Най-добре е да не питаш точно в този форум такива неща. Обикновено тук пишат хора, които освен работна станция и мини-сървърче, което се байпасва на по една седмица, друго не са правили нивга. За тях връх в една Linux дистрибуция е да може да мъчи администратора си и върху нея да може да пусне Apache, Postfix/Sendmail, к'ъв да е FTP сървър и разбира се IRC ботове. За всяко по-различно нещо се почват едни безмислени многодневни кърпения на системата и безмислени рекомпилации, за които не се знае дали изобсщо могат да завършат успешно.
Подмини с насмешка глупостите, че ядро 2.6 още било в процес на разработка или най-добре не чети тези форуми, в които пишат само феномени, за да не оглупееш. Ядро 2.6 от две години се предлага в рамките на пазара на критични решения. Най-известната Linux дистрибуция, която предлага поддръжка на критични решения на основа на това ядро е Red Hat Enterprise Linux 4 (базисът там е ядро 2.6.9). Дефакто най-големите Linux системи, които за момента се ползват (от клъстери за паралелни изчисления, до глобални файлови системи и клъстеритани услуги) вървят именно с RHEL4 (или негов дериват - например гридовете на CERN, Berkeley и MIT използват Scientific Linux, което е 99% RHEL4) и ядро 2.6.9. Мандрива (бивши Мандрейк Софт) също направиха голям пробив на сървърския пазар. За момента френските военни работят именно върху Mandriva Server.
Какво ще ти предложи Mandriva (бивш Mandrake Linux)?
Преди всичко модулна среда за работа, която може лесно да се надстройва. Напук на глупостите, които ще ти напишат тук колко лесно се работело с пакетна система без поддръжка на зависимости, ти се научи, че използвайки пакетна система със зависимости ще имаш много добра съвместимост между отделните пакети, лесно ще можеш да инсталираш, деинсталираш и актуализираш (особено последното). Трябва да наблегнеш именно на актуализация на системата си, ако искаш тя да е сигурна и работоспособна. Пакетната система със зависимост за момента е най-добре математически моделираната пакетна система. Urpmi е един прекрасен инструмент за пакетно управление на RPM пакети (аз например работя с Fedora и RHEL4 и там се използва аналог на urpmi, който се нарича yum, но наистина urpmi е за момента по-добър пакетен мениджър от yum). Той ще ти позволи не само да инсталираш пакети, да ги изтриваш или актуализираш. Той ще ти позволи да управляваш не само пакетите, а и избора си на хранилища за пакети. Това е важно с оглед на това какви приложения да инсталираш. Mandriva/Mandrake притежава три основни пакетни хранилища, в които ще намериш почти всичко нужно да направиш от работна станция до корпоративен сървър.
Mandriva/Mandrake дистрибуциите използват пакетна система RPM. Това е пакетна система, която инсталира/деинсталира пакети с удовлетворяване на зависимости между пакетите. Всеки RPM пакет е самостоятелна файлова структура. В нея имаш интегрирани данни, чрез които съдържанието на пакета може да бъде проверено от гледна точка на цялост и автентничност. За целта се използва сертификатния модел OpenPGP и върху съдържанието на пакета се извършва електронен подпис, който се интигрира в самия пакет и става част от него. Подобно високо ниво на сигурност, чрез интеграция на идентификацията в самия пакет няма в другите пакетни системи. Забележи, че това те освобождава например от нуждата да градиш паралелни файлове, в които да слагаш електронни подписи и т.н. Хубавото е, че поради високото ниво на интеграция ще можеш да преподписваш пакетите си с твоя OpenPGP сертификат, макар това да е честа практика в случаите, в които ти създаваш свои RPM пакети чрез rpmbuild.
RPM е пакетна система, която безкрайно може да те улесни в проверката на целостта на инсталираната от теб система и да отстраниш евентуално подменени целенасочено файлове (след пробив в системата). При това може да се постигне много голямо ниво на автоматизация и рекурсия. Аз съм публикувал едни материали по темата и ако ти се чете:
http://hardtrance.blogspot.com/2004/12/rpm-openpgp-1.htmlhttp://hardtrance.blogspot.com/2004/12/rpm-openpgp-2.htmlhttp://hardtrance.blogspot.com/2005/01/rpm-openpgp-3.htmlВ Mandriva ще намериш прекрасен набор от примерни конфигурационни файлове за услугите, които наистина са си връх в писането на sh и bash скриптове. Актуализирани и коригирани са с години, което ознавача преди всичко качество. Те са една добра база, на която можеш да учиш писането на свои скриптове. В пакетната колекция ще намериш всички пакети, нужни да изградиш сървър до ниво "среден и малък бизнес". Ако искаш обаче след това да минеш на по-горно ниво.. или си купи Mandriva Corporate Server (струва си, от опит го казвам), или ако искаш да не плащаш, може да се насочиш към някой от безплатните деривати на Red Hat Enterprise Linux, например CentOS. Но това е след като усвоиш А и Б на системната администрация.
Всички пакети от хранилищата на дистрибуцията са оптимизирани много добре в процеса на настройка и компилация. Ако искаш да видиш как се прави това, инсталирай си RPM пакетите с изходния код (Source RPM с наставка в името на файла src.rpm).
Не се притеснявай и от фолклора, който се шири тук, че ако ползваш графични инструменти за настройка, си едва ли не тъп забутан или на IRC фолклор "леймър". Тези инструменти те улесняват. Ако ти искаш да правиш вече финни настройки, тогава почни да пипаш конфигурационните файлове директно в текстов редактор. Ще видиш, че като напреднеш, отново ще се върнеш на графичните инструменти за настройка, защото те ти пестят време. Ако за да настроиш една услуга да работи трябва да се бориш повече от час само с конфигурационни опции в името на това да бъде трудно, взимаш тази дистрибуция и я мятай в някой контейнер за боклук докато не си се изкривил психически. В практиката никой няма да те чака да се бавиш толкова само, защото е шик да правиш заклинания пред конфигурационни файлове, които са си пак юзерщина - дали ще видиш името на една опция в текстов файл или в графичния интерфейс е все едно. Тайните на добрата настройка са в стойностите на опциите, а не в това да знаеш как се пише опцията на ръка.
В Mandriva вече е наличен и мандатния мениджър за регулиране на права на потребители и процеси SELinux. Опитай го!!!
Желая ти успех.