Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 35   Надолу

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 67765 пъти)

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Активен

А печат ?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Всичко ще си дойде на мястото, само да се реши проблема с ефективното акумулиране на ел. енергия!
Едно малко вятърно генераторче да зарежда "акумулатори" които да захранват ел уреди и да го духат! Всяко домакинство ще си бъде независимо от монополите.
А с развитието на електромобилите, ще се развият и акумулаторите.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Едно малко вятърно генераторче да зарежда "акумулатори" които да захранват ел уреди ...
Мисля си над това нещо от известно време. Засега най-добре си представям крайния етап - свалям предпазителя на осветлението в къщи, във фасонката на терасата завивам един цокъл от изкормена енергоспестяваща крушка с излизащи от него две жици, които закачам към един инвертор 12-220V, към него автомобилен акумулатор, който пък се зарежда от алтернатор с перка отвън на терасата. Да вземем да пуснем една нова тема? :) или да пишем в "Безплатна енергия" ...

PS А, да! Ако някой вземе, че го направи, да не забрави да "светне" лампата на терасата, че иначе никъде няма да свети :)
« Последна редакция: Jan 03, 2013, 12:31 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ласков, съвсем сериозно, ако живееш в къща и те се намира някой лев спестен и към днешна дата може да се спретне независимо от енергото и надеждно ел захранване.
Едно семейство, барабар с отплението и зареждането на личния електромобил, 15-20КВт са му достатъчни.
Нужен е инвертор с капацитет поне 15КВт, ветрогенератор 10-15-20КВт и 50-60бр. 200Ач акумулатори които да поддържат 4-5 часа на фул лоад.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Ласков, съвсем сериозно, ако живееш в къща и те се намира някой лев спестен и към днешна дата може да се спретне независимо от енергото и надеждно ел захранване.
Едно семейство, барабар с отплението и зареждането на личния електромобил, 15-20КВт са му достатъчни.
Нужен е инвертор с капацитет поне 15КВт, ветрогенератор 10-15-20КВт и 50-60бр. 200Ач акумулатори които да поддържат 4-5 часа на фул лоад.

 ;D ;D ;D

Звучиш като Рене от Ало-Ало които с помоща на велосипедния клуб въртяха педалите да осветят пистата за английския самолет.

По-добре да вземем 10000 хамстера и да си тичат във въртележките си за да генерираме енергия?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ласков, съвсем сериозно, ако живееш в къща и те се намира някой лев спестен и към днешна дата може да се спретне независимо от енергото и надеждно ел захранване.
Едно семейство, барабар с отплението и зареждането на личния електромобил, 15-20КВт са му достатъчни.
Нужен е инвертор с капацитет поне 15КВт, ветрогенератор 10-15-20КВт и 50-60бр. 200Ач акумулатори които да поддържат 4-5 часа на фул лоад.

 ;D ;D ;D

Звучиш като Рене от Ало-Ало които с помоща на велосипедния клуб въртяха педалите да осветят пистата за английския самолет.

По-добре да вземем 10000 хамстера и да си тичат във въртележките си за да генерираме енергия?

Ами аз по-горе казах, че в момента проблема е в акомулирането на ел. енергия! 50-60 200Ач-ови акомулатора по около 60 кила за бир парче и цена от около 2 лефа на Ач си е малко........ кофти! Но пък, с този напредък на електромобилите се надявам на пробив в тези технологии.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Има и по-хубав вариант за акумулиране на енергия - ПАВЕЦ се казва.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Чувал съм че е модерно да си слагаш слънчеви панели на покрива на къщата в по-белите страни, но честно казано не съм го виждал все още. Обаче тук в квартала, в една от съседните панелки има едни особняци, имат остъклена тераса със слънчеви панели на нея. Някой път трябва да го снимам. Иначе вероятно сметките ще ме опровергаят, но не мисля, че е глупава идея, глупава става заради малоумното законодателство, което изисква цялата бумащина с присъединяването към мрежата на НЕК. Мисля, че не е чак толкова лоша идея да се инсталират фотоволтаици по покривите на блоковете. В смисъл те какви ли не неща инсталират по тях. Това обаче не по начина по който става санирането, което си е анархия. Държавата трябваше да има програми за саниране на панелки както в нормалните страни и те да включват истинско саниране за удължаване на живота им, а не просто лепене на стиропор. Та като елемент от една такава програма, можеше опционално да се инсталират фотоволтаици по покривите. Апропо, като влизаш в Русе от София, има един завод, където на халето са нацвъкали панели и изглежда доста забавно. Сега търсих снимки, но няма много добри, най-добрата, която намерих е това и определено не изглежда толкова впечатляващо:

http://media.snimka.bg/4404/015062521.jpg
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Чувал съм че е модерно да си слагаш слънчеви панели на покрива на къщата в по-белите страни, но честно казано не съм го виждал все още. Обаче тук в квартала, в една от съседните панелки има едни особняци, имат остъклена тераса със слънчеви панели на нея. Някой път трябва да го снимам. Иначе вероятно сметките ще ме опровергаят, но не мисля, че е глупава идея, глупава става заради малоумното законодателство, което изисква цялата бумащина с присъединяването към мрежата на НЕК.
Дотук добре, но на мен веднага ми се върза ситацията с лафа: "закона е врата в поле, само глупавия минава през нея". Мисля в посока идеята на laskov  за отделяне на фото/ветро частта от НЕК тотално, като разкъсването на веригата да става не само в точката "бушони", но и в други точки (разпределителни кутии с допълнителни прекъсвачи) - така къщито ще има част НЕК и част независима от НЕК, ползвайки практически една преносна инсталация с малко допълнителни инвестиции.
Мисля, че не е чак толкова лоша идея да се инсталират фотоволтаици по покривите на блоковете. В смисъл те какви ли не неща инсталират по тях. Това обаче не по начина по който става санирането, което си е анархия. Държавата трябваше да има програми за саниране на панелки както в нормалните страни и те да включват истинско саниране за удължаване на живота им, а не просто лепене на стиропор. Та като елемент от една такава програма, можеше опционално да се инсталират фотоволтаици по покривите. Апропо, като влизаш в Русе от София, има един завод, където на халето са нацвъкали панели и изглежда доста забавно. Сега търсих снимки, но няма много добри, най-добрата, която намерих е това и определено не изглежда толкова впечатляващо:
http://media.snimka.bg/4404/015062521.jpg
Идеята е добра, но по-добра би станала ако държавата се изключи от уравнението. Местното блоково самоуправление ще е най-добрия субект за такъв вид проект, без да намесва НЕК, или да го държи максимално далеч от ставащото. Принципът е същия, отрязването на части от инсталацията от НЕК, при положение, че се направи както трябва и с възможността те да се включват и изключват обратно при нужда. Стълбищното осветление и впоследствие асансьорите (в зависимост от достъпната мощност) са добри кандидати за местно самозахранване ИМО. При свободни мощности защо не и доставянето на енергия на домакинствата на конкурентни начала. Допира се разбира се до набиране на средства за проекта, но аз вече съм успявал с подобна задача, не виждам пречка друг също да успее с тази.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
А защо да я строим тая централа, като няма за кого?!  :(
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
А защо да я строим тая централа, като няма за кого?!  :(

То, раждаемостта може и да намалява, а с нея и населението, но пък в последните 20 години, постигнахме забележителен ръст в консумацията, не само у нас в БГ :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Хм, между другото оказа се че вкъщи се мотае един брой на Wired. който си бях купил като се прибирах отвъд голямата локва, да има какво да си чета в самолета. Та там имаше една много хубава статия за енергийното бъдеще на хамериканците, която донякъде касае и нашата тема. Реших да снимам (некадърно с телефона) най-забавната страница:

http://img290.imagevenue.com/img.php?image=82595_IMAG0042_122_18lo.jpg
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tdonev

  • Гост
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 02, 2015, 19:38 от Тодор Донев »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Щото сме щели да го закъсаме ако нямаме нов АЕЦ до 2020г (стария нали ще го спират)...
Това уж им е най-големият аргумент.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не знам дали погледнахте тва, имам само един въпрос - защо излиза че в САЩ електроенергията от вятър, природен газ и въглища е по-евтина от ядрената, а тук ядрената е най-най-най-евтината?

Защото:

а) В България въглищата и природния газ са много по-скъпи отколкото в САЩ, а вятърът духа в пъти по-малко
б) Руската ядрена енергетика е наистина безаналогова и позволява производството на електроенергия с много по-ниска себестойност
в) Това няма ниииищо общо с платени медии и "експерти", които успешно пробутват интересите на шефовете си (в случая на производителите на шистов газ там и на путинската мафия тук).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 35   Нагоре
« назад напред »