Страници: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 88   Надолу

Автор Тема: Още извънтемие  (Прочетена 61187 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #585 -: Dec 21, 2023, 14:43 »
Земеделската земя и недвижимите имоти ще си ги има и след 50 години. Панелките дори да вземем за пример, изкарват век. Ще върви и рента, и наем, съобразени при това, с инфлацията, демек хубава пенсия.
Ама си требе един хубав чувал с пари, да си понакупиш такива активи :) Е тука при нас, по Варна, добруджанците с многото ниви (и рента от тях) изкупиха половината нови апартаменти. Ама не всеки има тоя ресурс, да не кажа, че почти никой.

Файър, ти се завърна :)
Абе я да те питам, че не ми се чете целия ЗДДФЛ, скоро пак го ремонтираха, аман- докато го купя на хартия, и поправки. моя вече мяза на халваджийски тефтер, само драскам и поправям вътре. Последно, ако си запознат, какво приеха- рентата ще се декларира ли?
А туй с хеджирането, както му казваш, на мен ми е нещо далечно, но си мисля, че ако човек почне да се занимава с това, то само това трябва да прави и нищо друго. Ако проспи нещо- отидЕ..
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #586 -: Dec 21, 2023, 17:12 »
А да не забравяме и безусловния базисен доход.. те май натам вървят нещата.

Само да вметна че всичките уникод кодировки поддържат целия уникод набор (изкл. UCS2)
т.е. УТФ8 не е 8 битов и поддържа всички уникод code points също както и утф16 и това няма нищо общо с глифовете т.е. шрифтовете, просто УТФ8 е с променлива дължина 1 до 5-6 байта и идваше прекалено множко на дърт Уин от ония дето още на дискети идваха та там приеха като компромисен вариант версията застопорена на само.. 2 байта т.е. макс. 65к символа но и те стигаха за всички азбуки на планетата, но не предвидиха новите имоджита  ;D

Гога трябва да благодарим на китайците

The UCS has over 1.1 million possible code points available for use/allocation, but only the first 65,536, which is the Basic Multilingual Plane (BMP), had entered into common use before 2000. This situation began changing when the People's Republic of China (PRC) ruled in 2006 that all software sold in its jurisdiction would have to support GB 18030. This required software intended for sale in the PRC to move beyond the BMP
« Последна редакция: Dec 21, 2023, 17:17 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #587 -: Dec 21, 2023, 18:30 »
В Wiki пише, че UTF-8 е от един до четири байта.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3928
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #588 -: Dec 21, 2023, 21:52 »
   Предполагам,идеята зад UTF-8 е да могат да се вкарат много,много символи.
Например ASCII таблицата, както винаги, си заема само 1 байт (но е от 0 до 127)
Кирилицата е 2 байта (първия е d0 или d1 ) и т.н.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #589 -: Dec 22, 2023, 00:23 »
Ами аз се обърквам.
Нарочно опонирах на Ремо, ако може да внесе някакво обяснение.
Въпреки че Уикипедия казва, че utf-8 е от един до четири байта, съм виждал и с по повече. Наприимер 0x1d54f или още "mathematical bold capital X"
Ако символа е кодиран в utf-8 щели да са нужни 3 байта. Според някои източници в интернет ??? Да, но този символ горе е повече от три байта. Четири е. Но пък не мога да разбера, как е четири байта, като се предствя с 0x1d54f

Интересно.
Въпросния символ нямам проблеми да го въведа от клавиатурата и си излиза, просто защото шрифта го позволява. Обаче форума се бъгва. Ако на мястото на "mathematical bold capital X" въведа съответния символ, това, което съм написал след него, форума го отрязва. Затова се и принудих да му напиша наименованието.
« Последна редакция: Dec 22, 2023, 00:29 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #590 -: Dec 22, 2023, 01:21 »
Ще се опитам да обясня - УТФ8 е с променлива дължина
тук е обяснен алгоритъма

https://en.wikipedia.org/wiki/UTF-8#Encoding
и
https://en.wikipedia.org/wiki/UTF-8#Example
показват как Code point != Hex UTF-8 т.е. и двете са правилни но Code point се прекарва през алгоритъма за кодиране и 4 байта е макс. кодирана дължина Hex UTF-8 (но само на един Code point  - по-долу съм обяснил за комбинациите)

виждате как не са случайни някой битове според дължината на т.нар. code point

code point няма нищо общо със шрифтове и т.п. и Уникод стандарта има такива code points за всеки един символ (сега че някой ОС още нямат поддръжка /кодиране или шрифтове/представяне - това не засяга стандарта, той си ги е дефинирал, а поддръжката когато дойде - тя си иде от ОС) ..та поне от тая гл.т. УТФ16 == УТФ8 == другите УТФ-ХХ т.е. имат дефинирани (числови ст-ти за) всички кодове, НО представянето им е различно - побайтовото представяне, някой са с фиксирана дуължина други с променлива и затова точно един и същи code point (символ не е правилно тук) може да изглежда различно според кодировката...

Конкретно колегата е дал нещо грешно че на мен ми дава друг код за mathematical bold capital X == U+1D417
а числовото съответствие е на U+1D54F Name:   Mathematical Double-Struck Capital X
но това на практика няма значение - напр. U+1D54F си е точно  3 байта: 01 D5 4F
пак напомням че то може и напр. 0xFE  да е 3 байта - 00 00 FE си се представя правилно без водещите нули като 0xFE,  но поради УТФ8 алгоритъма от линка горе при УТФ8 това е невъзможно за да се стигне до следващите байтове предните имат фиксирани битове (ненулеви), проблем е по-скоро при УТФ32 и пр. фиксирани те затова там и водещите нули са задължителни и май по мои спомени УТФ16 кирилицата е 04 хх (или хх 04 според афинитета на машината)

Отделно има и едно нещо наречено byte order mark (BOM) което е сложено за да се определи дали идва от Big-Endian Little-Endian машина съответно формат - маркера е FF FE (то това е малко излишно при УТФ8 специално - run-length алгортъма гръмва доста бързо /заради фиксираните битове/ ако се пробвате с неправилна endianness и на повечето софтуери автокоректора работи, но при тия фиксираните те не могат да познават и при тях е почти задължиетелен (е ако ползвате различни машини - Моторола и Интел)

Unicode can be encoded in units of 8-bit, 16-bit, or 32-bit integers. For the 16- and 32-bit representations, a computer receiving text from arbitrary sources needs to know which byte order the integers are encoded in. The BOM is encoded in the same scheme as the rest of the document and becomes a noncharacter Unicode code point if its bytes are swapped. Hence, the process accessing the text can examine these first few bytes to determine the endianness, without requiring some contract or metadata outside of the text stream itself. Generally the receiving computer will swap the bytes to its own endianness, if necessary, and would no longer need the BOM for processing.


и сега сюблимния момент - връзката между символи (character) и кодове (code point)
A "character" can take more than 4 bytes because it is made of more than one code point. For instance a national flag character takes 8 bytes since it is "constructed from a pair of Unicode scalar values" both from outside the BMP.

и ще оставя Гогича да обясни за combining diacritics - тея не са самостоятелни символи (въпреки че си имат code point) а се комбинират със символа преди/след и т.н. - разните му там ударения отгоре/отдолу и т.п. - много обичам удареното ѝ да го правя така т.е. не да търся къде ми е символа (има и такъв отделен) на клавиатурата, а то нямало, а ми сега, каква ми беше клавишната комбинация за трето ниво, а..ама той не беше ли на четвърто.. и аз дотогава 10 пъти ще съм го "комбинирал" (да знам че го има и като отделна буква, но я няма на клавиатурата) .. а испанците имат и един билюк долни ударения и чертички и червейчета разни  8)

а бе изобщо... светите братя Кирил и Методи да се свети името им че са я опростили максимално  [_]3
« Последна редакция: Dec 22, 2023, 01:52 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #591 -: Dec 22, 2023, 02:00 »
Извинявам се... въпросът май е бил защо казах 5-6 байта (да УТФ-8 конкретно е до макс. 4 за code point, за развяване на знамена може и по повече) .. честно казано домързя ме да проверя, но съм виждал работил с всякакви кодировки вкл. и с такива по 5-6 байта (мога само да ви пожелая да не ви се налага)

и само за най-смелите - ето тук всички уникод кодировки - числата в таблицата са дължина в байтове (и да има и третинки)  ;D

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Unicode_encodings#Eight-bit_environments
..особено при Seven-bit environments виждам 6,8,9,12 байта

напр. тоя е 5 байта UTF-EBCDIC

също по мои отдавнашни спомени MySQL имаха (преди да ги купят Оракулите) добри обяснения как и защо даже и за УТФ-8 някой символи излизат по 5-6 че повече байта (примера със знамето, но те даваха по-практични с комбиниращите се диакритични знаци и там един символ нормално си идва 5-6 байта = 2-3 за буквата и 2 за ударението)
че DBA-те вечно бъркаха колко байта да заделят за УТФ-8 колоните и се чудеха как можело да има по повече от 4 байта на символ - еми може, MySQL препоръчваха усреднено да се ползва за калкулации по 6 байта/символ мисля (все ще има някой къси и някои дълги)
« Последна редакция: Dec 22, 2023, 02:16 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5366
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #592 -: Dec 22, 2023, 19:12 »
И в Чехията се стрелят по обществени места.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #593 -: Dec 22, 2023, 21:21 »
Май си е малко сложничко.
За любител в коденето има ли смисъл да задълбавам. Освен, ако не се хвана с Асемблер?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #594 -: Dec 22, 2023, 21:30 »
няма смисъл... удивително как винаги  успяват да се омотат с кодировките, и Уникод да им дадеш и там.. и накрая опират до дивелъпърите да ги оправят - не си мислете че на мен ми се е занимавало, ама като няма кой и.. неволята учи, т'ва DBA-и, data scientists, etc. те немогат да си импортират данните ма иначе са най-великите

П.П. Аз лично съм срещал само един системен администратор (на живо) които отбираше от работата макар че и той мразеше програмистите (и то не за друго ами щото напр. /по негови думи/ "дойдоха един ден - само боядисаха врата зелена и си тръгнаха" а на останалите не дадоха да мине тоя номер и при тях.. та искаше да става програмист и той)
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #595 -: Dec 22, 2023, 21:40 »
Цитат
Пичове, усул-усул ама годината си минава и заминава. Как хвърчи туй време.

Аз вече запразних...
С пожелания за весели празници

на форумните дядки
https://www.youtube.com/watch?v=OQ2dGSbVXZA

и бабки (ако има такива под прикритие)
https://www.youtube.com/watch?v=zCsmzZTRNS4

и всичко с мярка и да не се прекалява че на другия ден да не се чудите откъде ви е дошло...
https://demob.me/content/music/121740057/
--
а някой го знаят и по-иначе (за съжаление не всички могат като тоя по-горе, а му махнаха/цензурираха бая песни и вече ги няма у тубата)
https://yandex.ru/video/preview/8741273873915753740
« Последна редакция: Dec 22, 2023, 21:42 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5366
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #596 -: Dec 23, 2023, 13:05 »
Чехите днеска в траур. Тъкмо за празниците, тоя убиец почерни сума ти и семейства.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #597 -: Dec 23, 2023, 20:28 »
Ами има цивилизации

и цивилизации
https://twitter.com/Alski63/status/1738464555460710450
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #598 -: Dec 23, 2023, 20:42 »
Дайновото е същото ***** като Мiнджiв.

"..Англичаните вече от над година воюват, съвършено сами, срещу нацистите, фашистите и японските милитаристи. Американците по това време се опитват да останат встрани от войната. Руснаците са нападнати от Хитлер 40 дни по-рано и са все още напълно замаяни; французите са бити от Хитлер още предходната година..."


Значи, първо англичаните воюват съвършено сами, пък после руснаците са нападнати 40 дни по-рано (пък англичаните сами воювали).. Само да отбележа и нещо друго- "японски милитаристи" е определение, срещащо се много често в съветската литература ;) Второ, не са сами, с тях са всичките им колонии (опс, т.нар. Британска общост). Плюс САЩ- изпращат им, макар и стари, есминци (ескадрен миноносец- = destroyer по техните класификации) за борба с подводници още през 1940. Ама и Дайновчето, като всички юроатланти на каишка, да си каже поръчаното.. за да центира от работодателя.

Освен това, в протоколите от срещите в Техеран, Ялта, и Потсдам, се вижда едно такова недемократично желание, Германия да бъде разчленена на няколко държавици, като инициаторът не е СССР.
Между другото, Украйна трябва да благодари на чичко Сталин за Лвов, а поляците за Силезия.
По-нататък въобще не си струва да коментирам.

П.П. Такава статия и аз мога да напиша, ей-така, за таш@к- примерно ще сменя първото изречение- "Следвайки насоките, зададени от техния духовен предводител Путин.."  със "Следвайки насоките на наратива, спуснат от посолството.." и с един-два цитата за "миролюбивите" войни на САЩ през последните 30 години, както и вноса на димокраси там, където не искат, ще се получи същото л@йно. С обратен заряд, но същия буламач, без всякаква стойност.
Добре, че не ми се налага да си вадя хляба с подобни повърнИ. Явно на някои им се налага.

Хайде и тук весело посрещане на празниците  [_]3

П.П.П. И да не забравя- световните проблеми са си световни, но нашите празници са си наши :)
« Последна редакция: Dec 23, 2023, 21:11 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3299
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #599 -: Dec 23, 2023, 23:17 »
Ех, хайде пак по опорките - честно казано смятах адвокатите за по-интелигентни

1. Като няма по какво друго да опонираме и минаваме на лични нападки
2. Явно и адвокатската логика е като келнерската...
очевидно че отправната точка не е 1939 а някаква датa в бъдещето 40 дни преди която (и 1,Х г. преди която за англичаните) става дума - напр. около 30 юли 1941 (за англетата е почти 2г. без там 2-3 месеца което си влиза в категорията "повече от година") като вероятно има предвид датата  на началото на договора наем-заем за русията.
3. мислех че ще кажеш нещо там.. по твоята част (ама нали - за рашките или хубаво или нищо) там за едни харти на ООН които са подписвали че повече граници няма да се преначертават, за запазване на териториалната цялост и т.п. женевски конвенции и т.н.
4. дори и да е имало кофти режим в Украйна, той се е бил демократично избран, ама рашките биле уж потиснати, ами не си спомням Украйна да си е затваряла границите и да ги държи като в концлагер а и те са участвали в демократичния избор - ти какво очакваш да ги натирят като бай Тошо мохамеданите ли, очевидно са искали да останат в Украйна и.. то се разб(и)ра защо

та разбирам че не си го дочел явно ама коментираш - явно от русофилски позиции, единственото което ни остава да разберем е само.. дали за кеф или за някой леф (по Маруис Куркински) е... или има некоя рускиня - булка там или некой в родата нещо да е обещавал изключване от завещанието  ::)


--
Освен това, в протоколите от срещите в Техеран, Ялта, и Потсдам, се вижда едно такова недемократично желание, Германия да бъде разчленена на няколко държавици, като инициаторът не е СССР.

Е хайде сега - желанието е едно, действието е друго... пък и нали трябва да се поставят всички предложения на масата преди да започне обсъждането, но така работи димокрасито не е каквото каже там бащицата и вижда се взели са правилното решение - то и България е имала не само желание но и решение на народното събрание да обяви война на САЩ и Англия но не го е привела в действие т.е. по всичкии правила на международното право ние не сме обявили война на тези държави (сега сещате ли се защо рашките не ни връщат архивите - за златото да не говорим)

П.П. А да то си го пишело (почти познах за датата) 14 август 1941 година (точно параграфа преди цитата на Никсъна)

и понеже все се оплакват некой хора (вкл. и тъдява) че... видите ли много сме биле малки и как трябвало да се надупваме на всеки... точно тия документи и ценности ни защитават

За по-ясно (на нечелите и недочелите) ще ви го конспектирам:

Атлантическата харта и и нейните принципи

Всичко започва с Атлантическата харта. Това е документ, разработен и подписан от американския президент Рузвелт и британския премиер Чърчил (т.е. точно от най-омразната на Путин категория хора – „англосаксите“) на 14 август 1941 година.

...
Тази англосаксонска харта си поставя за цел никога повече да не се стига до престъпления като Втората световна война. За целта англосаксите въвеждат нови правила на поведение след войната, например:

– Недопускането на „никакви териториални изменения, които не са в съгласие със свободно изразеното желание на заинтересованите народи“.

– Установяване на „правото на всички народи да си избират формата на управление, при която искат да живеят“.

– „Всички държави в света трябва да се откажат от използването на сила по съображения от реалистичен и духовен характер.“

...
И НРБ е подписала тези принципи
Не след дълго дори Сталин се подписва под тези англо-атлантически размисли...

...
през 1948 година се появява документът Всеобща декларация за правата на човека. Тя също е подписана от всички членове на ООН, които се ангажират да спазват описаните в нея права.

– Интересен е Член 17, който гласи: „Никой не трябва да бъде произволно лишен от своята собственост“.

...
Международния пакт за икономически, социални и културни права от 1966 година.
Член 1, гласи: „Всички народи имат право на самоопределение“.

Това означава, че никой няма правото да казва на друг народ какъв е.
 Забранено е на българската държава да твърди, че македонците са българи, както е забранено на Руската федерация да твърди, че украинците са руснаци.


т.е. Трябваше да направят като каталунците ... а, вярно те пробваха но не им се получи и си спретнаха майдани и т.н. и накрая спецоперации

Колко г. сега русията трябва да произвежда перални и да връща на украинките или ако предпочитат да ги излежат - по колко ще лежат за пералня, автомобил и там каквото са награбили те даже не искат да предадът Путин на съда в Хага


П.П.П. Държа да уточня че не влагам нищо лично в сл. просто ми е интересна логиката - по-скоро липсата на таква (явно всичко е на вяра и на вервайте ми) Тук почти всички се крият да си признаят че са русофили (освен Гогата) т.е. май са от категорията на полезните... то ако е за некой леф разбирам, ако е по роднинска линия също, то и от полезните да са пак ще го разбера, ама защо се крият (т.е. 'ем ги е срам да си признаят 'ем се натискат да -филеят, няма логика) ..и остава единственото логично обяснение - че е по служба (или в превод на български - карат нъ ва - карат нъ) което пак говори добре за димокрасито - даже и службашите го преподчитат  но ги е страх да си го признаят
« Последна редакция: Dec 23, 2023, 23:46 от remotexx »
Активен
Страници: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 88   Нагоре
« назад напред »