Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 35   Надолу

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 67761 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Не знам дали погледнахте тва, имам само един въпрос - защо излиза че в САЩ електроенергията от вятър, природен газ и въглища е по-евтина от ядрената, а тук ядрената е най-най-най-евтината?

Защото, gat3way, това е като да срваняваш круши с ябълки. Защото Козлодуй е строена по едно друго време, с едни други пари, които отгоре на всичко се обезцениха 1000 пъти, така че всякакви счетоводни сметки и баланси отиват по дяволите.  >:D АЕЦ-а отдавна е изплатен и сега прибира само дивиденти. Основните му разходи са за гориво и поддръжка. Затова тока му е толкова евтин.  [_]3
Да, ама с новия АЕЦ нещата няма да са тплкова идилични. Макар че като гледам накъде отива еврото (хиперинфлация), обикновения народ пак ще яде салама като му се изпарят спестяванията. Ама не шпековия, а един друг салам. Но предполагам руснаците не са толкова тъпи и едва ли ще пропусат клауза за индексиране на цената.
« Последна редакция: Jan 05, 2013, 22:38 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Макар че като гледам накъде отива еврото (хиперинфлация), обикновения народ пак ще яде салама като му се изпарят спестяванията. Ама не шпековия, а един друг салам.

И на мен така ми изглежда, но пък от друга страна, държавите с големи дългове имат доста активи държавна собственост и не ми се вярва напечатаните пари да се окажат хартишки, но колапса ще е голям с тази социална икономика която се опитват да правят.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не съм убеден че това става точно заради социалната политика. Примерно ето тази карта показва съотношението държавен дълг / БВП и човек може да си направи забавни изводи, примерно Япония, която не е особено социална държава е натрупала брутално много дългове, дори САЩ която също не е особено социална държава е по-задлъжняла държава от да речем Великобритания. Да не говорим, че скандинавските държави, за които се твърди че са социалистически, имат много нисък държавен дълг, много по-нисък от САЩ примерно:

http://cdn1.billjaquette.net/wp-content/uploads/2009/12/nationaldebtbygdp1.gif?4d9d5d


Аз не знаех и че Индия (която е уж развиваща се държава, отново доста не-социална) има толкова голям държавен дълг, по-висок, отколкото на почти всички европейски страни....
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
gat3way, малко е стара тая графика, по-добре гледай тук (сложете показалеца на мишката върху някоя държава, за да видите подробности).

И въобще, БВП е един фалшив критерий, така че вички тия икономически статистики са преливане от пусто в празно. Все едно да измерваш мебели в м2:-[
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
БВП си е не маловажен критерии!
БВП говори за производителността на труда в дадена държава, а производителността на труда зависи не толкоз много от количеството вложен труд, колкото от организацията на работа и неговото качество.
Ще дам само един пример с миналото което не всички помнят. По Т.Ж. време, болшинството от нас уплътнявахме не повече от 2-3 часа от работното време, работехме с много по-допотопна техника и произвеждахме доста по-големи количества стоки! Друг е въпроса, че тези стоки заминаваха на вън и магазините ни бяха празни.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Още един с мания по време от преди 23 години...

Ако толкова ти харесваха тези години що не избегаш в С.Корея или Куба? Там комунизма не си е тръгвал...

Друго място където има социализъм е Беларус и затова има атаки срещу Лукашенко нон-стоп как бил диктатор и т.н.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
БВП си е не маловажен критерии!

Повтарям, БВП е половинчат, едностранен критерий, кеото го прави фалшив що се отнася до измерването на икономиеска дейност, и още по-фалшив като политичски инструмент. И не съм единствения, който мисли така.

http://www.youtube.com/watch?v=QUaJMNtW6GA
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Още един с мания по време от преди 23 години...

Ако толкова ти харесваха тези години що не избегаш в С.Корея или Куба? Там комунизма не си е тръгвал...

Друго място където има социализъм е Беларус и затова има атаки срещу Лукашенко нон-стоп как бил диктатор и т.н.

Малко съм по-голям от теб и доста добре си го спомням това време с всички позитиви и негативи. Чак като днес в Северна Корея не е било и да ти кажа честно, вече, след всичките тези глупости които стават в последните няколко години, малко ми и трудно да преценя дали сегашното или предишното време е било по-добро!
Но пък китайците мачкат на ред, щото умело съчетават някои добри неща от "комунизма" с "капитализма".
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Блях, това там не е комунизъм, а най-дивашки държавен капитализъм. Тези хора там дори пенсионна система нямат. Обаче донякъде не е чак така, чувал съм че в Хонг Конг било доста чудно място, китайците не са проявили недалновидността да си натресат простотиите там след връщането от Великобритания на територията. Дори великия отечествен firewall не ги ловял засега.

P.S тва е ебати гаврата, хахаха:

http://www.youtube.com/watch?v=Crf7pf3Ayzs
« Последна редакция: Jan 06, 2013, 21:38 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Тези хора там дори пенсионна система нямат

Ти направо ме разсмиваш :D :D :D ! На теб като ти удържат всеки месец осигуровки, да не би да очакваш да получиш пенсия :D :D :D !?
Ако наистина нямат, много са добре дори! Поне не им спират всеки месец за нищо една не малка част от заплатите.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Цитат
Тези хора там дори пенсионна система нямат

Ти направо ме разсмиваш :D :D :D ! На теб като ти удържат всеки месец осигуровки, да не би да очакваш да получиш пенсия :D :D :D !?
Ако наистина нямат, много са добре дори! Поне не им спират всеки месец за нищо една не малка част от заплатите.

Ти за кой Китай говориш? Защото има 2 страни споделящи едно и също име. Едната е край океаните и бичи износ горе-долу е около 1/3 от населението събрано на около 1/10 от територията - най-вероятно си чувал за тази страна. А другата за която не подозираш е вътрешността - там е това което ga3way описва и се живее с няколко долара на месец и се преживява с каквото си изкараш от полето и т.н.

Между двете има постоянно преливане на хора - просто отива работи като роб 2-3-4 години и се прибира на село вече по-богат.

Горе-долу нещо подобно е и БГ. Имаме Софията и Провинцията - и ножицата все повече се разтваря.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Тези хора там дори пенсионна система нямат

Ти направо ме разсмиваш :D :D :D ! На теб като ти удържат всеки месец осигуровки, да не би да очакваш да получиш пенсия :D :D :D !?
Ако наистина нямат, много са добре дори! Поне не им спират всеки месец за нищо една не малка част от заплатите.

Ти за кой Китай говориш? Защото има 2 страни споделящи едно и също име. Едната е край океаните и бичи износ горе-долу е около 1/3 от населението събрано на около 1/10 от територията - най-вероятно си чувал за тази страна. А другата за която не подозираш е вътрешността - там е това което ga3way описва и се живее с няколко долара на месец и се преживява с каквото си изкараш от полето и т.н.

Между двете има постоянно преливане на хора - просто отива работи като роб 2-3-4 години и се прибира на село вече по-богат.

Горе-долу нещо подобно е и БГ. Имаме Софията и Провинцията - и ножицата все повече се разтваря.

Знам за това което говориш, но като цяло живота на всички там, с всяка изминала година се подобрява, а при нас и в европата се влошава.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
http://www.blitz.bg/news/article/174729

Цитат
Шефът на "Козлодуй" ще внася реактор от Китай

#шъумръ

 ??? ??? ???
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Така е, енергийната мафия от 10 кладенеца вода ще донесе, за да си прокара интереса.  :(

Както е казал един човек: има два начина да завземеш един народ - с меч или с дълг.
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Че някой карал ли го е тоя народ да трупа дългове....много ми е забавно това, народния лаф за "'гат яде кифтетата ни рива" някак много подхожда. Гърците са типичният пример, голям рев, голямо нещо. Там специално съм ходил (в Атина) преди 6-7 години, преди да ги удари кризата, съответно после съм ходил и след това, тази година се очертава пак да ходя, за жалост не в Атина, но много ми се иска да отида пак там. Тогава не можех да си го обясня, но сега знам. Имаше доста странни неща - примерно имаше големи общински паркинги с много свободни места, при положение че паркираха като идиоти (почти както тук, ама не чак толкова). Вечерта миеха улиците с вода под налягане, всяка вечер, смисъл нямаше, понеже не беше чак толкова мръсно и ми се струваше че прекалени разхищения правят с водата, ама реших че е морска и не им пука. Метрото също е забавно, защото е старо, но има някои станции които са така пипнати, че Боко би се застрелял ако ги види...същевременно няма климатизация и вътре можеш да пукнеш от жега. Хотелът ми беше зад Омония, до политехническия и там беше пълно с некви пънкари, комунистчета, анархо-дебили и всякаква пакистанска паплач, но полицията като че ли само с пакистанската паплач се занимаваше, а онези комунистчетата и анархо-дебилите никой не ги пипаше, въпреки че според мен повече проблеми правят. Имаха някакви брутални офиси на комунистическата партия, с едни петолъчки, трудно ми беше да го повярвам. А, да, инфраструктурата от летището до града е просто брутална - просто е направена с ужасно много пари И е подържана на ниво - такова нещо в крайна сметка рядко може да се види в Европа като цяло (подобно нещо съм виждал в Барселона само, дори големите мегаполиси от сорта на Лондон, Париж и Берлин НЕ могат да се похвалят с такава транспортна мрежа в предградията). С тази уговорка че са милиарди наливани покрай една олимпиада. За разлика от самия град, където е доста задръстено, недомислено и жертва на бързия растеж както в София. И абе като цяло почти нормален голям град в развита държава...ама постоянно имаше нещо много не на място направено с много пари и без особен смисъл.

Опасявам се че след време и в България ще стане така, което не е особено добра перспектива. Въпреки което мисля, че ние сме в момента на обратния полюс като цяло, така че не е зле да отпуснат малко нещата, ако не искат малкото останали читави хора да се изнесат и да останат само разни мангали, пенсионери, мутри и бат Мишовци (името не беше нарочно, асоцирам го с един емблематичен бат Мишо просто) в тази държава.
« Последна редакция: Jan 09, 2013, 00:14 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 35   Нагоре
« назад напред »