Разцепването на биткойн може да не се окаже толкова лошо, колкото хората си мислят.
Криптовалутата е много добре замислена (поне за мен), но има много минуси.
Да започнем първо с плюсовете:
Някой горе беше написал собственици - Не тя няма собственици! Това е един тефтер със записани транзакции. Всеки може да го свали и да го притежава, както и всеки може да допринася за по-нататъшното му дописване (копането).
От тук стигаме и до най-големите плюсове, а това са анонимността и децентрализацията.
- всяка транзакция макар и видима за всички е напълно анонимна (ти си един хеш за хората)
- както казах тефтера няма собственик (за разлика от банките) и всеки, който се опита да фалшифицира записите бива коригиран от останалата част от копачите.
Друг плюс е, че валутата има лимит на количеството пари в обръщение (демек не могат да се печатат пари на поразия каквото правят държавите за да контролират себестойността, а при биткойн -пазара определя стойността).*
Тук също може да се добави също , че в случай че себестойността стане прекалено висока (при биткойн не може да се приложи деноминацията) самата валута може да се дели на по малки такива (сатошитата примерно).
Сега минусите

*Това, че валутата е в ограничен брой (21 милиона) крие доста рискове.
- Всеки загубен портфейл е загубен завинаги. Демек, ако се замислите при тази система, цялата икономика може да рухне от разсеяни хора
- Копачите вадят пари от работата по тефтера като това е общата стойност на тарифите за транзакция плюс новоизкопаните биткойни. Когато обаче бъде изкопан и последния биткойн те ще вадят пари само от транзакциите!
Тук отиваме на сложността:
През времето сложността се увеличи прекалено много като в момента копането с CPU е невъзможно, а с GPU - специализирано (не става да си копаш със старата енвидийка).
С това казано чисто икономическо погледнато или накрая няма да има кой да копа (копането е валидиране на транзакциите) и системата ще рухне, или за да оцелеят ще направят таксите непосилни за хората с малко пари (малки транзакции) и ще се използват само за скъпи неща (да си купиш остров например

)
Забравих да кажа и за таксите:
Таксите се плащат от изпращача, като хубавото (до някъде) е че са що годе фиксирани (няма значение колко пари изпращаш), но да кажем, че искаш да си купиш хляб с биткойн дори и към момента ще ти излезе скъпо.
Та разцепването е всъщност борбата между плюсовете и минусите (всъщност и поради алчността на един индивид де : ) ) и в случай, че не се постигне някакъв консенсус валутата няма да може да се използва от всички.
-----
Относно изказването на някой по-горе, че икономиката зависила от материалните блага това е било в далечното минало, но не и сега. Пример:
Ако в днешно време всеки работи много и добива много (примерно копа много въглища) няма как да е доволен от заплащането понеже труда му е с ниска добавена стойност.
Друг пример:
Да кажем че всички работят работа с добри заплати и труда им е оценен, но един ден всички решават да започнат да спестяват (спират да харчат) гарантирам ти , че всички ще обеднеят!
Ако искаш прочети тук ->
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0