Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 35   Надолу

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 67739 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Турция не е Б-я! Турците си имат огромни територии, които освен за съхранение на ядрени отпадъци, за нищо друго не стават.

Тук не си прав. Тия пущинаци са мн. добри за ВЕИ (перки, фотоволтаични, термосоларни и т.н.), защото за друго не стават. Е, може би и минно дело.
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Турция не е Б-я! Турците си имат огромни територии, които освен за съхранение на ядрени отпадъци, за нищо друго не стават.

Тук не си прав. Тия пущинаци са мн. добри за ВЕИ (перки, фотоволтаични, термосоларни и т.н.), защото за друго не стават. Е, може би и минно дело.

За минно дело ще стават, ако има какво да се копае, но турската икономика от години страда от недостиг на ел енергия, а суровини други също внасят много и не вярвам, да не ги проучили дали има какво да се копае там.
За перки трябва да има постоянни ветрове и за това у нас са изградени до морето и в сливенско, дето се получава един ветровит коридор.
За слънчеви колектори пък си требе много светлина, а и преносната мрежа да не е много отдалечена, щото КПД-то не им е високо.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
 Аз само ще оставя това тук: "Недостига на достоверна информация в потока СМИ води не до това, че хората започват да говорят: “Аз нямам никакво мнение по този въпрос,твърде малко зная”. Хората рядко са настроени така  философски. Леко е да се предвиди, какво се случва вместо това: информационният вакуум бързо се запълва с твърдоглава увереност, предрасъдъци, слухове и теории на заговора. Ние ставаме по-глупави. Това прекрасно способства на новите конфликти.

Превод на превода от първоисточника http://www.svd.se/kultur/understrecket/varldens-storsta-krig-ar-osynligt-i-medierna_7846030.svd
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
За слънчеви колектори пък си требе много светлина, а и преносната мрежа да не е много отдалечена, щото КПД-то не им е високо.

Именно за добив на енергия от слънцето. Казваш, КПД-то не било високо. Да вземем, че е 15% (засега) и да приемем, че тока се ползва локално, т.е. с пренебрежими загуби. За сравнение КПД на ТЕЦ е около 30% (30% електричество, 60% топлина и малко топлинни загуби). Слагаме 5% загуби по мрежата докато тока стигне до потребителя. Значи имаме 15% срещу 27%.
Да, ама слънчевите панели имат почти нулева поддръжка, няма нужда от персонал и най-важното - гориво. Освен Това Турция е в географски пояс, където слънчевите дни са относително много.
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Да, ама слънчевите панели имат почти нулева поддръжка, няма нужда от персонал и най-важното - гориво. Освен Това Турция е в географски пояс, където слънчевите дни са относително много.

Има едно нещо което е сигурно, че турските политици са много по-добри държавници от нашите и при положение, че дори няма да ги внасят колекторите, а сами ще си ги произведат, за да не го правят си имат причина ;) !
Малко е...... несериозно ние дето нас си не можем да оправим, да им даваме акъл на тях, дето както казах и в предишен пост си нямат криза, хората живеят по-добре, а в Истанбул строят цели нови квартали за да привлекат младите от анадола, щото имат недостиг на работна ръка :D .

На мен лично, хич не ми изглежда страшно, ако ни завземат :D
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
На мен лично, хич не ми изглежда страшно, ако ни завземат :D

Ти не се шегувай с тези работи.  >:(
Активен

Без правила няма игра

vyrgozunqk

  • Гост
Какви са тия работи с 0-левата поддръжка на слънчевият панел ?! - ти такъв имаш ли ?!

Тази недомислица, трябва да се чисти всеки месец по няколко пъти иначе КПД-то и пада в пъти, да не говорим, че живота на самите клетки е много къс и докато панела се изплати, вече е износен...
Става финансово неизгоден, изгоден е единствено, когато енергото ти изкупува тока на огромните цени...

Отдено пропускаш поддръжката на самата му електроника, градушките също му ебават майката...

И като цяло е неефективен за локално ползване и финансово неизгоден.

Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Какви са тия работи с 0-левата поддръжка на слънчевият панел ?! - ти такъв имаш ли ?!

Не.  ;D

Тази недомислица, трябва да се чисти всеки месец по няколко пъти иначе КПД-то и пада в пъти,

Зависи къде си я сложил. Ако я туриш на 20 см от земята може и всяка седмица я чистиш.

да не говорим, че живота на самите клетки е много къс и докато панела се изплати, вече е износен...

Освен това като се нагреят, КПД-то им пада. Никой не казва, че слънчевите панели са перфектни.  ;)

Отдено пропускаш поддръжката на самата му електроника, градушките също му ебават майката...

Това не е особено вярно, панелите са изчислени за градушка някъде докъм размера на орех.
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Турция е много по-напред от България, при това не само в туристическите райони. Не съм бил в дивашките части в югоизточната част, но съм ходил малко след Измир, с автобус и съм гледал какво им е в съвсем обикновените градчета и села. Сигурно там към Сирия става брутална цигания, въпреки че на фона на това Родопите, Странджа и малките градчета в северозапада едва ли са тоооолкова по-добре и тоооолкова по-цивилизовани.

Също така нещо, което няма да забравя - миналата година бяхме на море, в един хотел близо до Сиде (на около 50-60 километра от Анталия). С жена ми прихванахме някаква шибана стомашно-чревна инфекция  (това в общи линии става винаги като отидем в Турция, този път бяхме с малката и странно как тя не я прихвана). Аз бях като пребит 2 дни и драйфах през половин час, но жена ми беше още по-зле, та се наложи да викаме лекар. Пратиха ни линейка да ни вземе от хотела, закараха ни в клиниката, отнесоха се супер добре с нас (лекарите говориха перфектен английски, сестрите също, единствено на шофьорът трудно му се разбираше). Сложиха й банка с глюкоза, стояхме час-два в една стая, през което време идваше сестрата през 5 минути да ни пита как сме и да ни носи студена вода (щото си беше жега). Накрая докато чакахме линейката да ни върне обратно до хотела се заговорихме с единия лекар, който се оказа че е учил в Европа - интересно ако някой българин завърши медицина там дали ще се върне.

Та това нямаше да е толкова интересно, ако нямах много добър паралел с България. Преди няколко години бяхме на Св. Влас и стана едно мазало, та се наложи спешна медицинска помощ. Съответно един медицински център (2-3 стаички и спартанска обстановка) в Слънчев Бряг където ни заявиха че не могат да направят нищо и ни пратиха направо в Бургас. В Бургаската болница един час чакане в коридора докато някой благоволи да ни обърне внимание, за което време проблемът малко или много вече си се реши от само себе си. Едно безумно разтакаване до една каса и обратно, разправии и накрая просто си съкратихме почивката и на другия ден потеглихме обратно до София.


Та това е за България, Турция, пущинаците, диваците и на голия тумбак чифтето пищови. Имам някакво странно усещане, че АЕЦ-а далеч не ни е най-належащия проблем че да правим референдуми за това.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Сигурно там към Сирия става брутална цигания, въпреки че на фона на това Родопите, Странджа и малките градчета в северозапада едва ли са тоооолкова по-добре и тоооолкова по-цивилизовани.

Нищо подобно.
Баща ми преди няколко години (2005/2007 не помня точно) беше 2 месеца в командировка в Сирия.
Ходиха с кола, преминавайки през цяла Турция, та тогава беше казал, че са с години пред нас, дори в най-затънтеното си кътче.
Както и, че нас българите ни уважават страшно много в Турция...

В Сирия също не е било зле - и като обстановка, и като начин на работа и т.н.
Държавата дотира повечето стоки от първа необходимост, в резултат на което хляба например е почти без пари, една обилна вечеря излиза около $5...
И там му се е налагало да търси лекар - оказало се, че /в Дамаск/ доста от тях говорят български, тъй като са учили тук...
Изобщо, турците в "не-цивилизованата" част само ги мислим за не-цивилизовани :)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Коментари?:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=797022

Моят коментар е, че това си е мнение и проблем на Бойко . ;)
Както и да е, ще се видим след изборите да коментираме резултатите.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Нямах предвид Сирия, а тази част от Турция към сирийската граница, където са кюрдите и където поне на приказки било като в 19-ти век. За Сирия нямам никаква идея, предполагам обаче че понастоящем не е от най-приятните места за живеене.

А българите наистина ги уважават (поне в курортите). Само че не знам - в Кушадасъ наистина много ни се радваха, а там срещнах и няколко човека, които говореха български (изселници, имаше един студент от България (турче), който лятото заработва там по курортите). В Анталия обаче нямаше такива неща - хората като че ли не се интересуваха особено и като им кажеш че си от България, обикновено няма "оооо комшу" и тем подобни. Ама то там е доста далеч от България де...

Иначе като цяло мисля, че турците като хора, въобще не не мислят толкова лоши неща, каквито ние им мислим на тях :)
« Последна редакция: Jan 26, 2013, 22:45 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Иначе като цяло мисля, че турците като хора, въобще не не мислят толкова лоши неща, каквито ние им мислим на тях :)
Гейт, ще използвам глупав израз в момента. "Няма да повярваш", но хората въобще не мислят толкова лоши неща за други хора. Има обаче едни трети хора, които насъскват едни срещу други, защото така им е изгодно.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами моя град е чист, но съседния е с доста голям процент турско население, а имам и близък поглед от друг голям град, с преобладаващо турско население и мога да твърдя, че омраза към турците има само там където ги няма! Хората в смесените райони си работят, уважават си празниците и традициите и няма проблем! Единственото на което държат на верска основа е да не създават семейства, но това е от тях към нас!

Аз не виждам никакъв проблем кой ще ни управлява държавата като сме такова тъпо племе! То и без това образованите се изселиха в държави дето нямат право на глас :D .

Иначе за тока, до 5-10 години, покрай електромобилите, ще измислят надежден начин за "складирането" му и като си взема един дизелов генератор и ще им иба майката! То и без това, ако цената му се удвои, дизеловия генератор ще стане по-рентабилен :D
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 35   Нагоре
« назад напред »