не разбрах.. нещо не ти се отваря ли?
[url=https://postimg.cc/gwdf98Gp][img]https://i.postimg.cc/gwdf98Gp/a1.png[/img][/url]
[url=https://postimg.cc/Z9cXJnqd][img]https://i.postimg.cc/Z9cXJnqd/a2.png[/img][/url]
Ако не знаех със сигурност, че не е, щях да кажа, че е написано от Петър Якимов.
Като начало не се казва нищо ново. Винаги се е знаело, че никога и никъде по света не е имало честни избори, какво остава за мизерната ни държавица дето не е ясно, защо още съществува.
Тук веднъж се намеси Spec1a и каза, ама то в Швейцария. Ми хубаво. Швейцарците имат добри шоколади завивани от мармоти, точни часовници и честни избори. Ама никой друг няма.
=*=
Ще започна с едно трърдение на автора, че компютрите смятат точно, а по-късно, че не правят грешки. Това са абсоютно неверни твърдения. Компютрите никога не са умеели да смятат (не знам с машините на Чарлс Бабич, какво е било положението), а грешния резултат е желан ефект. Днес на грешките им казват ИИ.
Като цяло разсъжденията изглеждат правдиви, но само за спорта ще се захвана за още няколко неща. Нали се казва „Храна за размисъл“?
Напр. — Може ли при 6,8 млн. население, в избирателните списъци да има 6,9 млн? Ами може. Бяхме почти девет милиона. Как мислите, тези (реално три, а не два) милиони измряха ли? Не са. Коронования вирус и политиците се потрудиха, но тези хора не са мъртви. Да са измрели няколко стотин хиляди, не повече. Другите просто са навън. Някои от тях са се отказали от гражданство, някои са умрели, но това не е стигнало до властите ни.
Важното е, че преброяването брои хората тук, а не тези по света. Напълно е възможно да има повече от 6,8 млн. пълнолетни наши граждани.
Служба ГРАО не е безгрешна и никак не твърдя, че на твърде много места (ако не навсякъде и повсевместно) нарочно не се отчитат данни за починали хора, за да бъдат използвани за избори. Твърдя само, че при налични 6,8 млн. души в страната (а според мен не повече от 5,5 млн.) е напълно възможно да има седем и повече пълнолетни българина по света.
Освен това, автора е доста дребнав. Имало 167 села с по един човек. Имало 425 селища с до десет души население. Ами нека видим!!! Говорим си за 4 250 гласа сумарно в оптимистичния сценарии. Не могат да вкарат и половин депутат в парламента. Тези четиристотин и кусур села са разпределени в цялата страна, а не в една област.
Има и трета (четвърта с глупостта за компотите) теза, която не приемам. Това е, че системата ни е сложна и несправедлива, като, че и нямало мажоритарност. Да напишеш името на човек, а не на партия вече е мажоритарен вот.
Наистина за независими кандидати изборите са несправедливи. Но е само за тях и не се отнася до… нито един засегнат. Досега нито един независим не би влязал в парламента при честни избори.
Във Видин е възможно да вкараш депутат от ДПС без нито един глас. Случвало се е (почти). През 2017-а (ако не бъркам) кандидата-парашутист на ДПС беше толкова неизбираем и непознат, че взе нещо като триста гласа.
Само дето забравяме, че ние не гласуваме за кандидати (дори не знаем имената) им, а за партии. И като теглиш чертата, вота е честен за всяка една от тях. Ако да беше някакво такова полу-мажоритарно, каквото го иска автора, то например това същото ДПС щеше да вкара точно всички мандати от Разград, Шумен и Кърджали и нито един от къде да е другаде. Май и от Бургас биха вкарали, че там са планините Страджа и Сакар дето българи няма.
Не е ли по-добре да се поомешаме, а не малцинства да се капсуловат. Като Югославия ли искаме да свършим?
=*=
Изборите са много мъничка част от това, с което се занимават онези от бившите и настоящите служби, наричани мило „хора зад кулисите“.