пари - повечето Гърци и Италианци отдавна се преселиха в Грузия. Там няма Кодекс на Труда.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #2 -: May 30, 2011, 13:15 »
А ти защо не се захванеш, пък аз мога да помогна! Имам и такава разработка, около 6 месеца сме работили и я зарязах преди 3 години защото ми се случиха някои проблеми, а сега ме интересува мултиплатформеност! Единна складовосчетоводна система е!
Активен

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #3 -: May 30, 2011, 13:28 »
Един познат ми е давал такова нещо, което сам сътворил  в електронна таблица. Много е добър в таблиците. Не мога да ти го дам, защото не съм го питал, а и май няма да се съгласи.

Иначе там положението е било подобно. Преди няколко години шефа намерил програмист, който направил нещо си на Аксес. Е да де, ама това нещо, тъй като не е запознат с работата било неудобно и му липсвали много неща. Като упряло работата да се върши от моя човек, той търсил, търсил, не намерил подходящо и си го направил. Въпросния файл обаче, тъй като е електронна таблица има проблем с производителността, та прави разни хакове, че да е поносимо.

Това, което всъщност искам да ти кажа е да регнеш един проект в ОпенФМИ или друго място. Там да качиш това, което вече имаш (по отговорите разбирам, че са две, а не едно нещата) и да почнеш да търсиш съмишляници. Но трябва да имаш нещо, а не като тук "дайте да дадем".

Мен лично ми е тъжно за работещите в ШП, ужасно е, ама това е друга тема.

По повод моното. Имай предвид, че си слагаш беля предлагайки го. Това е най-мразената в историята технология. Аз на твое място щях да предложа кюти, не че го харесвам, ама се приема много добре, особено версиите след четири и за мое съжаление, точно защото могат да се използват безплатно на основните платформи.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #4 -: May 30, 2011, 14:07 »
Развойната среда е без значение, стига да е мултиплатформено и да има програмисти които да работят с нея!
Юзерите потребители на такъв софтуер не се интересуват от вложени технологии и тинтири минтири глупости, а да е ефективно в работата!
Мисля за нет, защото има много програмисти които работят на нет и когато някой ползвател реши да допише функционалност, лесно може да намери програмист който да му я допише срещу някакво заплащане и да ни я изпрати да я включим ако съвпада с идеята ни или да си я ползва за собствени нужди така или да си я развива в негова си посока!

Качих нещата които съм правил с програмист! Работещи екзета за уиндоус са и изискват инсталиране на фаербърд дб.

http://dox.bg/files/dw?a=be22089d2f   Това е програмката за швашка фирма! Малко е неугледен интерфейса, но това е първия ми опит в тази насока. Гледайте ги като функционалност и вложен труд!

http://dox.bg/files/dw?a=e1b0a5d6db  Това е зарязания проект за складовосчетоводна система!
Активен

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #5 -: May 30, 2011, 14:32 »
Да де, ама имах предвид, че трудно се намират навити да пишат на Моно, а иначе ми е ясно, че на служителя му е все тая, какво има отдолу. А по въпроса за файловете, имах предвид по-скоро изходния код, за да се черпят идеи и доразвиват, не толкова самите изпълними файлове, бях останал с впечатление, че имаш и кода.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #6 -: May 30, 2011, 15:08 »
Да де, ама имах предвид, че трудно се намират навити да пишат на Моно, а иначе ми е ясно, че на служителя му е все тая, какво има отдолу. А по въпроса за файловете, имах предвид по-скоро изходния код, за да се черпят идеи и доразвиват, не толкова самите изпълними файлове, бях останал с впечатление, че имаш и кода.

Кода е у програмиста, но още от самото начало сме се разбрали, че авторските права са само мои и ще му пратя линк към темата да го даде на който прецени, че има нужда от него и евентуални обяснения  или да го качим някъде!
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #7 -: May 30, 2011, 15:24 »
Не знам дали ще ти свърши работа, но да споделя, че ако имаш сорс кода на програма писана на Delphi то може да използваш Lazarus, за да я компилираш на Линукс/Уиндоус/Мак (естествено може да трябва да се пипне допълнително кода, но има добро ниво на съвместимост). Lazarus е опен соурс алтернатива на Delphi и я има, както за Уиндоус така и за Линукс/Мак, т.е. има мултиплатформеност. Използва за база free pascal compiler и си е цяло IDE за разработка на приложения.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #8 -: May 30, 2011, 15:28 »
Сега може и да лъжа, ама някъде бях чел, че ще се отказват от линукс версията и ще се насочат изцяло към уиндоуската. Нещо били имали проблеми и не им се занимавало с други системи дето почти не се ползвали.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #9 -: May 30, 2011, 15:46 »
Не знам дали ще ти свърши работа, но да споделя, че ако имаш сорс кода на програма писана на Delphi то може да използваш Lazarus, за да я компилираш на Линукс/Уиндоус/Мак (естествено може да трябва да се пипне допълнително кода, но има добро ниво на съвместимост). Lazarus е опен соурс алтернатива на Delphi и я има, както за Уиндоус така и за Линукс/Мак, т.е. има мултиплатформеност. Използва за база free pascal compiler и си е цяло IDE за разработка на приложения.

Да, чел съм преди време за Лазарус, а също и за Руби, но нещо съм останал с впечатление, че май не са на ниво, а и идеята е като среда за разработка да може да се ползва и мс visual studio! Което, каквото и да си говорим, това е най-съвършения продукт за разработка на бизнес софтуер!
Нали идеята на опен сорса е да печелят от него внедрителите и програмистите, а не фирмите собственици на авторски права, а програмистите просто кодери!?
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #10 -: May 30, 2011, 17:23 »
  Ако чуеш стрия Бен не си губи времето има много захванати и недовършени БГ проекти като Biona има един на  python ,като сложим на микроинвест склада.
 Ако искаш ела в Моя ПРОЕКТ ЗА ЛОКАЛИЗАЦИЯ НА OPENERP . написан е python има web базиран интерфейс. На първо време ще направим да издава свястни фактури като за България. После ще направим да Вади ДДС на файл за НАП. И ето славата. Имам даже и готови идеи как да стане. Програмата е 70% преведена на Български аз започнах едно време първи сега гледам че има и други.
 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #11 -: May 30, 2011, 17:29 »
  Ако чуеш стрия Бен не си губи времето има много захванати и недовършени БГ проекти като Biona има един на  python ,като сложим на микроинвест склада.
 Ако искаш ела в Моя ПРОЕКТ ЗА ЛОКАЛИЗАЦИЯ НА OPENERP . написан е python има web базиран интерфейс. На първо време ще направим да издава свястни фактури като за България. После ще направим да Вади ДДС на файл за НАП. И ето славата. Имам даже и готови идеи как да стане. Програмата е 70% преведена на Български аз започнах едно време първи сега гледам че има и други.
 

Благодаря за поканата, но по ми харесва OpenBravo, а и интересите ми са към малките производствени фирми от сивата икономика и внедряването на линукс при тях!
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #12 -: May 30, 2011, 17:36 »
 Всеки се прави на Големец жив и здрав продължавай с openbravo счетоводната му част е абсурд да се локализира.

 Всеки може да локализира софтуер но не го ли направи да вади файлове за НАП най добре да си го сложи ...изтрито...

Редактирано от bop_bop_mara.
« Последна редакция: May 30, 2011, 18:18 от bop_bop_mara »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #13 -: May 30, 2011, 17:45 »
Всеки се прави на Големец жив и здрав продължавай с openbravo счетоводната му част е абсурд да се локализира.

 Всеки може да локализира софтуер но не го ли направи да вади файлове за НАП най добре да си го сложи ...изтрито...

За данъчна стъкмистика си има микроинвест делта(без про) и още куп други! Не са ми интересни фирмите без двойно счетоводство и не съм казал, че се занимавам и с опенбраво! Само съм ги поразглеждал!
« Последна редакция: May 30, 2011, 18:19 от bop_bop_mara »
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Re: Програмка за шивашкото производство!
« Отговор #14 -: May 30, 2011, 17:55 »
  ...изтрито... Микроинвест е жалко подобие и на складова програма Делта е пълно нищо като счетоводна програма. Микроинвеста не мога да нарека даже и Трабант а е мършав цигански кон и чупена каруца.

От твоя софтуер който си го планирал въобще никой няма да има нужда ще хврърлиш време и труд не ветъра. Не знам как определяш фирмите на Сив и легален сектор. И нуждата на сивия сектор от софт. Сивия сектор работи със същия софт като белия просто заделя сивото в отделен склад сметка просто казано.

Редактирано, съгласно т. 7 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: May 30, 2011, 18:20 от bop_bop_mara »
Активен