Автор Тема: Дипломи, сертификати...  (Прочетена 21035 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #15 -: Mar 07, 2013, 01:56 »
Цитат
Ужасно жалко е, че мислиш така. Не само защото обиждаш доста хора в този форум, които, на всичкото отгоре, са ти помагали, без да знаят, че ти всъщност ги смяташ за некачествени кадри. А и заради това, че явно не познаваш достатъчно ИТ хора, с или без дипломи, които да те накарат да осъзнаеш колко много грешиш.

Съжалявам, че така ти е прозвучало, но май само ИТ специалистите са изключение!
При ИТ специалистите е друга тема, че отдавна и-нет стана едно голямо село и благодарение на добрата свързаност у нас, а и покрай незачитането на авторски права, от ранна детска възраст се напредва и чуждите фирми започнаха да идват при нас и да дават и европейски заплати, но нали не мислиш, че университетите създават само ИТ специалисти?

Цитат
Има разлика между специалисти и кадри. От университета може да излезеш с дадена специалност, но (в повечето области) това не ти дефинира еднозначно каква работна длъжност ще си търсиш.

Би ли ми обяснила каква е разликата между специалист и кадър, че нещо не я разбирам май!?
Нима специалистите не са кадри за стопанските субекти които работят на трудови договори, но на по-квалитетни позиции?

Цитат
Има неплатени стажове, мисля, че не е само у нас и не мисля, че са незаконни. И стига с това „фирми“, има достатъчно други форми на работодатели.

За да прави каквото и да било някой във фирмата, трябва да има сключен договор, а видовете договори са регламентирани в КТ и не се допуска безвъзмезден труд.
В последните 4 години ако има някакви изменения във връзка със стажове не знам, но едва ли.
Замисли се, че ако ми влезе една проверка, като каква трябва да те представя след като си на компютъра или на машината!

Цитат
Тук си говорим именно за „технически“ специалности. Ако нямаш представа, погледни. И се замисли как самият ти употребяваш термин с много широк спектър, дефиниращ десетки възможни работни позиции - за коя от всичките искаш да подготвя университета?

Както казах по-горе, имам представа какво изучават в специалност счетоводство и контрол и ако не са преписвали и не са си купували изпитите би трябвало да излязат завършени специалисти за начално ниво счетоводител, а би трябвало да е подобна програмата и на ИТ и инжинерните специалности.
Та, като говоря за подготовки имам в предвид, ако не са преписвали, а не каквато е родната действителност.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #16 -: Mar 07, 2013, 02:20 »
би трябвало да излязат завършени специалисти за начално ниво счетоводител, а би трябвало да е подобна програмата и на ИТ и инжинерните специалности.
Добре де, ето ги бакалавърските специалности във ФМИ на СУ:
http://www.fmi.uni-sofia.bg/education/bachelors/index_html
Кажи сега за всяка от тях завършилите като какви специалисти „за начално ниво“ трябва да излязат.

Цитат
Та, като говоря за подготовки имам в предвид, ако не са преписвали, а не каквато е родната действителност.
Кога за последно си бил на студентски изпит, че да твърдиш такива неща? Това, че има хора, които преписват, не ти дава право да говориш за всички по този начин!

И не мисли, че преписването е единствено по инициатива на студентите. Има преподаватели, които искат само и единствено това - на изпита да препишеш някакъв текст и те да му сложат някаква оценка. Много други преподаватели си затварят очите, въпреки, че нещата се случват под носа им, защото считат, че ползата е взаимна.

От голямо значение е и формата на изпитване. С малко повече труд, преподавателят може да си подсигури хем да провери максимално точно какво знае студентът и какво - не, хем да му отреже възможностите за преписване.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #17 -: Mar 07, 2013, 02:22 »
Това няма как да стане. Разликата между счетоводството, медицината и ИТ е че в последното, нещата се променят прекалено бързо. При лекарите като завършиш медицина, не можеш да работиш нещо различно от GP, съответно специализациите след това траят години. Ако пробваш да приложиш същия модел в ИТ образованието обаче, ще се окаже че трошиш държавна пара, за да обучаваш хора в нещо, което вече няма да е актуално когато завършат и няма да има смисъл от такива хора на трудовия пазар.

Съгласен, на мен ми преподаваха миналата година за разни южни мостове, pATA кабелЪци, legacy PCI, ISA... C++ на борланд... Разни вехтории...
Даскала ни забрани да използваме CAD приложения за електрическите схеми... пълен ташак... (само с молив, като не говорим за първокурсници)

На въпроса " кой работодател ще ме търпи, без да отбирам от Кад, получих отговор - като не ти харесва, смени ВУЗ-а..."

И това се води най-високо акредитираният инженерен ВУЗ в Булгаристан - UCTM
:D
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 02:27 от vyrgozunqk »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #18 -: Mar 07, 2013, 02:40 »
Разни вехтории...
Вехотиите не винаги са лошо нещо. Има си неща, за които е добре да имаш малко „исторически“ познания, за да не си като дръвче без корен. Стига, обаче, цялостната програма да не е застинала в историята. В който случай може би съветът за друг ВУЗ не е лош...

Между другото, сетих се, че наскоро разни ИТ фирми бяха казали точно обратното на това, което backinblack държи - искаха от университетите хора с основи, хора, научени не на всички магии в дадена технология, а на мисъл и адаптивност. Такава позиция си има и предимствата, и недостатъците (а и беше изтълкувана по доста удобен начин от Деканата), но все пак е показател за това, че ценностите на работния пазар са променлива величина.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #19 -: Mar 07, 2013, 04:21 »
Разни вехтории...
Вехотиите не винаги са лошо нещо. Има си неща, за които е добре да имаш малко „исторически“ познания, за да не си като дръвче без корен. Стига, обаче, цялостната програма да не е застинала в историята. В който случай може би съветът за друг ВУЗ не е лош...

Между другото, сетих се, че наскоро разни ИТ фирми бяха казали точно обратното на това, което backinblack държи - искаха от университетите хора с основи, хора, научени не на всички магии в дадена технология, а на мисъл и адаптивност. Такава позиция си има и предимствата, и недостатъците (а и беше изтълкувана по доста удобен начин от Деканата), но все пак е показател за това, че ценностите на работния пазар са променлива величина.

Много точно казано. И точно това трябва да е целта на всеки един университет -- да даде основата за дадена специалност и да научи хора на самостоятелно мислене и усвояване на информация. останалото е работа на конкретната фирма.

като искат подготвени специалисти, фирмите да идват във втори или трети курс и да правят подбор на „кадърните“ според техните критерии студенти и да започват да ги обучават за работа по конкретна специалност в конкретна обстановка. даже може да искат от студента какви изборни специалности е добре да изучава. а не както сега да плачат, че в университета на нищо не учат студентите и да имат претенции да се месят в съставянето на учебните планове. тц, не става.

@vyrgozunqk
това с рисуването на ръка никак не е лоша идея като начало. защото ако те пуснат веднага на CAD система, какво ще правиш в случай, че някога не разполагаш с такава? ще вдигнеш ръце и ще започнеш да се оправдаваш „ама аз само с CAD система мога да работя“? не мисля, че ще те погледнат с добро око в такава ситуация :)

същото е положението при обучението на студентите по статистика например -- аз лично смятам, че е добра идея студента да знае как да прави статистически изследвания с помощта на електронна таблица, а не само с готови програми за целта. да не говорим, че готовите програми те ограничават и в мисленето -- правят те кон с капаци.
Активен

the lamer's team honourable member

Mitaka

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #20 -: Mar 07, 2013, 08:21 »
С чертането на схеми изобщо не съм съгласен!
Няма вариант да нямаш CAD система, просто това е изключено.
Нашият даскал минаваше с номера "ми ако ти спре тока, кво шъ прайш?"...
накрая се оказа, че човека просто не знае нито една CAD система. При което успешно му представих разпечатан от AutoCAD чертеж /върху паус/, и той ме похвали колко хубаво бил начертан....

Имахме и друг, който на изпита даваше някакви въпроси - не по конспект, а изцяло измислени от него. И казваше - "ползвайте каквото си искате като литература, на мен ми е ясно, че няма как да знаете всичко това - достатъчно е да знаете къде да го намерите". И беше забранил да се пишат формули в изпитните работи, с много правилен аргумент - "формулите винаги са били нещо, за което се е ползвала помощна литература. Те не трябва да се запаметяват на изуст, защото това запаметяване е изкуствено, и по този начин не разбираш смисъла на запомненото. По-добре е да знаете коя формуа да използвате, и да знаете къде да я намерите".

После, като припитваше задаваше много застреляни, но много смислени въпроси. Нещо, което няма къде да прочтеш, но ако си осмислил материала - ще се сетиш за него. И се получаваше, че пълните отличници получаваха тройки, а тройкаджиите - шестици. Защото точно при нас 4-мата отличници прото назубряха нещата. Повечето даскали им се кефеха, но този не го интересуваше какво са назубкали.
Няма да забравя как попита един "какви изолатори се използват при гръмоотводите", и оня взе да размишлява колко волта и колко ампера била мълнията и дрън дрън....

И нека видим дали някой ще се сети за отговора на един въпрос, също задаван от него:
Защо птиците кацат предимно колкото може по-близо до изолаторите по жиците на ел.стълбовете?

Отговора е елементарен :) Ама и доста необичаен....
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #21 -: Mar 07, 2013, 09:47 »

Защо птиците кацат предимно колкото може по-близо до изолаторите по жиците на ел.стълбовете?

1. За да пазят равновесие по-лесно
  а) там жиците не се клатят
  б) имат близо в полезрението си неподвижна точка
2. Харесва им цвета на изолатора
3. На изолатора кацат повече мухи, които евентуално стават за храна
4. ....
Някой ден, ако станеш птица, кажи дали съм познал :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #22 -: Mar 07, 2013, 09:50 »
Цитат
......Между другото, сетих се, че наскоро разни ИТ фирми бяха казали точно обратното на това, което backinblack държи - искаха от университетите хора с основи......

И аз съм на мнение, че трябва да да се знае не само последните най-нови технологии, а и основите. Мисля, че човек когато е запознат с основите, по-лесно се адаптира към новите технологии. Една КАД система не конструира, а помага на конструктора да върши повече работа за по-малко време, но не замества липсата на конструкторски знания.
По същия начин стоят нещата и в други дейности. Принципа на на счетоводството, самата счетоводна система на двустранно счетоводство е измислен и възприет преди повече от 200 години и до ден днешен се прилага в цял свят без изменение и различните счетоводни програми само са го имплементирали. Примери още бол!
Абе, май сега положението е, че нови технологии не се изучават поради липса на база, но и основите се пропускат и поради тази причина всички викаме, че се изучават стари неща които днес не се ползват.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #23 -: Mar 07, 2013, 10:05 »
Защото се загряват и си топлят крачетата?

Хайде и аз барабар Петко с мъжете да се изкажа по въпроси дето не отбирам.

Първо на bb за секс контрола. Може да ти изглежда странно, но от техникума излизаш по-добър специалист, отколкото от ВУЗ-а. И определено миналите техникум си личат отдалеч. Толкова е видна разликата, че навремето се замислях, че е редно да се въведе закон, да можеш да кандидатстваш икономика само, ако си минал техникум и в краен случай МГ (заради добрата обща подготовка).

Това обаче е с уговорката за „старите техникуми“. През деветдесетте се нароиха камара техникуми по икономика и нещо си (съвсем несвързано) или управление. От тях да излезе свестен кадър е чудо. И ако не си доучат после с висше, са жив жал.

И пак на bb за задължителното разпределение. Идеята никак не е лоша, но е неприложима. По между другото майка ми навремето са я викали в общината да ѝ се карат, че не е започнала. А тя им рекла, чакайте Ве аз записах висше.

Било е възможно, защото държавата е била единственият работодател и е разполагала с всички ресурси. Днес как ще караш разпределение, като няма къде? Знаеш ли колко време ми отне, за да започна първата си работа?

Щастливци са ИТ, защото не стъпват по земята. А забравиха, какво беше и за тях преди 2006-та. В другите отрасли е много по-грозна картинката и няма общо.

Хареса ми този ти цитат:

Цитат
За да прави каквото и да било някой във фирмата, трябва да има сключен договор…

Преди няколко месеца се оказа, че съм пристъпил КТ. Написах едно програмче на жената, което да ѝ улеснява службата. Програмчето няма цивилно приложение. Съответно го направих безплатно. Всъщност, ако отчетем тока, който изхабих за тая цел, излиза, че е набутана доста. И цялата работа беше меко казано безсмислена — времето, което ѝ спестява събрано накуп и при предположение, че цял живот ще седи само на тази работа и обстоятелствата няма да се променят, е по-малко от времето, което ми отне да я напиша  и изпитам.

Но пък по твоята логика излиза, че съм закононарушител и трябва най-малкото да ме глобят. А като знам, какви глоби раздава ИТ май ще се позамисля преди следващата благотворителна акция, защото имам подготвена такава  :P

Хареса ми как във ФМИ има специалност „Статистика“. Чак се учудих. Това си е икономическа специалност от всякъде, не очаквах да я видя там. Доколкото статистиката все пак почива на математически основи, би могло да се предположи, че има място там. Но по тоя път на логиката във ФМИ трябва да се изучават всички точни науки, защото всяка истинска наука почива на математиката.

Което пък е изключението потвърждаващо правилото. Има професия статистик и завършилия може да започне веднага в НСИ, ако има връзки  :P Отдолу видях и някакви даскалски специализации, които също са професии и може да се започне веднага.

И само една поправка на Марчето:

Цитат
…дефиниращ десетки възможни работни позиции…

Имала си предвид десетки хиляди позиции, нали? Защото технологии е едно твърде всеобхватно понятие  ^-^

Хайде наздраве на всички в аванс за утрешният празник, когато жените ще са на банкети, а ние ще си починем поне  една вечер  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #24 -: Mar 07, 2013, 10:10 »
Цитат
Защо птиците кацат предимно колкото може по-близо до изолаторите по жиците на ел.стълбовете?

5. Ами сигурно щото изолатора им прилича на 'нещо' там - т.е. птица. Като кацат птиците обичат да кацат до другарче и така се нареждат в редичка една до друга. Ама като няма нито една птица на жицата къде ще кацне.

6. Ел. стълб им прилича на дърво с клони.... и кацат близо до дървото. В средата на жицата е много далеко от дървото.

7. Жицата трудно се вижда. Стълба и изолатора са лесен ориентир.
 
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 11:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #25 -: Mar 07, 2013, 10:30 »
Тия птици трябва да са ега ти и тъпите да не могат да различат дърво от бетонен стълб! Още от преди малко си мисля, че каквито и предположения да хвърляме тук, те ще са предположения, защото никой от нас не е птица или медиум, за да знае истината.

Има един метод от управлението (но се ползва и в други науки) наречен „черна кутия“. Та той се основава на това, че не знаем една система какво представлява, но можем да излъчваме сигнали на входа и да видим ответната реакция на изхода. По този начин можем да гадаем за съдържанието на кутията. Метода предполагам може да се приложи и от орнитолозите, но при него никога не си сигурен прав ли си в заключението.

bb истината е някъде там. Доста повече от двеста годинки са, защото въпросният господин дето ни е втръснало от него е аверче на Да Винчи. И тук изненада мили ми математици, Вие имате принос за счетоводството, не само чрез прочутия всестранен гении, помагал на Лука в подготовка на книгите му, пък и самият Лука е математик с големи приноси в математиката, но и доста по-късно до наши дни, когато едни от най-големите открития в икономиката се правят от математици.

Системата я има измислена, тя работи. Но има и още нещо. Промените са извънредно чести, по-чести и от тези в ИТ.

Малко заприличва на работата — Ц е измислен отдавна. Той е дефинирал, че променливата трябва да се представя с доларов знак, че има цикли, че има условни конструкции, ала-бала. Айде сега сядайте да програмирате.

Е да де, ама има езици дето променливата не се бележи с доларов знак. В Ц не присъстваше и един от циклите (ако не се лъжа форийча го нямаше). И тия цикли не са с еднакъв синтаксис навсякъде.

Ей на в онова програмче дето споменах преди, съм нащракал всички цикли „за“ в стиловата нотация на Ц. Ако това го види някой перладжия ще ми удари лаптопа в главата и ще ми заръча да ходя да се давя в Дунава.

Тъй че има основи. Да. Но покрай тях всичко е в движение. И се променя непрекъснато. Ей сега се сетих конкретно примерче.

Във връзка с една специализация, изкарах курс по бюджетно в четвърти курс. След по-малко от година знанията ми на практика бяха неприложими, защото мъдрите ни държавници бяха решили да сменят БИН от четири на седем цифрен шифър, нямащ общо с предният.
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 10:35 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #26 -: Mar 07, 2013, 12:20 »
За птиците е това:

Цитат
1. За да пазят равновесие по-лесно
  а) там жиците не се клатят

т.е. като се помисли логично, наистина е това...
А даскала като ни попита - никой не можа да се сети, защото всеки изхождаше от това как по жицата тече ток и ползваше това за изходна точка и т.н. при което ни направи забележка, че гледаме много ограничено на нещата... :)

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #27 -: Mar 07, 2013, 12:46 »
Имаме участник познал верният отговор. Печалбата е  [_]3 , ама трябва да си я вземеш лично  ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #28 -: Mar 07, 2013, 13:45 »
Принципно в C, променливите не се бележат с $.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #29 -: Mar 07, 2013, 13:55 »
Цитат
Може да ти изглежда странно, но от техникума излизаш по-добър специалист, отколкото от ВУЗ-а. И определено миналите техникум си личат отдалеч. Толкова е видна разликата, че навремето се замислях, че е редно да се въведе закон, да можеш да кандидатстваш икономика само, ако си минал техникум и в краен случай МГ (заради добрата обща подготовка).

Гога, специално за счетоводството, всички икономически паралелки от ВУЗ-овете изучават още първата година как действа сметкоплана технически, как се построява сметкоплан, какво е статия и за какъв чемер служи, какво е дълготраен актив, защо аджеба има разлика между различни типове номенклатури и каква е разликата между стока, продукт и още куп ей такива работи, дето ако не са преписвали, а са ги научили, няма да имат почти никаква нужда от допълнитерно обучение във фирмата.
Горе-долу по същия начин стоят нещата и в другите специалности! Пропускат се основните неща.
Активен