Автор Тема: Сравнения между Gentoo и сродните му дистрибуции  (Прочетена 8156 пъти)

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Аз в една друга (сходна) тема разправях че се сравняват ябълки и портокали :) Никога не съм можел да разбера защо хората се карат за дистрибуции, при положение че всичко е толкова субективно че няма накъде :)

А аз винаги съм се чудел защо хората винаги оплюват нещо де що не е Дебиан/Убунту, и особено ако е от Братвата.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1456
    • Профил
Здравейте,

За мен основната полза са "USE-flags", не бързината.
И донякъде лесните custom-patches.
Румен
Активен

evgeny81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
  • Distribution: openSUSE ;Calculate ; Arch Linux
  • Window Manager: KDE4; KDE4; KDE4
    • Профил
От скоро съм с калкулейт който е базиран на Gentoo и съм много доволен даже и очарован нищо че за някой програми се чака адски дълго време за да се инсталират но като оставим това на страна е адски стабилно дистро
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Не разбрах - как като си от скоро разбра, че е стабилно?

И що не пуснете една анкета, като включите освен брой машини и обслужвани потребители, така и срок на използване.

Гейт-а ви го каза, аз ще го кажа по друг начин - водите някаква битка с клечки за зъби като по някога успявате да ръгнете противника ту между зъбите ту в небцето!

Не се гаси туй що не гасне.....
Активен

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Една интересна тема е компилирането на пакетите в Gentoo. В същност може и без компилиране, като се използва бинарно репозитори - така да се каже. Цък http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=42211 за един интересен проект и после ще си мерим размерите :D

Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не - така се губят почти всичките предимства, които gentoo притежава, не можеш да генерираш код с машинно-специфични  оптимизации,  защото може и да не тръгне на някой с друг процесор, така че тези пакети трябва да ги билдват с някакви генерични оптимизационни флагове. Губиш контрола върху това какви и кои patch-ове искаш да се apply-нат. От друга страна, пакетният мениджър на gentoo не струва в сравнение с тези, които са разработвани години наред преди това. Примерно няма пакетни сигнатури, няма мета-пакети. Мен лично ме е страх да инсталирам неподписани пакети съдържащи binary файлове. Не че не могат да ти го сервират много неприятно ако дърпаш сорса (пример: the underhanded C contest), но с изпълнимите файлове става много по-сложно да разбереш какво са ти забъркали и откъде ти е дошло.
« Последна редакция: Dec 27, 2011, 17:45 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Не - така се губят почти всичките предимства, които gentoo притежава, не можеш да генерираш код с машинно-специфични  оптимизации,  защото може и да не тръгне на някой с друг процесор, така че тези пакети трябва да ги билдват с някакви генерични оптимизационни флагове. Губиш контрола върху това какви и кои patch-ове искаш да се apply-нат. От друга страна, пакетният мениджър на gentoo не струва в сравнение с тези, които са разработвани години наред преди това. Примерно няма пакетни сигнатури, няма мета-пакети. Мен лично ме е страх да инсталирам неподписани пакети съдържащи binary файлове. Не че не могат да ти го сервират много неприятно ако дърпаш сорса (пример: the underhanded C contest), но с изпълнимите файлове става много по-сложно да разбереш какво са ти забъркали и откъде ти е дошло.

И как реши че е точно така?

Само човек който не може да работи с Portage/Emerge може да каже подобна глупост.
Мета пакети ?! Кой ти каза че няма ?! Има и то на тон.

Колкото до компилираните пакети, вървят на всеки процесор и архитектура за която са компилирани. Има си ясно написано че измежду процесорните флагове на GCC има "native" който се използва задължително когато компилираш бинарни пакети които ще се ползват от всякакви машини. И не се влошава по никакъв начин качеството.

Пък и не знам какви глупости говориш за доверени и недоверени хранилища, смяташ че някой разработчик ще каже сега ще хакна компютъра на gat3way с кофти софтуер.

Пакетите винаги се проверяват и тестват внимателно преди да се пуснат официално.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Драги, не се налага разработчиците да ми правят сечено, всеки от моят етернет сегмент на интернет доставчика ми може да ме накара да се свържа с нещо друго, а не моето repository, при добро желание и добър късмет. Който и да хакне DNS сървъра който ползвам, ще постигне същото. Всеки, който хакне repo-то или mirror-а който ползвам, ще постигне същото. До голяма степен, самият ми интернет доставчик може да направи същото. Едно много важно изискване при ъпдейтването на софтуера онлайн е това да става сигурно и сигнатурите са единственият начин това да стане. Публикуването на хеш сума на пакета не решава проблема.

Сега за домашно - защо хеш сумата не решава проблема за разлика от подписа :)
« Последна редакция: Dec 27, 2011, 19:24 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Драги, не се налага разработчиците да ми правят сечено, всеки от моят етернет сегмент на интернет доставчика ми може да ме накара да се свържа с нещо друго, а не моето repository, при добро желание и добър късмет. Който и да хакне DNS сървъра който ползвам, ще постигне същото. Всеки, който хакне repo-то или mirror-а който ползвам, ще постигне същото. До голяма степен, самият ми интернет доставчик може да направи същото. Едно много важно изискване при ъпдейтването на софтуера онлайн е това да става сигурно и сигнатурите са единственият начин това да стане. Публикуването на хеш сума на пакета не решава проблема.

Сега за домашно - защо хеш сумата не решава проблема за разлика от подписа :)

Виж сега, дори и някой да се опитва да ти намъкне същия пакет със лоши мисли в него, той просто не може да се инсталира, защото в Manifest файла на всеки Gentoo ебилд е записана md5 sha1 2 на архива който разработчика ти дава. И всеки друг архив ще бъде отхвърлен.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
И какъв е проблема да ти сервира Manifest файл с MD5 или SHA2 сумата на променния пакет?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
И какъв е проблема да ти сервира Manifest файл с MD5 или SHA2 сумата на променния пакет?

Няма как да стане, всеки emerge --sync изтрива всички манифести и зарежда нови.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
И това по какъв начин ти помага? Така или иначе ще ти се наложи да го направиш преди да ъпдейтваш системата. Когато го направиш ще си имаш Manifest файл с подменена хеш сума.

Не случайно питах за разликата между сигнатури и просто хеш суми ехех :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
И това по какъв начин ти помага? Така или иначе ще ти се наложи да го направиш преди да ъпдейтваш системата. Когато го направиш ще си имаш Manifest файл с подменена хеш сума.

Не случайно питах за разликата между сигнатури и просто хеш суми ехех :)

Имам чувството че те гони комплекс за малоценност. И си изливаш цялата помия тук.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аз пък имам чувството че както винаги когато няма какво да кажеш, почваш да си изливаш душата :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
И това по какъв начин ти помага? Така или иначе ще ти се наложи да го направиш преди да ъпдейтваш системата. Когато го направиш ще си имаш Manifest файл с подменена хеш сума.

Не случайно питах за разликата между сигнатури и просто хеш суми ехех :)

Имам чувството че те гони комплекс за малоценност. И си изливаш цялата помия тук.

Френд, а ти не допускаш ли варианта, че в неговия компютър може да няма нищо ценно и да го боли гъзъ(както се казва), ако го хакнат, но компютрите които обслужва срещу заплащане има защо да ги хакват и на него да му се плаща за да ги зщитава и предпазва!?
Не бех казал, че е излишна параноя това което коментира!
Активен