Автор Тема: План за оцеляване в условия на катаклизъм  (Прочетена 14067 пъти)

bot

  • Гост
 Вероятно всеки се е замислял какво би станало при един катаклизъм, аз започнах да се замислям преди много години, когато наблюдавах как кометата Шумейкър-Леви се разби в Юпитер, тогава казаха че ако такава комета се разбие в Земята може да доведе до изчезване на човечеството. Вярно че нищо сериозно не се е случило през последните 5000 години и вероятността да се случи през следващите 100-200 е нищожна, но се замислих сериозно когато наблюдавах бедствието в Ню Орлиънс - ураганът Катрина, когато половината град беше наводнен. Тогава настана хаос и то в страна с доста добре развита държавност като щатите - полицаи и пожарникари започнаха да напускат за да спасяват собствените си семейства, хората започнаха да разбиват магазини за да се снабдяват с храна. Това стана в сравнително топъл период от годината и храната и водата бяха единствената грижа на оцеляващите, но ако това беше комбинирано със студ, тогава картината щеше да бъде друга.  Ако това се случи в България никой няма да разчита на държавата по разбираеми причини, който има роднини ще разчита на тях, но ако бедствието засегне цялата държава тогава човек трябва да разчита единствено на себе си. Какво би се случило - токозахранването и водоподаването ще бъде нарушено, човек ще остане без финансови средства, защото банки и банкомати няма да работят, храната и водата ще изчезнат от магазините, отчаяни хора ще започнат да разбиват къщи и нападат хора за да оцелеят. Моят план за оцеляване в подобна ситуация е следният: аз имам един селски имот в едно полузападнало село в Еленския балкан и изобщо не мисля да го продавам. Имам кладенец в двора, казват че водата не е добра за пиене, защото вероятно е замърсена от септичните ями наоколо, но когато няма друга алтернатива с преваряване ще е ОК. Имам няколко стари газени лампи, трябва да им проверя фитилите как са и да се запася с газ за горене, но съм чувал че и с олио става ако няма друго. Може да си набавя някакво оръжие, най малкото за ловуване, за да се осигури някаква храна като за начало, за самозащита също,въдици, капани, някакви сечива като брадви, триони, за осигуряване на енергийни източници - дървесина. На първо време за електричество и комуникации не може да се мисли, но в дългосрочен план може да се помисли за някакъв вятърен генератор, в такъв случай трабва да се помисли за акумулатори, където да се съхранява енергията - не са от първостепенна необходимост - могат да се набавят и в последствие понеже ще има много изоставени автомобили. Уоки-токи-та са важни за да се поддържа комуникация, може и някакво любителско радио да си намеря за да се обменя информация с други оцеляващи, но в никакъв случай не смятам да се включвам в комуни. Някой друг мислил ли е за подобни сценарии и има ли някакъв план за оцеляване в подобни ситуации?
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Аз имам решение: имам Колт 9мм и уред за нощно виждане, в Еленския балкан има една къща с вода и дърва, сигурно има и манджа, някакъв пич се е обзавел с всичко необходимо, само трябва да стигна до там (оръжието му е някаква си брадва)  [_]3

Иначе сериозно, трябва да мислим за тези неща и без катаклизми, като роботи почнат да работят на всякъде и няма работа, храната се напълни с нефтени продукти и заместители, като въведат и данък въздух, по разбираеми причини няма да има и пенсии.
« Последна редакция: Jan 06, 2019, 16:59 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

bot

  • Гост
 Аз затова го взех този имот - да се оттегля на старини сред тишината на балкана. Хм, ще трябва да се укрепя добре и да си взема куче.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И продоволствия и вода.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
И никакъв интернет.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
И никакъв интернет.
няма да се оттървеш толкова лесно от мен  :D

 пп имам предвид комуникацията е предимство, иначе ще стане като онези японски войници, които се криели по островите на пасифика дълги години след края на ВСВ
« Последна редакция: Jan 06, 2019, 23:43 от bot »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Човек си прави планове, но обикновено все нещо друго се случва. Ще се запасите, ще се укрепите, но то пък катаклизъм няма да има. Та...
Сега сериозно. Наистина, може да се подготви човек. Може да се запаси с вода, консерви, храни, които не се развалят от днес за утре. Оръжие... Какво още. Енергия под всякакъв вид. Хубавото в днешно време е, че можеш  и слънчеви панели да си набавиш, та и ток ще имаш. Една радиостанция няма да е зле. Има ги не лоши за по два бона. Може да си прокопаете и подземен изход от имота в случай, че някой реши да ви подпали, ако не може да влезе.

Зависи и какъв е катаклизъма. Може от всичко това да няма изобщо полза. Ако се разрази вирус, едва ли ще се спасим по този начин.

За тези неща не съм мислил. Имам идея да си накупя оръжие, в случай че настане някаква тотална диктатура, обаче ако ни удари астероид... Имам два буркана кисели краставички  :D
Ами трябва и аз да си постегна имота на село. Единия става, но другия си иска работа. И евентуално да си купя още един, който никой от родата не го знае. Край Ловеч ми хванаха окото няколко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Манго Джери ще се зарадва на имотите.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Абсолютно  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А аз си мисля, че или няма да има катаклизъм, или той ще е толкова унищожителен, че никой няма да има шанс за нищо. Никога не съм мислил по този въпрос и не съм се подготвял.

Но щом чувствате потребност да го правите, направете го.

Само дето Джет сподели нещо. У нас битовата престъпност е много голяма. Да не се окаже, че тия имоти са не просто оглозгани, а, че направо ги няма. Тухличка да не е останала. В моя край това е честа гледка. И не само в моя. Глада е страшен мотиватор.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
« Последна редакция: Jan 07, 2019, 08:32 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Абе то че някой ден ще стане катаклизъм ще стане....въпросът не е дали ще стане а кога? Може да е скоро, може да е след 1000 години, може да е след 10000 години....

В библията в последната глава в откровението на Йоан Богослов е описано как върху земята (върху водите) ще падне голяма огнена 'звезда'. В резултат от което 1/3 от водата на земята ще се отрови - щяла да стане горчива. И много хора заради горчивата вода ще  загинат.


Само с един кладенец няма да минеш. >:D
« Последна редакция: Jan 07, 2019, 11:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
E, в Дюн на Франк Хърбърд си набавят вода от въздуха.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
E, в Дюн на Франк Хърбърд си набавят вода от въздуха.
Там имат и костюми, които филтрират телесните течности - превръщат урината и потта ти в питейна вода. Иначе вода от въздуха може да добиваш и в днешно време на Земята, стига да разполагаш с електричество или някакъв източник на механична енергия, необходима за охлаждане на въздуха и образуване на конденз.
Активен

User13

  • Гост
С моя климатик на терасата що вода добивам всеки ден. :)
Активен