Тъкмо пишех отговор на тема от сорта на "коя линукс дистрибуция да си избера" и взеха, че я изтриха. Тъй като отговорът ми е малко краен и може да предизвика пламъци, съветвам да подходите към него с хумор, а не твърде религиозно. В тия времена, когато и църквата се цепи, религията е щекотливо нещо, но ето го моя отговор. Публикувам, защото толкова време го писах и не искам да отиде на вятъра. Само да предупредя: всички дистрота са готини, няма лоши -- аз съм тъп, че не мога да се оправя с някои...
Въпросът, който задаваш може да се окачестви като религиозен. Наистина изборът на Линукс дистрибуция в голяма степен е доктринален избор. Естествено важно са и характеристиките на съответната дистрибуция. Аз съм сменял много дистрибуции и смея да кажа, че имам известен опит от гледна точка на потребител/разработчик/програмист и не чак толкова голям от гледна точка на администратор.
Щом си нов за Линукс значи си долу-горе в моята ситуация: искаш да ползваш компютъра си като работна станция, а не като сървър. Това значи, че е добре да се ориентираш към дистрибуция, която предлага много пакети и актуални пакети. Такива дистрибуции са SuSE, Fedora, debian. Въобще всички дистрибуции предлагат всичко, затова не искам да съм краен. SuSE предлага огромен брой пакети и при това най-актуалните версии. В България обаче трудно се намира, защото няма bg-mirror, а иначе струва пари. Fedora предлага най-новите пакети, но не чак толкова много и има повечко bugs. Дебиан предлага всичко, но за начинаещи е прекалено сложен и документацията е разхвърляна.
От дистрибуциите, които си листнал смея да твърдя, че никоя не е подходяща за тебе. Да имаше култовата RedHat 7.3 (това е нещо като Вин98 за Линукс

'> щях да ти я препоръчам, но това са наистина допопни версии.
Сега малко за доктриналните въпроси:
Ако си от църквата на Емакс (а ти не си) -- Дебиан. Това значи долу-горе, че не само че не признаваш комерсиален софтуер, ами и отворен код не признаваш -- всичко за теб е свободен софтуер и твоят духовен водач е Ричард Столман.
Ако си ползвам Линукс, а не Уиндоус, щото е по-як, а не щото е оупен сорс (а пък оупън сорса е плюс) тогава SuSE 9.1 -- по-лесно за инсталиране от Уиндоус и е една много добра (но комерсиална) Линукс дистрибуция. Твоят духовен водач е Линус Торвалдс.
Ако си -- искам и да е безплатно, и да е лесно, и да е свободен софтуер, ама да не е френско и да е все пак поддържано от корпорация -- тогава Fedora 2. Това е за експериментатори.
Ако си Юникс фен -- Слако -- всичко е стабилност!
Ако си -- айде да не чак толкова bleeding edge като fedora, но все пак да е лесно и да не е СуСЕ (щот са немци) дай тогава Мандрако!
И т.н. и т.н.
А иначе за техническите въпроси:
Общо взето има няколко вида дистрибуции, които се различават по начина на инсталиране на пакетите.
Вид 1: Лесни, но не чак толкова дълбоки като замисъл: RPM-базирани дистрибуции. Това са Fedora, SuSE, Mandrake... Всички те имат инструменти за конфигурация и са много добри за начиещи потребители. Моят избор пада върху SuSE.
Вид 2: По-тарикатски, по-сложни за инстал, но лесни за ъпдейт -- Gentoo, debian. Ако всичко за тебе е правилното инсталиране, деинсталиране и ъпгрейд на пекети -- тогава изборът ти трябва да се спре върху някоя от тези две. Предполагам, че не, тъй че чети натам.
Вид 3: Какво е това пакет? Дистрибуции, които не се интересуват от пакети и такива работи. Типичен пример е Slackware. Тук трябва да имаш нюх, за да работиш и лесно можеш да намажеш системата. Затова пък имаш безкрайна флексибилност.
Лично аз ти препоръчвам SuSE 9.1 поради следното:
1) Много много много пакети.
2) Най-новите версии (KDE 3.2, kernel 2.6)
3) Много лесно инсталиране и поддръжка (Yast)
4) КДЕ базирано (redhat namazaha kde, zatova trebva da platyat s pylen boikot i gnome-to zaedno s mono li, bono li kvo beshe v MS pri .NET (chakam flame-ove)
Бих могъл некой работи да не ти ги препоръчам, но рискувам да отнеса много флеймове, но айде.
От религиозна гледна точка съм против fedora, защото тия пичове мажат КДЕ-то как си искат и ми лазят по нервите.
Поздрави,
КейН