А сега де ? Супер ли е за десктоп аджеба, или не става ?
затова нека другаря
Велчев бъде малко по-обстоятелствен и да каже за какво ще ползва машината, за да може да получи смислени отговори (imho).
Благодаря на за мненията но май-наистина въпроса беше много общ, извинявам се за което.
Аз използвам Cent OS в университета. Всички машини са вързани в клъстър и въпреки че са някакви core 2 duo s po 1-2 GB ram само се държи супер. Използват се и сериозни графички приложения като мая. Аз го използвам само за програмиране - Java.
Аз на моя личен лаптоп съм в Ubuntu и тъйкато не съм запознат с разликите между отделните дистрибуции а свикнах много с Cent OS се чудя има ли нещо по-специфично в нея. Не ми е ясно защо точно тази е избрана примерно за университет... - а не Убунту например.
То на всчка дистрибуция мога да си пусна всичко на практика, тогава какъв е смисъла от толкова дистрибуции които ти дават едно и също - някакви минимални разлики в графичната среда ли? Не знам .... иначе Cent Os ми се струва много готин линукс но странно не е популярен и се чудех защо ли?....
Ами по-различното в сравнение с Ubuntu е, че като дериват на Red Hat, Centos се използва предимно за инсталиране на сървъри и като такъв се набляга изключително на стабилността на пакетите. Затова при него пакетите са доста стари, но изшлайфани отвсякъде. Според мен е избрана първо защото е дериват на Red Hat и второ -- защото има по-дълъг период на поддръжка от този на Ubuntu (даже и сървърните им версии и тези с етикет LTS).
И щом ще го използваш само за програмиране на Java -- съвсем спокойно може да го използваш него.
Но имай предвид, че все пак твоя notebook не е само за работа и ако си свикнал с Centos и искаш да работиш по начин подобен на този, който е приет в него, те съветвам да погледнеш дали няма да ти пасне Fedora. Тя се използва като тестов полигон за Red Hat, използва същия пакетен мениджър, същата файлова структура etc като Red Hat/Centos/Scientific Linux, само дето версиите на пакетите в нея са последните, които са излязли (нещо като Debian Unstable (?)). И ако ти допадне -- използвай я нея. Така ще имаш някаква консистентност в дистрибуциите, които използваш. Иначе ще трябва да поддържаш два „клона“ на знания за системите си, което малко или много е разхищение на време и други ресурси.
И накрая -- не твърдя, че Fedora е най-добрата дистрибуция на Linux, а че е най-близко до Red Hat/Centos по философия и реализация.
Колкото до непопулярността на Centos -- там причините са по-скоро „идеологически“, отколкото практически и са тема на съвсем друг разговор.
А за възможността за пускане на всичко на практика -- основна вина за това според мен имат пакетните мениджъри

Затова за мен има две основни дистрибуции за сървъри -- Red Hat/Centos и Debian. OpenSuse също става, но там повече ме притеснява евентуалното поведение на Novel спрямо нея -- не си е работа по никое време да се налага да сменяш операционна система на няколко десетки сървъра (примерно). За Slackware/Gentoo/ArchLinux нямам също лошо мнение, но просто няма да ги сложа никога на сървър за сериозна работа (поне засега).