Автор Тема: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?  (Прочетена 24431 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Туй е въпросът...
'е' -то открая означава PCI Express мисля, тогава защо всички препоръчат AHCI
RAID по подразбиране е оставен за стари ОС дето не знаят що е то NVMe
... Ама при положение че Е-то няма нищо общо със САТА... Или има

Понеже знам че ще върви и с коя да е от двете опции включени въпросът/Сите сега е, следният - при SATA options: disabled, дали ще тръгне и дали има и каква разлика в консумацията (ток/напрежение/мощност) между трите режима?
Некой казват че при САТА режим (и САТА диск) харчи 30 % повече при AHCI спрямо RAID (което е около 25-26% по малко в обратна посока)





===
гофи, допусната грешчица при модерация
« Последна редакция: Aug 08, 2020, 13:19 от go_fire »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #1 -: May 21, 2020, 21:14 »
На M2 конекторчето на дъната излизат както sata линии така и pcie x4.

Новите м2 дискчета всичите са nvme pcie x4. Така, че не ползват сатата. Може и да я ползват но за съвместимост

Сега въпросът който мене ме мъчи това nvme, ahci, sata, ide  какво е? Протокол който говори диска ли? Изобщо на какъв език говорят дисковете?

То ясно че м2, сата, и  ide  са  хардуерни интерфейси.. Ама..


Не трябва ли по високият протокол да включва и по ниския?
« Последна редакция: May 21, 2020, 21:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #2 -: May 22, 2020, 07:23 »
Naka аз намерих много добро обяснение
https://www.dell.com/community/Laptops-General-Read-Only/Dell-M-2-FAQ-regarding-AHCI-vs-RAID-ON-Storage-Drivers-M-2-Lanes/td-p/5072571

и много други, обаче всички забравят да обяснят една (много важна опция) която живо ме интересува - DISABLED
Значи мите Дел лаптопи сите имат една опция
SATA Operation със 3 възможности
- SATA
- AHCI
- DISABLED

по-подробно според тези тука NVMe (e = PCI Express) ползва нито SATA нито AHCI т.е. би трябвало да го дам на DISABLED, а от др. страна пък всички разбирачи казват дай го на AHCI за да го види Уин10

https://www.coastipc.com/blog/news/sorting-out-nvme-m-2-pcie-sata-and-ahci/

SATA hardware employed one communication protocol to talk to the PC, which was AHCI (Advance Host Controller Interface). Some SSDs still use SATA and therefore also still use AHCI. This makes them backward compatible with systems with SATA support, while also taking advantage of SSDs faster performance. However, since the AHCI protocol was designed for mechanical drives, it acts as a bottleneck that stops you from getting the most performance from your SSD.

Enter NVMe, Non-Volatile Memory Express, a protocol that replaces AHCI and uses either PCIe as it’s electrical interconnect or a new interconnect called M.2
...
M.2 SSDs are PCBs with multiple flash modules that connect via an M.2 connector to an M.2 slot on the motherboard. Depending on configuration, they can support SATA/AHCI (via an M2 slot) or NVMe (via PCI Express lanes exposed via an M2 slot).


М.2 е слота ама през него вървят вичките горни протоколи - моят е М.2 от последния вариант дето поддържа NVMe т.е. не би трябвало даме касаят legacy опциите SATA/AHCI и би трябвало да го дам на DISABLED ама тогава па отде ще разбере че е NVMe като такава опция БИОС няма (ама все пак менюто е SATA OPTIONS) и защо всички препоръчват - за стари дискове САТА за нови AHCI (за да го видел УИН-а)?

П.П. Аха - доколкото разбрах от тез юнаци - то май като е NVMe т.е. PCIe тоя опция я игнорира (даже и да не е официално Disabled)
https://forums.anandtech.com/threads/nvme-ahci-or-raid.2457485/
нейде из последните коментари - последния по длъжък...

инак най-доброто сравнение/обяснение кое какво е за какво се бори намерих тук - плюс снимки (вкл. и на окабеляването)
https://phoenixnap.com/kb/nvme-vs-sata-vs-m-2-comparison

П.П.П. Инак колегите от ИТ отдела на фирмата показва въпиюща неграмотност - сложили mSATA (скорост като на УСБ3) което е само $5 по евтино но пък 4х по-бавно от NVMe, и взели че го пуснали като РАИД (че да не си играят да му вкартват флашка по време на исталация с Интел РСТ драйвера) и на всичкото огоре взели и малки дискове 250 МБ ..и сега као го сменя на AHCI и фърля сини екрани. А на всичкото отгоре и Е7470 поддъжа само един диск и то само ССД и ще имам  проблем с прехвърлянето ..той Акронис-а станал 0.5ГБ инстал егати, намерих нещо по-малко - Macrium Reflect ще го мъча с него - няко да знае какво трябва да внимавам в картинката че да не иска ре-активация после (имам предвид освен клониране на серийния номер) - няма да го пускам на друга машина само сменям диска от Intel SSD Pro 2500 Series 256 G на Crucial P2 500GB PCIe M.2 2280 SSD CT500P2SSD8
« Последна редакция: May 22, 2020, 07:51 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #3 -: May 22, 2020, 09:29 »
Най простият отговор, е че се сравляват ябълки и круши :)
Ако въпросът е RAID или AHCI , то отговорът е винаги - зависи от имплементацията.
За сичко друго е ябълки и круши :) М2 е интерфейс, който се свързва с PCI expres. SATA е друг, който може да се връзва със същия лейн или с другите. Тоест ако имаш nvme и си си вързал и харда на SATA1 порта (зависи от дъното) си направил глупост :)
Цитат
по-подробно според тези тука NVMe (e = PCI Express) ползва нито SATA нито AHCI т.е. би трябвало да го дам на DISABLED, а от др. страна пък всички разбирачи казват дай го на AHCI за да го види Уин10
Да това е правилното - NVME и AHCI  са 2 различни неща и заради това 1вите модели не можеха да буутват. Виждам от къде идва и объркването ти. Би трябвало в биоса да има:
- SATA
- AHCI
- NVME
- DISABLED
ма няма :) Та тук верен отговор за какво да избереш няма :) Това би трябвало да е така, понеже пак говорим за ябълката
Цитат
SATA Operation със 3 възможности
, а ти се чудиш за крушата NVME
Цитат
(e САМО = PCI Express)
Та горното би трябвало да реши съдбата на SSD-то или харда но не и на NVME-то.
...Надявам се да съм прав :)

ПП: За мен да си купиш м2 ссд е пълна глупост. Единствено върши работа за лаптопите, за да имаш и 2ри девайс. Иначе М2 е сокет и като му вържеш САТА девайс не става по-бързо :) Ти пак си ограничен от САТА/АХЦИ контролера. Тук ми дойде на акъла и че най вероятно опцията
Цитат
- SATA
- AHCI
- DISABLED
е САТА 3gbit/s (или по-скоро срарото IDE compat mode)
a AHCI e 6gbit/s

ПП2: Много объркано стана с тия биоси. Но щом е за децата, го приемам :)
ПП3: Ох, от толкова много объркани писания, забравих да ти дам точен отговор на въпроса ти:
Дай DISABLED , ако нямаш нищо друго освен 1 nvme закачено към дъното. Ако имаш дай AHCI

ПП4: Ако му дадеш DISABLED, върни моля те фийдбек дали е спряло да буутва, за да знам Нака дали е прав за тия САТА линии при PCIe3 (принципно така се прави backward compatibility и би трябвало да се включва и изключва)
« Последна редакция: May 22, 2020, 13:05 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #4 -: May 22, 2020, 15:02 »
" .. ПП: За мен да си купиш м2 ссд е пълна глупост. Единствено върши работа за лаптопите, за да имаш и 2ри девайс..."

Хай кажи ми ако си купиш този диск:
https://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/solid-state-drives/ssd-970-evo-plus-nvme-m-2-500gb-mz-v7s500b-am/
как аджеба ще вдигнеш тази скорост  3,500/3,200 MB/s с не глупавите ти SATA или ще си го дондуркаш на 550 като проста SATA

И не ми обяснявай, че и този диск е глупост или не може да дигне тези скорости.
Пълна глупост е да купиш десктоп дъно и да е без м2.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #5 -: May 22, 2020, 15:30 »
" .. ПП: За мен да си купиш м2 ссд е пълна глупост. Единствено върши работа за лаптопите, за да имаш и 2ри девайс..."

Хай кажи ми ако си купиш този диск:
https://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/solid-state-drives/ssd-970-evo-plus-nvme-m-2-500gb-mz-v7s500b-am/
как аджеба ще вдигнеш тази скорост  3,500/3,200 MB/s с не глупавите ти SATA или ще си го дондуркаш на 550 като проста SATA

И не ми обяснявай, че и този диск е глупост или не може да дигне тези скорости.
Пълна глупост е да купиш десктоп дъно и да е без м2.
Джет, моля те прочети какво съм написал и престани да се заяждаш. Аз имам именно това NVME и не знам защо слагат SSD в описанието. За мен м2 ССД са тези старите, които са около 500мб/с. На това което си дал ти му викам NVME (за него говорим). Ако греша някъде поправи ме. Иначе да всичко е солид стейт.

ПП: Ето и за хората, които четат по диагноал какво пишат другите и после вадят само цитати:
ПП: За мен да си купиш М2 SATA/AHCI SSD е пълна глупост. Единствено върши работа за лаптопите, за да имаш и 2ри девайс
Повече информация тук:
https://sata-io.org/sites/default/files/documents/NVMe%20and%20AHCI%20as%20SATA%20Express%20Interface%20Options%20-%20Whitepaper_.pdf
Макар че който чете по диагонал едва ли ще прочете и това. Нищо че за това е и самта тема :D
« Последна редакция: May 22, 2020, 16:09 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #6 -: May 22, 2020, 16:24 »
Между другото пропуснах нещо друго от заглавието, а именно RAID
Всички го познаваме като Redundant Array of Independent Disks, но в сучая става дума за "езика" (както Нака се изрази).
Всичко до момента изброено IDE, AHCI и NVME е стандарт просто от различно поколение (всяко следващо е по-добро). RAID е именно обратното. То е нестандартния език. Смисъл всеки производител може да си слага неговата имплементация. Ако сте се чудили що райд 10 на един контролер бачка, а на другия не - ми за това :) Даже за по-нагледно ставнение райд 0 с 1 диск, пак няма да работи.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #7 -: May 22, 2020, 16:27 »
Нямам в момента време да чета всичко дето сте го изпонаписали ;D че и да да го вдяна ама набързо....

Цитат
Значи мите Дел лаптопи сите имат една опция
SATA Operation със 3 възможности
- SATA
- AHCI
- DISABLED
Ами DISABLED означава че хардуерно забранява SATA-та и тя трябва да изчезне като устройство в lspci.

[naka@sabi ~]$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 8th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor PCIe Controller (x16) (rev 07)
00:12.0 Signal processing controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH Thermal Controller (rev 10)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH USB 3.1 xHCI Host Controller (rev 10)
00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Cannon Lake PCH Shared SRAM (rev 10)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH HECI Controller (rev 10)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH SATA AHCI Controller (rev 10)
00:1b.0 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #17 (rev f0)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #1 (rev f0)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #4 (rev f0)
00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #9 (rev f0)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Z390 Chipset LPC/eSPI Controller (rev 10)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Cannon Lake PCH cAVS (rev 10)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Cannon Lake PCH SMBus Controller (rev 10)
00:1f.5 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Cannon Lake PCH SPI Controller (rev 10)
00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (7) I219-V (rev 10)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK208B [GeForce GT 710] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GK208 HDMI/DP Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: Kingston Technology Company, Inc. Device 2263 (rev 03)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)


Обаче при мене ако изчезне сата-та ще си остане  Non-Volatile memory controller който е друго устройство - М2 и на него също имам закачено дискче.

Ами ако дам sata-та на disable - това ще забрани всички сати. Ама дали ще забрани онези sata линни дето излизат и на М2. Би трябвало М2 да работи 'наполовина' и в М2-то да си останат само PCIe т.е. само  nvme частта.

Имам и един друг 'идиотски' въреос. Възможно ли е да има SATA SSD такъв истински диск(не м2), който да е nvme? И ако кажат че тези флаш дискове не са Non-Volatile memory съвсем ще ми объркат понятията.





« Последна редакция: May 22, 2020, 16:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #8 -: May 22, 2020, 16:40 »
Имам и един друг 'идиотски' въреос. Възможно ли е да има SATA SSD такъв истински диск(не м2), който да е nvme? И ако кажат че тези флаш дискове не са Non-Volatile memory съвсем ще ми объркат понятията.
За това с lspci - не се сетих и мисля че е най-краткото и добро обяснение до тук :)
Относно въпроса ти:
Ако имаш предвид SATA порта, не е възможно поради лимитацията му. Няма смисъл да правиш 32гбит/с дивайс и да го прекарваш през 6гбит/с. Отделно не знам дали знаеш, но има значение дали ползваш Intel или AMD. Ето нагледно 2 картинки за да стане ясно без писане и четене:
https://images.anandtech.com/doci/13091/7.png
https://www.intel.com/content/dam/products/catalog/global/images/16x9/z170-chipset-block-diagram-16x9.png
« Последна редакция: May 22, 2020, 17:02 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #9 -: May 22, 2020, 18:44 »
Благодаря за съветите - за съжаление не мога много да експериментирам .. дъното има само един слот за диск въобще (какъв да е) и той е ССД - затова ще трябва да мине през клизма (с копиране през външен УСБ диск и възстановяване от имиджа), а стария е mSATA SSD  и няма как да тествам забраняване на САТАта щото той е САТА :(

Значи да обобщя (за всички непрочели препратките от по-преди)
- М2 е сокет - дефинира размера (по правоъгълен - издължен) кабели: пинове, ключета и това е
- върху/под горното окабеляване може да вървят различни неща (само за справка по-новия ми Дел Прецижън има Thunderbolt3 за почти всичкото външна периферия - дискове, монитори, само докинг станцията му е 200-300-500 $, та върху една медия може да вървят различни неща), та е7470 има 3 М2 слота (поддържащи и PCIe) но другите два са от квадратните mSATA (за WLAN и WWAN) и има хора подкарвали на WWAN слота 2ри ССД но mSATA щото NVMe са от дългите/правоъгълни и не влизат в слота
- Е7470 поддържа и двата интефейса (SATA & PCIe) и за 3те си М2 слота - затова е и опцията в БИОС
- ЗА ДА го детектне Уина като NVMe т.е на PCIe интерфейса (на същия М2 слот) - опцията за САТА в БИОС трябва да не е на САТА (щото тогава ще го подкарва през САТА интерфейса на М2), която и др. опция да е избрана (вкл. и AHCI) ще го разпознае че ползва PCIe интерфейса на М2 слота и ще си подкара NVMe вградените драйвери (Уин-а)
- за още по добра скорост се препоръчват и качване на драйвери от производителя - 10х ускорение

- за съжаление Е7470 не поддържа пълната скорост 4х (PCIe) а само 2х т.е. няма да вдигна 24000 Gbps а само 1200 което пак е 2х спрямо стария мСАТА, и ако това 10х за софтуерния драйвер/кеш я вярно, пак е нещо... и мен не ми е само за скоростта - понякога и размера е важен  8) (стария много малък и на 100% пълен - идиотите оставили само 2.7 ГБ over-provisioning и wear-leveling няма накъде)

ТТД: USB 3.0 - 6 Gbps (550-600 GB/s), mSATA 6 Gbps, NVMe по-новите до към 32 Gbps, Thunderbolt 3 - 40 Gbps
т.е. стария ми Интел ССД не е по-бърз от УСБ (външен 2.5 диск например - ако поддържа макс. скорост на УСБ3 шината)

..истината е че на стария и без това му изтича оставащия живот и ще се наложи да си спрятам скоро тая кушия с смяна на ССД на дъно поддържащо само един ДИСК (щото не ми се ходи до офиса /в тая криза/ да активирам новия де) ..ама и без това след активация стария ще си остане за мен
« Последна редакция: May 22, 2020, 18:50 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #10 -: May 22, 2020, 18:56 »
Само една поправка: УСБ3 е 5гбит/с , а не 6. Сатата е 6 (сата3, иначе сата2 е 3гбит/с). Та скоростта може да е по ниска през него.
« Последна редакция: May 22, 2020, 18:59 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #11 -: May 25, 2020, 01:04 »
И за финал...
Минах вече през клизмата с копиране на външен УСБ диск и възстановяване (отне няколко часа)

А сега експертите да се изкажат:
1) има ли смисъл от over-provisioning още, при положение че има TRIM - щото той тъй и тъй си е вече вечно включен (Уин10) и всичкото останало място е налично за ССД-то да си го ползва както прецени, та за какво ми е да резервирам и още 7-25% неизползваем капацитет

2) Лаптопа води ли се че има UPS или не - щото съм виждал как при премигване на тока някой умират, а някой успяват да се превключат на батерия ...може би умират само при многократно премигване (щото си мислят аха то се оправи, я да мина пак на жица, и тя земе ча пак умре /за малко/) - питам щото искам да му сложа кеширащия софтуер на производителя а там с едни ГОЛЕМИ червени букви пише че не е желателно да се слага ако нямаш UPS (искам да го сложа не толкова за скорост ами защото удължава живота на ССД-то като комбинира амнайсе хил. малки записа в един голям /а той живота му се мери в бр. записи/ а и тия 16 ГБ РАМ да влязат малко в употреба)
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #12 -: May 25, 2020, 04:01 »
1. Тук колкото хора питаш, толкова различни отговори ще получиш :)
Аз моите си ги пълня и чак към 90% се замислям да чистя. Не толкова заради over-provisioning, ми за да не свърши изненадващо  ::) Това е нвмето дето джета даде по горе, на лаптопа от който пиша:
Цитат
дф:
/dev/nvme0n1p1  458G  331G  104G  77% /
фдиск:
Disk /dev/nvme0n1: 465,8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Сам виждаш че то си има достатъчно over-provisioning :) До колкото съм чел, всичко до 512гб е за това. С други думи: ако не е някакво 60гб си ок (макар че в офиса имам и такова и е на 98% пълно от 5 години :) ). Логиката ти за трима, също съвпада с моята.

2. Не знам дали се води за UPS, но със сигурност не съм виждал лаптоп да гасне от премигване на тока, а комп на UPS съм виждал. С това казано, ако батерията ти е ОК, не би трябвало да имаш проблеми.
« Последна редакция: May 25, 2020, 04:12 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #13 -: May 25, 2020, 08:50 »
А бе аз не бях се замислял досега, ама... то май няма смисъл и дефраг да му пускам?! Никога
« Последна редакция: May 25, 2020, 08:52 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: M.2 NVMe, BIOS: SATA - RAID, AHCI или Disabled?
« Отговор #14 -: May 25, 2020, 09:21 »
А бе аз не бях се замислял досега, ама... то май няма смисъл и дефраг да му пускам?! Никога
Даже е вредно :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RAID, SATA и т.н.
Настройка на хардуер
Hapkoc 5 3803 Последна публикация Sep 09, 2004, 01:54
от
RAID SATA за Solaris 10
Настройка на хардуер
moffo 1 2840 Последна публикация Nov 30, 2005, 17:05
от George Andonov
Sata raid
Системни настройки
jhorror 1 2975 Последна публикация Jul 13, 2006, 19:27
от ibb27
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4482 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin
Ahci драйвъри + sata хард
Хардуерни и софтуерни проблеми
peltekster 0 1446 Последна публикация May 11, 2008, 15:51
от peltekster