Автор Тема: Проблеми с Минт  (Прочетена 2771 пъти)

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #15 -: Nov 18, 2015, 17:01 »
Ние потребителите на FreeBSD и Mac os x смятаме че нещо не е наред със системата ако 50-60% от рамта стои свободна. Рамта е да се ползва, а като й сложих 4 гб така не успя да използва повече от 2 гб. Вярно че линукс потребителите ползват сравнително стари машини но например ако види рам не е ли логично да я уползотвори както всяка друга ос например.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #16 -: Nov 18, 2015, 18:33 »
И, ако този труд и време го беше вложил в услуга на клиент, нямаше ли да изкараш пари за няколко компютъра  :D  :D  :D !!!?
При тази евтиния на железата е пълна загуба на време да се изтискали още не повече от 10% като се елиминират субективно излишни неща.
Аз съм с 16ГБ рам на десктопа и 32 на сървъра и често не ми стигат тези на десктопа, защото с дни стоят 30-40 таба отворени, но като са затворени, с какво да ги напълни за да не стоят свободни!!!?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #17 -: Nov 18, 2015, 19:24 »
Ние потребителите на FreeBSD и Mac os x смятаме че нещо не е наред със системата ако 50-60% от рамта стои свободна. Рамта е да се ползва, а като й сложих 4 гб така не успя да използва повече от 2 гб. Вярно че линукс потребителите ползват сравнително стари машини но например ако види рам не е ли логично да я уползотвори както всяка друга ос например.
А, ние, потребителите на Linux, смятаме, че, тази памет, която не е заета за системните процеси, приложенията, кеш и буфер, трябва да стои свободна. Някак, логично ми се вижда. При вас не знам как е.
Въпросът ми беше, по какъв начин, компилираното ядро е довело до оптимизация на системните процеси, конкретно на вашата машина.
Всеки е минал през етапа на експериментиране с ядра, но за мен, по- добро ядро от щатното няма. Хубаво е, когато имаш достъп до повече от едно щатно ядро, което за щастие е обичайно явление в базовите дистрибуции.
« Последна редакция: Nov 18, 2015, 19:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #18 -: Nov 18, 2015, 20:24 »
30-40 таба имам в браузъра... когато почти не го ползвам, рестартира се веднъж на 2 месеца ... профилактично и всичко това на 8 годишен макинтош. С 4 гб рам.
Както и да е, не искам да си ги мерим, искам да видя добрия стар линукс докъде е стигнал в развитието си 10 години след като спрях да го използвам. Като цяло впечатленията няма как да са лоши при условие че вече инсталирам програми с мишката, wine е направил огромен скок, има изобилие от драйвери, актуални версии на програми без отворен код както на уиндоус и много др. Ядрото пък поддържа всичко старо и всичко ново едновременно и всеки си преценява какво му трябва демек едновременно ламерска ос едновременно всеки ден може да човъркаш и години няма да ти стигнат да настроиш всичко.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #19 -: Nov 18, 2015, 21:24 »
Моите наблюдения от последните няколко години са, че всеки бърза да пусне нещо и няма време за тестове и става мазало! Първо се пускат фичърите, а после се оптимизира код и ресурси! Общата логика е, че хардуера е евтин, а труда скъп.
И до като в Линукс е простено, защото е безплатно и всеки който ползва трябва да допринася малко или много за развитието, то при платнените ми се струва недопустимо, но имам чувството, че и те тръгнаха по линукския начин.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #20 -: Nov 18, 2015, 21:30 »
Цитат
Въпросът ми беше, по какъв начин, компилираното ядро е довело до оптимизация на системните процеси, конкретно на вашата машина.

Съвсем принципно погледнато трябва да могат да се изцедят някакви ресурси, защото в едно щатно ядро ще има сервизи и компоненти които не са нужни на всеки, но това ще е по-малко и от 10%, защото сервиса и да е пуснат, като не се ползва почти не консумира и ресурс. И на фона на днешните цени на железата не си струва. Но, както казах, съвсем принципно може!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблеми с Минт
« Отговор #21 -: Nov 18, 2015, 21:54 »
Наистина е съвсем принципно, като опция да не се стартира ненужен процес/услуга от което може да дойде ефективност. Почвам да се чудя, откъде. От драйвърите за хардуера към ядрото няма да е. Те подкарват само наличния хардуер. Да се ускори стартирането - колко да се ускорят тия две секунди, преди системата за инициализация подхване нейната си работа. А, преди това пък, настройките на GRUB за стартиране нямат отношение към конфигурацията на ядрото. Каквато и магия да се прави, само едно- приложение, mint-update например или включен ефект, ще изяде тази ефективност и още троен ресурс над нея. Да не говорим, че след няколко дни, когато излезе поредната кръпка на ядрото, трябва отново да компилираш.

@ Извън темата: Днес закърпиха ядрото на Debian (само за testing и jessie-backports) от уязвимостта в  KVM към DoS атаки.
« Последна редакция: Nov 19, 2015, 11:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png