bob_bob_mara ти е отговорила още в първия отговор към темата, но явно не успяваш да разбереш същността. Това, че в Software Center на Ubuntu 10.04 имаш стари пакети не е проблем за фиксване, а характеристика на организацията на пакетите в Linux. За разлика от Windows, където почти всички програми съдържат в себе си всичко, което им е необходимо, за да работят, което предоставя независимост на програмите една от друга, но пък прави програмите по-големи като размер и с много повтарящ се код в отделните приложения, програмите в Linux не са независими и споделят помежду си много пакети (предимно библиотеки, но не само), което води до много по-малък размер на програмите и по-лесно управление на общия им код, който споделят, вместо да го преповтарят, но зависимостта между тях е толкова навързана, че в много случаи, за да сложиш много по-нова версия на някоя програма, трябва да инсталираш по-нови версии и на още една торба пакети, иначе голямото разминаване във версиите ще доведе до невъзможност за споделяне на това, което иначе споделят. Обикновено колкото по-голяма е дадена програма или колкото по-основна е в организацията на операционната система, толкова повече зависимости с други програми има, и толкова повече програми ще трябва да се надградят, за да се надгради тази програма.
И така, опираме до твоята стара версия 10.04 на Ubuntu. Като стара версия тя е изградена от стари пакети и програмите, които могат да се впишат в зависимостите в нея, трябва да са от нейното време - демек, пак стари. Тръгнеш ли да слагаш по-нови версии на програмите, ще се наложи слагането на по-нови версии и на голяма част от пакетите, изграждащи операционната ти система. Това е и нещото, което трябва да направиш, но не един по един пакетите, а да надградиш цялата си система до някоя съвременна версия (12.04 LTS или 12.10 без LTS). След надграждането ще имаш по-нова система с по-нови пакети, предоставящи нужните зависимости за по-нови програми. За десктоп потребление нямаш никаква полза да седиш на стара версия на операционната система. Надграждай смело към новите версии, само засега (докато все още се учиш) не го прави, докато версията не е официално излязла за обновяване, като за Ubuntu това обикновено значи да не надграждаш веднага към 13.04 (когато излезе), а да изчакаш версия 13.04.1.
Ако имаш желанието и ентусиазма да учиш и по-сложни неща, някой ден може да се занимаеш и с врътките по инсталиране на нови програми в стари версии на системата, но гледам, че нито ти е дошло времето за това, нито имаш реална нужна в момента за твоята система, а и реалната ти система не е подходяща среда за тренировки - къде, къде по-приятно се тренира във виртуални машини

П.П.: Малко сме се повторили с laskov