Автор Тема: Отворения код не е сред приоритетите на ГЕРБ за IT сектора  (Прочетена 45007 пъти)

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Докато в държави като Белгия започнаха да внедряват Линукс още през миналата година - news.idg.bg...232 - то въвеждането на програмни продукти с отворен код и преминаването на държавната админастрация в България към такива решения не е сред основните акценти на стратегията на ПП ГЕРБ за развитие на IT сектора - press-bg.com/news...652, gerb.bg/bg/program...44. Днес ръководството на партията е представило програмата си за развитие на информационните и комуникационни технологии в Червената зала на Американския университет в Благоевград, където са били поканени експерти в областта. В публикуваното становище се констатира 'нарастващ недостиг на високо-квалифицирани специалисти', като 'основна пречка за развитието на сектора', и се отбелязва че 'това се дължи преди всичко на продължаващата криза и спад на качеството на образованието, на липсата на ясна национална стратегия и план за действие в тази област, както на продължаващия процес на емиграция на специалисти'. В него обаче не се споменава нито една критична бележка по отношение на политиката и дейността на Министъра на държавната администрация във връзка с прехода от индустриално към информационно общество, нито може да се срещне дума за развитието на такова общество въз основа на продуктите с отворен код.
« Последна редакция: Jan 10, 2010, 18:36 от maxich »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Заглавието ми прилича на това http://lifestyle.ibox.bg/news/id_1002134430 ;D а и новината
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Порче, ти да не очкаваше да им е приоритет?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Всеки може да си ползва каквато си иска ОС. Защо ги съдите че не следват модната линия да се "преминава на линукс"?
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Порче, ти да не очкаваше да им е приоритет?
Аз съм напълно сигурен, че никой от партията им не дори не знае какво е отворен код. То така ме изби на смях, че няма накъде ;D Те останалото да оправят, пък това ще им го простим ;)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
"Отворения код не е сред приоритетите на ГЕРБ за IT сектора", НО :
Цитат
ИКТ и развитието на информационното общество трябва да се превърнат в основен приоритет...
казва Цветанов! Още какво е казал (за Лисабонската стратегия, за министерството по информационните и комуникационни технологии) и за други неща можете да прочетете в заглавната статия "ГЕРБ ще прави ИТ министерство" в брой 3/24.01.09 на списание Computerworld.

Изкушавам се да коментирам, но ще се въздържа.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Всеки може да си ползва каквато си иска ОС. Защо ги съдите че не следват модната линия да се "преминава на линукс"?

Парите за държавната администрация не си ги произвеждат те, нали? Освен това, като накупят измислиците със затворен код, после тези измислици ще могат ли да бъдат контролирани, както другите с отворения?

__________
Хем си плащаш, хем си кашляш ?!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Всеки може да си ползва каквато си иска ОС. Защо ги съдите че не следват модната линия да се "преминава на линукс"?

Парите за държавната администрация не си ги произвеждат те, нали? Освен това, като накупят измислиците със затворен код, после тези измислици ще могат ли да бъдат контролирани, както другите с отворения?


Абсолютно!!!
Днеска си говорим с мама по телефона и тя ми разказва, как отишла да подаде 2 данъчни декларации (на частно лице, не на фирма). И служителката се размрънкала защо били в хартиения формат, а не на дискета и колко много време щяло да й трябва да ги въведе!!! На всичкото отгоре имала наглостта да препоръча услугите не просто на счетоводна къща, а на някаква конкретна. Ние храним такива хора с данъците си, ние им купуваме софтуер (и хардуер), за да може да ги мързи да ги ползват и да зарибяват клиенти за свои частни интереси!!! На всичкото отгоре електронните бланки с в екселски формат и нямам гаранция, че дори и да си ги попълним вкъщи с Опън офис, ще излязат като хората в техните компютри. Да не говорим, че за едното подписване ще трябва и електронен подпис (не че ще й угодим на госпожата, та да има повече време за педикюра си ;) ).
Имам и още един пример: на баща ми му дават диск с разни данни, който трябва да си е за него. На диска има 1 файл във формат, който все още не знам какво е точно. Знам само, че е нещо от мс аксес, но не е пълна база данни. С Опен офис не можах да отворя нищо смислено по него. За какво ми е такъв диск? Да си го въртя на пръстчето? Защо трябва да се ползват такива нестандартизирани програми и файлове???
Ако ще правят министерство за ИТ, могат да се погрижат за администрацията и нейната грамотност и мотивация. Също така може да направят свестен сайт на Министерския съвет. И да се научат да ползват преносими документи.
Когато съм във факултета ми и виждам какви хора има там (и колеги студенти, и преподаватели), се чувствам страшно горда, че уча там и че уча Компютърни науки. Когато се сблъскам държавната администрация и видя за какви "ИТ технологии" става въпрос... се срамувам, че държавата ми може да нехае и да окуражава такива неща :(
Активен

edmon

  • Гост
Всеки може да си ползва каквато си иска ОС. Защо ги съдите че не следват модната линия да се "преминава на линукс"?

когато имаш баничарница не е просо мода да си купиш баничарка(кола),
ти не може да работиш без баничарката.... и тук иде въпроса...
да си купиш баничарка, която могат само в специализиран сервиз на 200 км, в
който ремонта става със записване след 2 седмици и струва МНОГО или да си купиш баничарка
която местния майстор заедно с брат'чед му ще  ти я оправят  днес за 50 кинта????
:))) като качеството на ремонта е съизмеримо.(макар при колите да не е много така)
усещаш ли къде е тънката разлика:)))
« Последна редакция: Apr 03, 2009, 12:59 от edmon »
Активен

Mitaka

  • Гост
Не ми е ясно колко е таксата за публикуването на едно такова платено съобщение, но ми прави впечатление (а и сигурно не само на мен), че се появяват САМО преди избори.
Както преди президентските избори тук имаше публикувана някаква щуротия, подписана от г-н Неделчо Беронов.
Стига с тази политика и кой какъв приоритет има, не разбрахте ли, че независимо дали ГЕРБ, БСП и т.н. са на власт, то нищо няма да се промени.
Чудя се какво би направил написялият тази статия, ако на него от Майкрософт му предложат тлъста комисионна, за да внедрява техни решения?
Аз си признавам - бих взел парите. Все пак, всеки гледа първо собствения си интерес, нали така?
И никой не би избягал от няколко милиона комисионна.

Та както казах - колкото и да се плюе и да се разтягат локуми по форумите, който и да дойде "на власт" - едва ли ще се промени нещо, освен баланса на собствената му банкова сметка. И това е валидно не само в България... навсякъде за всичко се взимат комисионни.

На каква дистрибуция са се спрели в Белгия? Със сигурност е някаква комерсиална /а има комерс. дистрибуции, доста по-скъпи от един виндовс/. И пак някой ще лапне комисионна. Не гледайте с тези розови очила - "щом е линукс е много хубаво, и е евтино, дори безплатно". Определено не е безплатно.

Въпрос:
Какво ще направите, ако днес например се появи министъра и каже - ще платим 60 милиона евро на Мандрива за доставка на Мандрива Линукс Пауър Пак 2009?
Активен

Emooo

  • Гост
Ае стига мрънкане, docs.google.com е безплатно и отваря и чете MS Office format. Защо си мислиш че някой трябва да му пука за Open Office няма по крив софтуер от това написан някога. Той трябва да се изучава в универсистетите за това как не трябва да се пише софтуер.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
... Защо си мислиш че някой трябва да му пука за Open Office няма по крив софтуер от това написан някога...
Едно злобарче, само една злобарка може да го оправи ;)
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Не ми е ясно колко е таксата за публикуването на едно такова платено съобщение, ...
Аз си признавам - бих взел парите. ...

Нали знаете, че и по принцип хората си обясняват поведението на другите според собственото си поведение. Например, най-големите престъпници вярват, че всички други са престъпници; тези които злоупотребяват с правата на останалите са сигурни, че останалите непрекъснато злоупотребяват с техните права и т.н.



http://nifelheim.homeip.net/nifelheim/fun/1-pics/nai_golqmata_taina.jpg
 ;D  ;D  ;D
Интересно обаче какво получава Бил Гейтс в замяна. Защото при отворения код това не е ли напълно безплатно(?), така че в крайна сметка да представлява обект на непрекъсната и публична (пре)оценка в професионалната общност, водеща до съответното непрекъснато подобряване?
« Последна редакция: Apr 05, 2009, 09:17 от maxich »
Активен

maxich

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
    • Профил
Цитат
Румъния дава 100 милиона евро за Microsoft лицензи

Телекомуникационното министерство на Румъния е получило оторизация да плати около 100 милиона евро за правата да ползва Microsoft софтуер в министерствата и правителствените агенции, съобщи HotNews.ro. Сделката покрива периода между 2009 и 2012 година . Средствата ще бъдат взети от държавния бюджет. ...
11.05.2009
http://news.idg.bg/?call=USE~newsmsg&t=idgbg&msgid=44704

А питате ли се колко плащаме ние? Или от друга страна -- какъв ефект върху развитието на софтуеъра с отворен код в България и внедряването му в държавната администрация биха имали едни, да речем, 15 милиона?
Активен