Автор Тема: Някой от „чужденците“ да даде акъл за покупка.  (Прочетена 4102 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Обръщам се с молба към някой от тези дето живеят в чужбина или поне са пазарували от бяла държава да дадат акъл, как може да се поръча, съответно достави и най-важното плати, ей тази машинка:

https://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/gluglug

за нашата мила татковина.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Не става ли да поръчваш дивайса направо от магазина на gluglug http://shop.gluglug.org.uk/. Ако не доставят до Бг може да ползваш gabco http://www.gabco.org/index.php примерно (имаше и още една подобна фирма за доставка, но в момента не се сещам за името).
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Може и да става, ама като не знам как става, затова питам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
1. правиш си регистрация в габко (или подобните му).
2. пращаш им линк на това, което искаш да си купиш.
3. те ти дават цена (стоката+доставката) и ако те устройва си го поръчваш (плаща се някаква част авансово).

аз съм поръчвал и всичко минава безпроблемно (поне в моя случай, а и не само - доста са разпространени този тип услуги, особено от UK и Германия).

п.п. гледам, че пише: The Gluglug ships worldwide at no extra cost. поръчвай си направо от там, понеже сме в ЕС няма да имаш допълнително мито и/или ДДС.
« Последна редакция: Dec 21, 2013, 15:15 от stealth01 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Благодарско Стелт! Ще си направя един подарък.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sickmind

  • Гост
Няма смисъл да се занимаваш с gabco в случая. Съдейки по магазин им доставката до БГ е безплатна, освен това те са в UK - тоест не дължиш никакви такси като ДДС, мито и тн.
Трябва ти само и единствено paypal акаунт.

Cheers

edit: каква е цялата история зад този лаптоп? 200 паунда ми се струва ужасно скъпо за тези характеристики...
« Последна редакция: Dec 21, 2013, 16:25 от sickmind »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Благодаря и на теб!

Ще ставам нахален, ама ще питам още нещо. Гледам има варианти с обикновен твърд диск или ssd. Как мислите, кое е по-добре?

Казват, че тия фалшивите дискове били доста бързи. От друга страна, изпитвам съмнения към устойчивостта им. Демек не ми се губят данни. Някой има ли опит с тия дискове?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sickmind

  • Гост
Ами аз съм с ssd диск на самсунг (модела е 840, 120гб).
Определено си заслужава ако не го ползваш за нещо което изисква постоянно писане. Скоростта е невероятна, просто няма място за сравнение, както казват once you go ssd you never go back. При мен OS'a е на ssd'то с over provisioning 60гб за още по дълъг живот.
Моя е с ТLC памет - това е паметта с най-кратък живот - около 1000 цикъла. Масовите са с MLC памет, спред някой живота им е 5000 цикъла, а пък сървърските са с със CLC но цената там е дори страшна.
Аз съм закачил на моя лаптоп един ssd + един hdd (750gb) посредством една такава кутийка: http://cdn.shopclues.com/images/detailed/239/sata_1356928684.jpg
На ssd'то ми е OS + разни кешове на браузъра и тн, swap'a e на hdd'то. По нет'а можеш да видиш доста статийки как да увеличим живота на ssd disk. Ако приемем, че живота му е 1000 цикъла на моя, това са 120ТБ трансфер, до тук за 4 месеца съм му навъртял 0.95ТБ, което прави 40 години за тези 1000 цикъла.



edit: в кърнел 3.8 се поддържа f2fs, там живота трябва да е още по-дълъг.
« Последна редакция: Dec 21, 2013, 16:37 от sickmind »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Благодаря за оптимистичният, изчерпателен отговор!

Само за протокола, тук ли си? Демек това чудо може ли да се купи от при нас или трябва да го търся по чужбината и през споменатият Габко?

Доколкото виждам по формата му, се слага на мястото на компактният диск, а такова чудо днес никой не ползва и съответно не липсва никому, ако го няма. Моя стария лаптоп даже няма. Само дето захранването му даде фира и сега няма как да го ползвам, защото майстора ми обясни това била някаква платка между батерията и изхода, нямало как да се смени и съответно го духам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sickmind

  • Гост
В София съм, но съм поръчвал прекалено много пъти от чужбина :)
За да поръчаш от този сайт ти трябва единствено paypal акаунт + дебитна/кредитна карта добавена в него (обикновено всяка карта която си има CVV код върши работа). Написали са, че доставката е безплатна та няма да платиш нищо друго освен цената в сайта.

Едит: сега осъзнах, че питаш за кутийката.
 Да, слага на мястото на cd-rom'a като има 2 или 3 различни размера, тоест трябва преди това да премериш кой размер е твоя cdrom както и да се увериш, че е със sata интерфейс. Кутийката я поръчах от ebay, струваше около 12лв ако помня добре.
« Последна редакция: Dec 21, 2013, 16:59 от sickmind »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Тези кутиики Френд ги гледах в продавалника, но за цена не помня, но нещо към 25 лефа ми се върти из главата, но за лаптоп май съм по-навит за тези хибридните дискове. Сигейт първи ги пуснаха и вече са второ или трето поколение. Един нов и по-голям обикновен диск гони вече над 100МВ скорост на четене и запис и за всяка машина е напълно достатъчно. Предимството ще ти е само в много по-бързото зареждане, но на мен тази екстра ми се струва твърде скъпа.
Активен

sickmind

  • Гост
Аз не съм фен на хибридните, поне не на обикновените такива. Dual-drive хибридните според мен са по-добър вариант, защото можеш да определяш кое къде да се намира (виждат се като два диска). При обикновените хибридни OS'а вижда един общ диск и контролера в диска определя кое къде да се намира според това колко често се четат дадени данни. От друга страна цената на dual-drive хибридните хич, не ми харесва.

В обшия случай хората вече имат един hdd диск, в последствие ако имат средства могат да си купят и един ssd след време, както направих и аз. Моя лаптоп го взех Q1 2010, веднага след като излезе първото поколение на core i5. Преди няколко месеца си купих ssd'то и онази кутийка. В момента лаптоп'а ми работи много по-бързо от колкото когато беше нов и приложенията бяха доста по-леки. В момента сякаш съм със чисто нов компютър и то срещу по-малко от 200лв инвестиция в моя случай. А пък има 60гб сандиск ssd с много по-дълъг живот от моя самсунг за по 110лв + 15лв за кутийката от ebay или 25лв от БГ.
SSD'то ми е най-добрата покупка за лаптоп която съм правил някога.
« Последна редакция: Dec 22, 2013, 10:52 от sickmind »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Не отричам предимството на ССД, но зависи за какво и как се ползва. Аз лично, намирам смисъл за лаптопа когато се ползва много в движение и се налага часто стартиране и изключване. Също така и когато се работи с много на брой програми и за по-бързото им стартиране, за да не стои всичко в рам.
Но, в повечето случаи, програмите работят основно с някакви данни които са в голям обем и ако не са на ССД-то, то се обезсмисля, а обема им е малък и скъп.
Конкретно за случая на Гогата, съмнява ме, че ще усети някакво предимство от ССД-то.
Аз за моите нужди също обмислям да взема ССД, но не за лаптопа или за десктопа, а за други работи. За лаптопа, отдавна се каня да взема хибрид, но все му изостава приоритета :D
Активен