Ще навляза в тема, която може да разбуни духовете

Предполагам, че нещо не съм разбрал, но след като не е необходимо да се ползват хардуерните контролери, защо ли едни "глупаци" ги произвеждат ! ?
Абе... не са глупаци. Даже точно обратното. Но... в съвремието продуктът им все повече остава в рентабилност само в материалната цел (станаха ми любими напоследък тези две измерения

). Хардуерният RAID имаше четири основни предимства пред софтуерния - производителност, простота на управление, hot swapping (в някои случаи) и BBU (резервна батерийка; също в някои случаи).
Батерийката е хубаво нещо, но UPS-ът доста намалява ползата ѝ. Дори и с UPS тя продължава да си върши работата (да даде енергия за подсигуряване здравината на масива, след като останалите операции в машината са спрели, когато UPS-ът се изтощи напълно и спре), но пълното изтощаване на UPS-а така или иначе никак не е препоръчително (важи и за домашни, и за сървърни машини) - машината трябва да се спре преди това, UPS-ът ни дава възможност да изключим машината спокойно и в очаквана процедура според ресурсите му, а UPS-и вече има масово и в домовете на хората.
Предимството в производителността на хардуерния RAID пред софтуерна, имайки се предвид днешните процесори и RAM, не само че го няма, ами дори софтуерният RAID може да поведе по този показател. Да, за разлика от хардуерния, софтуерният RAID използва част от ресурсите на централния процесор и RAM-та, но какво от това, след като доста по-значителни ресурси се губят най-често от грозно написан код в приложенията, работещи на машината? Ако ресурсът, ползван от софтуерния RAID, се окаже преливащата капка, водеща до умиране на машината, то определено има нужда от много по-големи подобрения в останалата част на софтуера и/или хардуера на машината.
Простотата на управление... Хайде сега, mdadm си има известия по e-mail/sms, а голяма част от работата с него (особено при по-малките масиви) може да се вкара в скриптове. Не съм се ровил за графични приложения за управлението му, но нищо чудно да има (а ако няма, не би било трудно да се напишат), които да улеснят наготово и обикновения десктоп потребител, решил (поради негова си причина) да ползва RAID. Признавам, има си предимство да оставиш цялата дейност на една платка, към която после да отправиш обвиненията за даден проблем в масива, но този въпрос е по-скоро философски, а не маркетингов или технически

Остана hot swapping-ът... Да, тук хардуерният RAID има предимство, но не е задължително за всички ситуации. Възможността за hotplug е изискване в SATA/SAS спецификацията, а ahci модулът е наличен в ядрото от версия 2.6.19 насам, така че, ако чипсетът е AHCI съвместим и в BIOS-а е указано да се ползва AHCI, то в тази ситуация hot swapping-ът при софтуерен RAID си е напълно възможен. Да не забравяме и, че далеч не всички системи са толкова критични, че да не могат да се изключат за малко, докато се направи смяната на дисковете.
По останалите показатели хардуерният и софтуерният RAID си приличат много, като има три показателя, при които софтуерният RAID има значително предимство - цена, преносимост и съвместимост. Хардуерните са скъпи. Не можеш да вземеш един диск от масива, да го закачиш на друга машина и да разгледаш съдържанието му. И понякога може да бъде голям кошмар намирането на абсолютно същия контролер, когато старият се прецака, защото са редки случаите, в които масивът от един модел контролер може да тръгне и на друг модел контролер, заради разни собственически добавки в тях.
Та... да, за момента хардуерният RAID не може на 100% да се изкара от употреба, а и се намират доволно количество хора, които да ги купуват с нужда и без нужда, така че не са глупаци тези, които ги произвеждат. Но размерът на текущия им пазар не е много оправдан, и сякаш ще става все по-неоправдан, докато, току виж, по някое време стане излишен.