Страници: 1 ... 45 46 [47] 48 49 ... 55   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 66135 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6275
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #690 -: Mar 03, 2024, 13:35 »
Като спомена руснаците, да ви питам…

Каква е причината нашия и техния език да са толкова близки? Имаме страшно  много корени на думи, които са направо едни и същи.
Руския запазен старобългарски ли е, какво е? Защото зная например, че и нашия език е имал падежи, както техния в момента, но ние почти сме се отървали от тях. Има някакъв остатък тук-там.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #691 -: Mar 03, 2024, 13:41 »

 че тук е имало население много преди украинците и македонците.


Украинците (скитите) не са живели на полуострова. Винаги са живели, където живеят и сега. Разбира се праисторически период, преди да се оформят, като и останалите, идват от тук. Било е прекалено студено.

Макетата не са преди или след някой, защото са си местни тракийци. Най-тъпите и диви от тях, което не е гордост, но какво да правиш?!
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 13:56 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #692 -: Mar 03, 2024, 13:52 »
Като спомена руснаците, да ви питам…

Каква е причината нашия и техния език да са толкова близки? Имаме страшно  много корени на думи, които са направо едни и същи.
Руския запазен старобългарски ли е, какво е? Защото зная например, че и нашия език е имал падежи, както техния в момента, но ние почти сме се отървали от тях. Има някакъв остатък тук-там.


Руснаците наследяват езика си от украинците и белорусите, които пък са силно повлияни от хуните. От там идват много сходства и разлики с българския.

Но и след края на Велика България украинците са под наше влияние по религиозна линия. Все пак помнят, че са подчинен народ. Така продължава до споменатия Петър, който започва да променя ориентацията. Това приключва при Екатерина, която си присвоява третия Рим. Но пък има право на това. Към този момент Търново го няма четири века и само се е отказало от тази чест.
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 13:54 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #693 -: Mar 03, 2024, 14:07 »
Не бях видял, чета на телефон.

Днешна Украйна разбира се. А тогава се е казвала Велика България. Това дори в учебника го пише. Защо го обсъждаме? Ти попита, къде е гроба му.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #694 -: Mar 03, 2024, 14:20 »
   Руснаците "приемат" християнството (всъщност по насилствен начин,
долу-горе както е станало и при нас)  в края на Х век.

Преди това не са били славяни ли,що ли ...  :o

Не е насилствено. Сами го пожелават, защото същото прави царския род на метрополията им (демек ние). Преди това съответно не са славяни, не славят Бога.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #695 -: Mar 03, 2024, 15:50 »
Не бях видял, чета на телефон.

Днешна Украйна разбира се. А тогава се е казвала Велика България. Това дори в учебника го пише. Защо го обсъждаме? Ти попита, къде е гроба му.

Вярно е, аз попитах, но в съвсем друг контекст.

Но от там идват и претенциите на сегашните украинци към историята, по времето на която е нямало украинци. Те не твърдят, че са наследници на скитите (както твърдиш ти), а че са съществували едва ли не преди нашите македонци.

За това смятам, че уточнението „днешна Украйна“ трябва да се прави, когато се говори за тези неща, така както аз правя уточнението за древната цивилизация на Балканския полуостров.
Активен

the lamer's team honourable member

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #696 -: Mar 03, 2024, 18:08 »
Като спомена руснаците, да ви питам…

Каква е причината нашия и техния език да са толкова близки? Имаме страшно  много корени на думи, които са направо едни и същи.
Руския запазен старобългарски ли е, какво е? Защото зная например, че и нашия език е имал падежи, както техния в момента, но ние почти сме се отървали от тях. Има някакъв остатък тук-там.

Моето мнение е, че голяма роля е изиграла кирилицата и т.нар. църковнославянски език (който предпочитам да наричам "старобългарски" и който и до днес се използва в някои източноправославни църкви, вкл. и нашата). В края на краищата по него време (след създаването на кирилицата и приемането й у нас), това е бил освен църковен, и държавен език при нас, респ. става такъв и при руснаците, като им даваме и азбуката, и книгите. Мисля, че князът (техния, на руснаците) беше Владимир, на който ние изпращаме книги за първи път (от Охрид), но не съм много сигурен. После пък по време на турското робство, има и обратен процес- тук идват книги от руски манастири. И вече постепенно с вековете разговорният език търпи развитие и у нас, и у тях, но основата е една. То е същото и със сръбския, например. Съвременният украински, официалният език на съвременна Украйна, който се говори предимно в западните им области (в другата половина си говорят на руски) също е близък с нашия, но там има и голямо влияние от полския.

П.П. И по темата за ИИ:

https://it.dir.bg/tehnologii/predozirane-s-ai-wikipedia-veche-ne-smyata-cnet-za-nadezhden-iztochnik-na-informatsiya

"..Последствията за CNET от желанието на сайт да спести пари с AI определено не са добри. .."

В някои области идеята за максимална печалба очевидно не работи добре.
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 18:27 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #697 -: Mar 03, 2024, 18:17 »
Ник, съгласен с написаното, затова казах, че влиянието е по религиозна линия, отколкото пряко, политическо. Обратно връщане има след това, дето днес честваме.

Преди това сме под похлупак, за да не трупаме нова карма и да плащаме старата. Не я изплатихме, но има време.

Както казах, Бяло море още не се е подместило. Все още не ни е изтекло времето.
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 18:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #698 -: Mar 03, 2024, 19:55 »
Цитат
В сегашна Украйна, а по онова време?

Виж ти къде ги стягал чепика  :o
А по онова време в България, нали не смятате че Кубрат е бил погребан в далечна чужбина. А тия земи кой ги е владял междувременно е без значение (е айде само дотолкова колкото да знаем къде му търсим златното съкровище къде е отнесено)
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 20:02 от remotexx »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #699 -: Mar 03, 2024, 20:54 »
Цитат
В сегашна Украйна, а по онова време?

Виж ти къде ги стягал чепика  :o

А по онова време в България, нали не смятате че Кубрат е бил погребан в далечна чужбина. А тия земи кой ги е владял междувременно е без значение (е айде само дотолкова колкото да знаем къде му търсим златното съкровище къде е отнесено)

Лично мен ми прави впечатление ниската ти обща култура, което обяснява папагаленото на чужди мисли. Досега не съм видял нещо формулирано от теб.

И използването на цитати от паяжината не винаги е от полза, да знаеш.

Ако ще се говори къде са гробовете на хан Кубрат и хан Аспарух трябва да се говори в границите, които са съществували по онова време. Иначе се създава грешно впечатление в разни илитерати, че по онова време е съществувала държава Украйна.

Ама де късмет да го разбереш.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6275
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #700 -: Mar 03, 2024, 21:01 »
Я кажете нещо за ИИ, че много се отплеснахте  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #701 -: Mar 03, 2024, 21:02 »
Като спомена руснаците, да ви питам…

Каква е причината нашия и техния език да са толкова близки? Имаме страшно  много корени на думи, които са направо едни и същи.

Руския запазен старобългарски ли е, какво е? Защото зная например, че и нашия език е имал падежи, както техния в момента, но ние почти сме се отървали от тях. Има някакъв остатък тук-там.

Моето мнение е, че голяма роля е изиграла кирилицата и т.нар. църковнославянски език (който предпочитам да наричам "старобългарски" и който и до днес се използва в някои източноправославни църкви, вкл. и нашата). В края на краищата по него време (след създаването на кирилицата и приемането й у нас), това е бил освен църковен, и държавен език при нас, респ. става такъв и при руснаците, като им даваме и азбуката, и книгите. Мисля, че князът (техния, на руснаците) беше Владимир, на който ние изпращаме книги за първи път (от Охрид), но не съм много сигурен. После пък по време на турското робство, има и обратен процес- тук идват книги от руски манастири. И вече постепенно с вековете разговорният език търпи развитие и у нас, и у тях, но основата е една. То е същото и със сръбския, например. Съвременният украински, официалният език на съвременна Украйна, който се говори предимно в западните им области (в другата половина си говорят на руски) също е близък с нашия, но там има и голямо влияние от полския.

Забравил си да споменеш за пренасянето на манастирските библиотеки към Русия след падането на България под турско робство. Не съм сигурен, а и не ми се търси, но мисля, че Григорий Цамблак става епископ в Киев или някъде наоколо.

Руският произлиза от църковсно-славянския (или старобългарския, ако предпочитате), но не забравяйте, че Петър I-ви прави голяма езикова реформа, която може да се смята за начало на руския език.

След това, във вековете, двата езика тръгват по различен път на развитие (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #702 -: Mar 03, 2024, 21:15 »

Но и след края на Велика България украинците са под наше влияние по религиозна линия. Все пак помнят, че са подчинен народ. Така продължава до споменатия Петър, който започва да променя ориентацията. Това приключва при Екатерина, която си присвоява третия Рим. Но пък има право на това.

Към този момент Търново го няма четири века и само се е отказало от тази чест.

Претенциите на руснаците да са третия Рим имат много по-голямо основание от нашите - все пак Търново пада преди Константинопол. Това едно, второ - московският цар Иван III се оженва за племенницата на последния византийски император. И всъщност от този факт произтичат претенциите на Москва, че е третият Рим. И трето - по онова време не е имало друга православна държава освен Руското царство.

Виж какво пише в уикипедията, колкото и да не ги харесвам като източник:

Софья Палеолог

Давам ти руската версия за нея, защото е по-пълна от българската. Може да се ползва и английската версия — „Sophia Palaiologina“

Преди няколко дена бях пуснал едно изказване на наследника на Бандера и Шухевич относно това дали украинците са украинци или помакедончени руснаци. Може да го намериш в архива на форума.
« Последна редакция: Mar 03, 2024, 21:17 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #703 -: Mar 03, 2024, 21:20 »
DD, да, аз само нахвърлях, много от нашите книги са заминали нататъка.

4096- ами аз казах-

"П.П. И по темата за ИИ:

https://it.dir.bg/tehnologii/predozirane-s-ai-wikipedia-veche-ne-smyata-cnet-za-nadezhden-iztochnik-na-informatsiya

"..Последствията за CNET от желанието на сайт да спести пари с AI определено не са добри. .."

В някои области идеята за максимална печалба очевидно не работи добре. .."

Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #704 -: Mar 04, 2024, 09:10 »
Я вижте Copilot-а какви е почнал да ги плещи:

https://www.dailydot.com/debug/microsoft-ai-god-copilotthreatens-users/

Ще му дръпнат шалтера май..
Активен
Страници: 1 ... 45 46 [47] 48 49 ... 55   Нагоре
« назад напред »