Автор Тема: Сървър за съхранение на информация  (Прочетена 17981 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #30 -: Oct 28, 2012, 12:58 »
Май много се засили дискусията. Колегата ще си прави домашна машина, няма да е комерсиална или фирмена, с 101% гарантираност, че нищо няма да се случи с данните. Без хвърляне на много средства по проекта му, поне така го виждам аз. Че май пак яко почнаха локумите. Поздрави.

Аз не разбрах какво точно ще прави.

Лично аз предпочитам, ако имам възможност, да използвам хардуерен RAID. Всеки с предпочитанията си ;)
Активен

the lamer's team honourable member

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #31 -: Oct 28, 2012, 12:59 »
Май много се засили дискусията. Колегата ще си прави домашна машина, няма да е комерсиална или фирмена, с 101% гарантираност, че нищо няма да се случи с данните. Без хвърляне на много средства по проекта му, поне така го виждам аз. Че май пак яко почнаха локумите. Поздрави.
Прав си, но Нетер зачекна темата. Иначе един qnap с два или повече диска ще свърши великолепна работа :) Включваш, малко настройки и забравяш
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #32 -: Oct 28, 2012, 13:01 »
Прав си колега ddantgwyn, той колегата така и не разясни подробно и ясно, какво аджеба иска да резлизира.

Това и това искам да направя, това и това имам налично като хардуер, толкова средства мога да заделя, давайте предложения.......
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #33 -: Oct 28, 2012, 13:15 »
Нетер, ами аз съм от тези домашни потребители на настолни системи дето си имат RAID1. Направил съм го точно с надеждата да не изгорят двата диска едновременно, че два терабайта няма как да архивирам на дискове или поне това да ми е ценово/времево ефективно.

Само дето май направих брутална грешка. Ползвах вграденият в дъното чип, което пак си е програмно, а не апаратно решение, ама като ми изгърми дъното, ще го издухам най-зле. Ама вече съм го сторил и няма как да се върна назад. И естествено се бръкнах шест стотака за непрекъсваемо захранване на APC.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #34 -: Oct 28, 2012, 21:35 »
Само дето май направих брутална грешка. Ползвах вграденият в дъното чип, което пак си е програмно, а не апаратно решение, ама като ми изгърми дъното, ще го издухам най-зле. Ама вече съм го сторил и няма как да се върна назад.
Мда, fakeRAID-ът си е малко прецакване - не само, че няма собствени предимства пред другите две решения, ами дори комбинира в себе си отрицателните черти и на двете. Има едно предимство пред софтуерния - ако ти е нужно да имаш едновременно Linux и Windows в dual-boot на машината и искаш дисковете да са в RAID, то fakeRAID-ът може да ти даде възможността масивът да работи и под двете системи. Засега със софтуерния това няма да се случи. В по-горния пост не съм го писал сред предимствата на хардуерния, защото е твърде ограничено предимство. Поради което и цялата идея около fakeRAID-овете си е чисто маркетингова.
Но защо да не можеш да се отървеш от fakeRAID-а? Дори ти препоръчвам да го направиш, напълно възможно си е. Накратко описано, вадиш единия диск от текущия масив, зареждаш системата, форматираш извадения от масива диск, създаваш си деградиран масив с mdadm, съдържащ засега само форматирания диск, монтираш новия масив в работещата система, копираш всичко от текущата система в новия масив, нагласяваш /etc/fstab, grub и initramfs, рестартираш и зареждаш системата от новия масив. След като се увериш, че всичко е наред, форматираш и добавяш и другия диск към новия масив, и ако не си се спънал някъде из цялата процедура, забравяш за fakeRAID-а :) Тук има едно ръководство за целта, има и други из Мрежата. Ако решиш да го направиш, няма да е зле първо да удариш 1-2 тренировки във виртуална машина (тренировката няма да е с fakeRAID, но ще ти даде добра представа за упражнението), а ако срещнеш голям препъни камък, ще помагаме ;)

П.П.: Извинявам се на автора на темата, че постовете ми не са точно по въпросите му, но пък не са баш извън темата, така че може да му влязат в някаква полза :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #35 -: Nov 01, 2012, 14:47 »
Здравейте на всички извинявам се,че чак сега пиша но напоследък има страшно много работа и не ми остава никакво време. Та да разясня малко какво искам да правя. Бюджета ми е около 1000 лв. за закупуване на втора ръка сървър и рак. Искам да използвам сървъра за съхранение на цялата фирмена информация в RAID 1 масив. Кое е по - добре според вас това което аз съм замислил или QNAP?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #36 -: Nov 01, 2012, 15:44 »
Цитат
Искам да използвам сървъра за съхранение на цялата фирмена информация в RAID 1 масив. Кое е по - добре според вас това което аз съм замислил или QNAP?

Компютъра освен за файлов сървър ще можеш да го ползваш и за рутер и за уеб сървър, пък защо не и за пърноценно работно място, едновременно с другите му функции, пък този nas само за файлов сървър. Освен още от сега, ако не ги планираш нещата за 20-30 машини за които ще е файлов сървър.
На 10 машини като им пуснеш нет през тези рутерчета дето са до 100-тина лева и през час ще го рестартираш рутера.

Вземаш едно HP dc7100 с P4 над 3Гх с 1ГБ рам за 120-150 лефа, слагаш му 2 нови диска с по 1ТБ за 300 лефа, можеш за още 20 да му добавиш 1ГБ рам да станат 2 и за 15 втора лан карта за да рутираш нета си пич от всякъде!
Настройваш му биоса да се включва автоматично след като му е спирал тока и го хвърляш в мазето, а го управляваш с Webmin
« Последна редакция: Nov 01, 2012, 15:46 от backinblack »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #37 -: Nov 01, 2012, 15:54 »
Вземаш и една/няколко масичка/и от Икеа, която по случайно съвпадение е 19" и замества рак идеално като така:
http://wiki.eth-0.nl/index.php/LackRack
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

frexiz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
  • Distribution: Ubuntu 12.10
  • I <3 UBUNTU
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #38 -: Nov 06, 2012, 23:57 »
Сложи FreeNAS.Може да си го пипнеш и ще стане перфектен.Успех. ;)
Активен

I love ubuntu 12.10. ;)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #39 -: Nov 07, 2012, 10:23 »
Цитат
Искам да използвам сървъра за съхранение на цялата фирмена информация в RAID 1 масив. Кое е по - добре според вас това което аз съм замислил или QNAP?

Компютъра освен за файлов сървър ще можеш да го ползваш и за рутер и за уеб сървър, пък защо не и за пърноценно работно място, едновременно с другите му функции, пък този nas само за файлов сървър. Освен още от сега, ако не ги планираш нещата за 20-30 машини за които ще е файлов сървър.

Стига си подвеждал човека -- сървър за пълноценно работно място в корпоративна обстановка?! Не, благодаря.

@djvisage

Няма лесен отговор на въпроса кое е по-добре от двете -- пълноценен компютър или QNAP (imho). Много зависи от това какво най-вече искаш. Ако ще е основно файлов сървър -- тогава бих избрал QNAP. Ако ще искаш да го товариш с още задачи -- тогава баш компютър. И двете решения имат предимства и недостатъци.
Активен

the lamer's team honourable member

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #40 -: Nov 07, 2012, 11:36 »
Благодаря на всички отзовали се. ddantgwyn би ли споделил за предимствата и недостатаците на двете решения.
Активен

Neo2SHYAlien

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: Gnome3, E17
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #41 -: Nov 07, 2012, 13:33 »
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.
Debian пускат нова версия средно на две години и полвина, като поддръжката спира точно една година след пускането на новата стабилна версия. Тоест поддръжката на RedHat е в пъти по-дълга.
/off
Debian има dist-upgrade докато CentOS-a няма което ще рече че правя един дистистрибутивен ъпгрейд рестартирам и пак ще съм актуалната си версия след 2-3 години пак така и така докато са му здрави кокалите на железарията. При Cent-a няма преминаване от една версия към друга така че нека да направим наново тая равносметка, дам сега ще кажеш че кое желязо ще кара толкова, ами аз знам някой дето карат ;)

Благодаря на всички отзовали се. ddantgwyn би ли споделил за предимствата и недостатаците на двете решения.
Разликата е че хората са подготвили желязото за минимална консумация на енергия и са предвидили всичко подходящи ланки, контролери, софтуер и прочие с една идеална цел да имаш надежден файлов сървър.
« Последна редакция: Nov 07, 2012, 13:39 от Neo2SHYAlien »
Активен

- Би ли ми казал кой път да хвана оттук? - попита Алиса.
- Зависи накъде отиваш - отвърна Котаракът.
- Все едно накъде...- каза малкото момиче.
- Тогава е все едно кой път ще вземеш - рече Котаракът.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #42 -: Nov 07, 2012, 16:43 »
Цитат
Стига си подвеждал човека -- сървър за пълноценно работно място в корпоративна обстановка?! Не, благодаря.

А ти имаш ли представа в една фирма с 10-15-20 работни места каква информация се държи на този файлов сървър!!!?

Обикновено са бланки в ексел или уорд на договори, разни служебни бележки и рекламни материали! Може и акцеската база на някоя складова или счетоводна програма!

Иначе това за работно място е само един принципен вариант който, ако са 5-10 компа без проблем може и да се ползва. Все пак човека ясно показва от въпроса, че бюджета не е неограничен!

Иначе това с по-ниската консумация на ел енергия е пунта мара работа. 250 вата е захранването на този компютър и при положение, че се ползва само за файлов сървър както qnap-а, едва ли ще изгори кой знае колко повече ток, но със сигурност няма да го избие от разликата в цените на двете решения. Да не говорим, че ако се работи пълноценно ще има и нужда от добър рутер който също струва кинти, а този "сървър" може да му бъде и рутер, а всеки евтин WiFi рутер да го ползва само за суич със спрени всички видове сървиси!

Да има кинти лесно се избира най-доброто! Нямаше и да има нужда да се консултира с нас :D . Хората в магазина знаят кое е добро :D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #43 -: Nov 07, 2012, 16:51 »
Аз като гледам, той май юзера не знае какво АДЖЕБА иска. Толкова време мина, и толкова отговори, и засега нищо на мегдана. Само локуми се разтягат.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #44 -: Nov 07, 2012, 17:37 »
В почти всички малки фирми се ползва това което иска Аче и обикновено е един уиндоус нагласен на аутологин и се управлява през рдп, но в един момент така фрагментират файловете, че започват всички, това което ползва да си го държи на своя комп от мрежата :D , а по-горе се появи и спомена защо толкоз време не е преглеждал темата.
Активен