Автор Тема: Как е правилно да се направи пълна профилактика на дънна плтка?  (Прочетена 28132 пъти)

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Искам да попитам, как е правилния начин да се почисти силно замърсено дъно?

Става дума за силно клеясала мръсотия, която е буквално навсякаде.
Най-много ме притеснява, при интегралките на които крачетата са им с по много в милиметъра - там нито с парцалче стана, нито с финна четка и накрая лекичко ги минах с 1 топлийка, колкото да им "омаломощя" слепването, после с четката - така се изчистиха.
Сега ме притеснява с топлийката, да не съм смъкнал лаковото покритие от спойките /ако има такова/ и съответно трябва ли да ги напръскам с някакъв спрей? И ако да - какъв?

Другия ми въпрос е , изобщо това ли е правилния начин за чистене? Защото гледам из интернет, разни хора си мият дъната на чешмата със сапун и перилни препарати, но на мен ми изглежда твърде екстремно.


Активен

tdonev

  • Гост
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Jul 25, 2015, 00:56 от octanium »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Първо я издухай с въздушна струя от компресор
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
Водата е универсален разтворител. Ако почисти с вода, може да се получи нещо нежелано. Зависи с какво е замърсено де.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Ок, мерси, май схванах основното за прането :)
А иначе с надраскването на спойките - проблем няма, така ли?




Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ок, мерси, май схванах основното за прането :)

А за съхненето? :) Не знам що за мераци са това да се мие дънна платка, но знам какво ще стане ако я включиш преди да е изсъхнала добре - ще се получи електролиза и някои пътечки безвъзвратно ще си заминат. Може би продухването под чиповете ще е необходима процедура. После чакаш часове.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Предполагам - 4-5 дена на топло и сухо +/- 1 кг. ориз отгоре или периодична сешоарна профилактика, но не знам как би се отразил на кондензаторите гоещия въздух.  ???


 
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Почти всички компютри на работа ги мия с четка за боядисване под струя с вода и веро. До сега съм нямал проблеми :) Само да изсъхнат добре де :)  [_]3 Ама на работа сме с централно парно и като ги оставя за час два на радиатора и съхнат бързо :)

П.С. Не се бъзикам метода е железен... Лятото съм мил даже как е с в кутията с маркуча на асфалта пред входа :)

П.С. v2 като се замисля обаче машините на колко годинки са се чудя дали това ще върши работа при RoHS платки?!?
« Последна редакция: Mar 07, 2015, 17:17 от runtime »
Активен

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
На чешма съм мил : двд записвачка, захранващ блок, всякакви вентилатори, видеокарта, мишки и клавиатури и всичките след добро изсушаване върху парно за 2-3 дни работят безупречно! Не съм прал досега дънна платка,но мисля че също няма да има проблем, предварително трябва да се уверим че няма датчици за влага или е от лаптоп.
Също така срещу упорити петна използвам изопропилов спирт! Успех!
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
просто почисти прахоляка с въздушна струя нали имат лаково покритие някакво не те бърка че има трици по дъното. Проблем е ако го напикае мишка :D
Активен

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Мен точно този лак много ме интересува, какъв е? Защото малко се съмнявам да е изолационен. 1.во защото ако е изолационен пикаещата мишка също не би следвало да е проблем, ;D освен по слотовете и пиновете, които трябва да са проводими. До колкото знам Асрок едва преди 1-2 години извадиха едно дъно където му пускаха водичка и то си работеше. 2рото което ме съмнява, че при евентуален ремонт, като се сменя интегралката, изторелия лак ще се смеси със запояващата смес и няма да може да осигури добра ел.проводимост. а пълно почистване на спойката мисля че е невъзможно, заради средната платка.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
Как е възможно изобщо, платка да се замърси дотолкова, че да и трябва стържене с топлийка?! Прахоляк съм виждал, но той се издухва. Това, което може да запече са изпарения от разни мазнини, но комп в кухня да се държи още не съм виждал.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

pcfriend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Mint, PCLinuxOS, Lubuntu, Win2k/xp(Virtual), Others
  • Window Manager: MATE, LXDE, KDE
    • Профил
Еми то не беше особено запечено, но четката повече размазваше, а парцалчето идваше дебело за там където говоря. А пък с нокът ме догнуся...

Май е уместно да спомена, че компа не ми е основния и не знам много кое и как - взех си го втора ръка от приятел и знам само, че от няколко години е стоял на таван. Все пак доста си държа на него и ще си го ползвам по предназначение.
« Последна редакция: Mar 07, 2015, 23:07 от pcfriend »
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
това някой плесен няма страшно , а относно мишките като напикаят лака и той пада  ;)  това зацапване е общо взето мухъл, плесен щом е стоял на таван нищо  фатално не е станало щом работи . За лака никой не може ти каже освен производителя. Щом работи няма какво да го мислиш
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
има едни спрейове с пяна - пръскаш  обилно, спрея разтваря мръсотията и тя потича заедно с него надоло, после го духаш с компресор на некоя бензиностанция и си готов. за по-финно почистване използвай спирт някакъв и памуче. това е.
Активен