Автор Тема: Мога ли да колокирам десктоп машината си в някой дейта-център? ВЪПРОС!  (Прочетена 2375 пъти)

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Здравейте.
Тъй като обмислям закупуването на компоненти за сглобяване на машина, която ще бъде използване само за хостинг на сървъри. Обаче, тъй като парите за една сървър машина е доста солени, предположих, че и десктоп машината ще ми свърши почти същата работа, само дето ще е десктоп, а не сървър... та съм се замислял ако я колокирам в някой дейта-център на някой Internet Provider дали ще мога, защото там знам, че са разделени на форм фактори, а в случая десктоп машината едва ли ще приеме такава форма...? И другия ми въпрос е каква е разликата между двете машини?
Активен

Intel

  • Гост
Разликата между сървърната машина и pc като сървър е главно в компонентите и най-вече в захранванията. Сървърните захранвания са много по издръжливи и има сървъри с повече от едно захранвания, в случай, че главното умре. Ще ти вземат машината в някой дейта център, като телепойнт и нетера, само, че според мен ще излезе по-скъпа колокацията, тъй като сървърите се поставят в шкафове за сървъри / ракове и там си има изисквания за размерите / инчовете на една rack mountable кутия, а в случая pc-то е по-дебела от 1U сървър - т.е. ще заема повече пространство и редове в този рак - вместо 1 ред за една рак маунтабъл кутия, ще вземе сигурно два (разбира се, имам предвид, че ти си я направил така, че да може да се монтира в рака - сложил си и релси и т.н.). Аз лично съм виждал в дейта сентъра в който ходя такива изработки.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
За да са толкоз скъпи истинските сървъри, явно има защо, щом има и такива които ги купуват!
Ако още не си "захлебил", щом ще хостваш само някакви си уеб сървъри, помисли по-добре за истински сървър втора употреба за до като захлебиш и после нов. Цените на дейта центровете, освен за форм фактор са и на мощност на захранването и с тази десктоп кутия може да ти дойде твърде скъпо.
Парите на никого не стигат, но и с трици маймуни не се ловят.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Може, ще монтират една тава на релсите и ще ти сложат десктопа отгоре. Само дето за година-две ще установиш че реално си дал парите за нов сървър на хостинг компанията.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Аха, много благодаря за позитивните коментари. Като за начало искам да науча тук-таме някой неща свързани с Linux Debian без графична среда, защото съм нов в тази област. Ами благодаря за коментарите, отново. На този етап ще действам с десктоп машина, след като се понауча как да работя нормално с тази система и да понауча още някои неща за хардуер ще сменя машината. Благодаря отново. :)
Активен