.... мейл и уеб сървър подходящо за малки фирми като не само по-евтина, но и по-добра алтернатива на Уиндоус за тази цел.
Поради това, че на някои приятели и колеги от разговори и лична кореспонденция им стана много интересно, реших да напиша една една бърза инструкция за инсталирането му и обсъждане на някои настройки.
При мен лично системата работи като файлов сървър, мейл и уеб хостинг и личен клоуд с оунклоуд и в момента се опитвам на друга тестова виртуалка да му подкарам и виртуалбокс с пхпвиртуалбокс, за да могат и да се пуснат и 2-3 виртуалки на този не скъп хардуер.
Най-подходящия хардуер за целта са слим компютрите на НР, защото имат възможност на мястото на флопито да се постави втори хард диск и да се пуснат в софтуерен райд 1 и са компактни с добре измислено охлаждане и достатъчно слотове за допълнителни неща.
Втора употреба от тях с подходящите параметри струват колкото един що годе свестен уаерлес рутер(под 200 лева) и трябва да им се добавят само два нови и бързи диска(под 300 лева двата), защото старите са бавни. Тези модели от серията дс7800 и 7900 са масови и в случай на нужда в последствие лесно се прехвърля цялата система на по-мощен от същата серия или, ако нещо дефектира, но според моите наблюдения са по-стабилни и надеждни и от нов сбирщайн компютър
За целта ще се ползва версия 3.2, която е пред последна за Убунту 12.04 и се съпортва от разработчиците. На следващите по-нови версии, които са за актуалната версия на Убунту 14.04 им липсват доста от нужните за нашата цел и приложение модули и са подходящи, само ако някой се интересува с ползване като домейн контролер и ексчейндж сървър без възможностите за уеб хостинг.
Първо се инсталира Убунту 12.04 сървър и по време на инсталацията се нагласява райд масива.
Аз го правя само от два дяла като единия е / , а другия, малък дял swap. Няма нужда да се отделя на отделен дял хоум директорията. Жерателно е първия потребител който се създава при инсталирането и после е администратор на системата да е с име
Administrator, защото е и системен юзер в Зентиал.
Като се стигне при инсталацията на нужните пакети, добавям единствено пакета openssh!
След инсталиране на сървъра и стартирането му, вече през SSH чрез Putty(защото работя от Уиндоус машина) всичко става с копи и пейст на готови команди, написани и тук в инструкцията.
1)
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade - Опресняване на хранилищата и инсталиране на ъпдейтите до момента. Най-добре е да се използва минималния диск който още при инсталацията си тегли и инсталира нужните пакети, но при мен нещо не тръгна и с ровене по форумите установих, че и други имат същия проблем и за това инсталирах системата от актуалната към момента компилация.
2)
sudo passwd - Задаваме парола на юзер root и вече можем да логваме като руут през SSH и без да се налага при всяка инсталация да пишем sudo пред командите и парола при изпълнението им.
Рестартираме системата, защото със сигурност след ъпдейта ще инсталирала и ново, актуално ядро.
Сега вече се логваме като root с паролата която сме избрали и продължаваме нататъче
.
Инсталиране на Webmin и други нужни в последствие пакети.1)
apt-get install python-software-properties software-properties-common mc htop ubuntu-extras-keyring2)
cat >> /etc/apt/sources.list <<-EOF
deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib
deb http://webmin.mirror.somersettechsolutions.co.uk/repository sarge contrib
EOF - Добавя хранилище на Уебмин.
3)
wget http://www.webmin.com/jcameron-key.asc && sudo apt-key add jcameron-key.asc - Сваля и инсталира ключ за хранилището.
4)
apt-get update && apt-get install webmin - Опреснява и инсталира Уебмин.
След като го инсталирате можете да се логнете и в графичен режим да правите много всички настройки за които ще ви трябва иначе терминал и текстовия редактор vi или nano на адрез https://ИП_на_сървъра:10000 с юзер root и паролата му.
5) apt-get install build-essential gcc dkms libc6-dev libwrap0 libwrap0-dev
6) cpan ExtUtils::MakeMaker
7) cpan Authen::Libwrap
Тези три команди добавят спан модули за уебмин, които не се инсталират при инсталирането му и вече имаме чист сървър с уеб администране с цък и цък по уиндоуски
.
Инсталиране на Zentyal 3.2Тъй като Зентиал ползва за собствени нужди
MySQL, който и ние ще ползваме за други работи, можем да го заменим и с
MariaDB, но за целта трябва да инсталираме базата предварително, защото иначе ще си инсталира
MySQL, а ако искаме да си останем с
MySQL, тази операция я пропускаме.
Инсталиране на MariaDB1)
apt-key adv --recv-keys --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 0xcbcb082a1bb943db - Добавяме ключ за хранилището на МарияДБ
2)
add-apt-repository 'deb http://ftp.hosteurope.de/mirror/mariadb.org/repo/5.5/ubuntu precise main' - Добавяне на хранилището на МарияДБ
3)
apt-get update && apt-get install mariadb-server - Инсталиране на МарияДБ. По време на инсталацията ще ви иска да зададете парола на руут юзера на бд сървъра. Няма значение каква парола ще зададете, защото Зентил ще я смени по време на инсталацията си и в последствие ще ползвате тази, която той е сложил. Паролата която слага е сложна и уникална за всяка инсталация, а не някаква дефолтна на всеки известна.
Сега вече пристъпваме към същинската инсталация на Зентиал 3.2.
1)
add-apt-repository ppa:zentyal/3.2 - Добавяне на едното хранилище
2)
sh -c "echo 'deb http://archive.zentyal.org/zentyal 3.2 main extra' >> /etc/apt/sources.list.d/zentyal.list" - Добавяне на второто хранилище.
3)
wget http://keys.zentyal.org/zentyal-3.2-archive.asc && sudo apt-key add zentyal-3.2-archive.asc - Добавяне на ключ за второто хранилище.
4) apt-get update && apt-get dist-upgrade - Опресняване на хранилищата и ъпдейт на пакети
5)
apt-get install zenbuntu-core - Вкарва допълнителни модули в ядрото.
6)
apt-get install zentyal - Инсталира системата и след тази операция на порт 443 отваряме уеб администратора в който се логваме с юзера
Administrator и продължаваме с инсталиране и настройки на нужните ни модули в графичен режим.
Допълнителна информация за инсталиране и настройки има в нета, форума на Зентиал, а също и в ютуб. Ще е добре да коментираме в тази тема за да е полезно и на други потребители.