Страници: 1 ... 83 84 [85] 86 87 ... 92   Надолу

Автор Тема: Още извънтемие  (Прочетена 65115 пъти)

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1260 -: May 26, 2024, 14:22 »
..., а норвежката е токсична.

дека ги четеш тия работи? :)
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6323
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1261 -: May 26, 2024, 15:10 »
Знаеш, за какво да търсиш.

Преди време ти казах, че с теб спорове няма да водя.
Освен това, не си дете, да ти бутам в устата. И без това ще го изплюеш. :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kuunlaaksot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: CRUX
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1262 -: May 26, 2024, 15:32 »
Знаеш, за какво да търсиш.

Преди време ти казах, че с теб спорове няма да водя.
Освен това, не си дете, да ти бутам в устата. И без това ще го изплюеш. :)

еее, хубава работа, сега... просто като видя някакво толкова категорично твърдение, ми става интересно. Особено предвид, че аз сьомга обичам.

> Знаеш, за какво да търсиш.
Да: решаваш си нещо по някакъв въпрос, и след това си търсиш в нета "доказателства да паснат". И понеже в индернеда в момента може да се намери матр'ял подкрепящ абсолютно всичко, включая и пълни глупости (не твърдя, че това със сьомгата е така, сериозно те попитах) -- намираш каквото ти трябва. Примерно, аз намерих това:

https://oldwayspt.org/system/files/atoms/files/NorwegianSalmon_FAQ.pdf

сега ти ще ми кажеш, че е лъжа предполагам, но че това дето ти си си намерил е Истината. Между другото, норвежката сьомга е масова във всички Скандинавски страни, тоест всички скандинавци упорито си тровят собствените хора, така ли излиза? А, и я има във всеки магазин в съседна Финландия, например. Мога да те уверя, че финландсците се много стриктни при контърола на храните и дълбоко се съмнявам, че ще пуснат "токсична" сьомга на пазара си.

> Преди време ти казах, че с теб спорове няма да водя.

Ами, за някои неща -- наистина няма как да водиш спор с мен, просто защото ти липсват основни познания по материята. Което не е нещо срамно, човек не може да има задълбочени знание по всичко.

Жив и здрав. [_]3
Активен

lunarvalleys

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6323
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1263 -: May 26, 2024, 18:04 »
Това за сьомгата го следя от години.
Твърдения за едното и другото наистина ще намериш много.

И е трудно, да хванеш, кое е истина, защото това е бизнес за много пари.
Износа на сьомга е едно от основните пера за Норвегия.

Самият акт на воденето на спор няма нищо общо с компетентността на страните.
Или имаш аргументи, или нямаш.
Или са издържани, или не са.
Или можеш да ги подкрепиш с доказателства, данни или анализи, или не можеш и вместо това заповаш да нападаш самият човек.

Тъй че, мога да споря дори за нещо, за което не зная нищо.
Например за японското хайку.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6323
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1264 -: May 26, 2024, 18:07 »
Много е гадно да се опитваш да си подобриш познанията или говора по някой език и да няма с кой да практикуваш.
Имам познати и приятели в чужбина, но не искам на никой да ангажирам времето.

Скапана работа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3238
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1265 -: May 26, 2024, 19:25 »
..
За рибена чорба пък не смея и да си помисля. Баща ми я правеше страхотна. Аз не зная, какво ще сътворя, ако пробвам.
..

Не съм се интересувал отде е била сьомгата, норвежка ли, друга ли.. но една глава от сьомга е супер в такава чорба. Освен, че пуска доста месо, пуска и една много хубава червена мазнинка.
А иначе, рецептата, по която правя тая чорба, е проста. Научиха ме моряци преди много години. Доп. Уточнявам, че е с морска риба, не речна.

За някоя по-голяма тенджера- вземаш 4-5 по-големи картофа, обелваш ги. Трябва ти и половин лимон. Една глава лук, обелваш я, и в горната й  част я срязваш главата като пица, на 6, или 8, но така, че да не е нарязан, а просто нацепен лука донякъде (да не се разпадне на парчета, да плува цял). Слагаш рибата (поне 2 вида да е, препоръчителното е поне 3- разбира се, изчистена риба) във водата, заедно с обелените картофи, да ври, слагаш и главата лук. Настъргваш някой голям морков и го пускаш и него във водата, да ври, заедно с половинката лимон. Черен пипер и сол, на вкус. Като заври, първо увира рибата, като се нацепи и е хубаво сварена- вадиш я (там глава, филе, цели риби, каквото си сложил в тенджерата) и обезкостяваш- отделяш само месото, и го връщаш в тенджерата. Не трябва една костичка да остане в чорбата. Като върнеш месото в тенджерата, вадиш главата лук и половинката лимон и направо ги изхвърляш- те са си пуснали вече сока. Вадиш картофите (ако не са сварени, оставяш тенджерата да ври заедно с месото вътре, докато се сварят хубаво и картофите), и ги намачкваш (аз го правя с вилица- един по един картофите- до пюре). Връщаш обратно и пюрето в тенджерата и бъркаш, да се разтвори хубаво (че понякога остава на буци- нищо, че е пюре). Като се разтвори хубаво, сваляш от котлона тенджерата, и застройваш- застройката е половин кофичка кисело мляко, с един жълтък вътре (само жълтъка- белтъка го махаш)- разбиваш киселото мляко и жълтъка до еднородна смес в кофичката, после застройваш- първо малко горещ бульон (от тенджерата) в кофичката със сместа и бъркаш, после- всичко в тенджерата (изливаш бавно от кофичката в тенджерата, и бъркаш с черпака, или каквото е подръка, не да я изсипеш от раз сместа- ще се пресече) и пак бъркаш. Като приключиш със застройката, слагаш лющяна и вече захлюпваш капака, хубаво да си поеме застройката и подправката. Чорбата трябва да е- вътре да плува само рибешкото месо, и нишките на настъргания морков, картофа е разтворен (освен, че отдава вкуса си, той и сгъстява). Голяма играчка е, да направя една такава чорба, отиват 2 часа и нагоре. Но не като технология, а чисто практически- вадиш от тенджерата,  обезкостяваш, мачкаш картофи.. Така са ме научили, и така я правя. Понеже при цялото това варене се изпарява доста от водата в тенджерата- долива се, но преди застройката, и се оставя да поври 5-6 минути, проблем няма, вкуса не се променя, и чак тогава се слага застройката.
П.П. А съм виждал и други варианти. Във вътрешността на страната, я правят от речна риба, там има и нарязан пипер в чорбата, и други подправки, освен солта, черния пипер, и лющяна.
Тая рецепта по-горе, е за морска чорба, както са ме научили моряци.

П.П.П. Който си пада и по малко по-лют вкус- пуска и една люта чушка, накрая след застройката и лющяна (и я вади след малко, като се попари, че иначе чорбата няма да се яде). Аз си падам, ама вкъщи моите не, и не слагам чушка  :D
« Последна редакция: May 26, 2024, 19:57 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6323
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1266 -: May 26, 2024, 20:29 »
Благодаря!

Доста проста рецепта. Трябваше да проверя, на какво казваш лющян.  ;D

Изобщо не е занимавка. Работил съм и готвач известно време, но разни френски и индонезийски манджи. Малко испанска кухня научих докато бях в Испания половин година на разходка.
За английската не си срува да се говори. Такова животно нема.

Ще я пробвам, ако се отбия в някоя рибарница за "прясна" риба
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3238
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1267 -: May 26, 2024, 20:41 »
А, да, забравих за лющяна- по софийско му казват девесил. По морето му казваме лющян (с ударение на Я-то).Споменавал съм, че съм работил в София- по едно време живях в Младостите. Бяха ми дошли на гости приятели от Варна, и решихме да правим рибена чорба, и да ударим по някоя ракия. Намерихме на Женския пазар морска риба, и после се прибрахме в моята квартира, и чак тогаз се сетихме за лющяна. Отивам в магазина до блока, питам за лющян- мига продавачката на парцали. Че тогава разбрах- там му казват девесил, щото някой от опашката подсказа  ;D
А иначе аз на село си имам зелен- расте си покрай дувара на сянка, и оттам си режа, а в ранна есен го изрязвам изцяло и си го правя сушен, да има и за през зимата.
« Последна редакция: May 26, 2024, 20:44 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3330
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1268 -: May 27, 2024, 06:09 »
- А за рецептата - зелен ли трябва или сушен девисил (демек лющян)
- А аз съм чувал че обик. моркова по към края се слага за да не се развари много (заедно с другите неща които по-бързо се сваряват) ..спомням си баба ми правеше една т.нар. "лятна маднжа" и там само зеленчуци (ама всякакви), и колко пъти съм я питал "каква е тайната" - отг. винаги едни същ, "тайна няма, трябва само да знаеш кое кога се слага че да се сварят всички неща по едно и също време (да няма разварено)"

П.П. Аз и по морето съм чувал да му казват девисил (а и то така си пишеше по опаковките в които го продаваха като подправка)

П.П.П. И да не забравим и подходящата музика, по-бавна и като за маса  ;)
Районный прокурор а.к.а. А для вас я - никто, как и вы для меня! (вариант за съфорумци дето никога не са се виждали)
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3238
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1269 -: May 27, 2024, 07:14 »
Какъвто имаш.
По-добре зелен, но ако нямаш отде да скъсаш- сушен. Просто зеленият е с по-силен аромат.
Дам, и по опаковките го пише "девесил". Вероятно така е книжовното име. Аз не бях обръщал внимание, защото от много години си имах саморасляк из двора и не съм купувал, даже съм си го разсадил на няколко места, а тези, които ме научиха на чорбата, му казваха "лющян".
Иначе моркова го слагам с всичко заедно, настърган.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5390
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #1270 -: May 27, 2024, 07:44 »
А днес у нас ще е Столтенберга, пак да се занимават с туй НАТО, аман вече.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3951
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1271 -: May 27, 2024, 08:50 »
   Да го духа Столтенберг и педерасткото му НАТО.   >:D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5390
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #1272 -: May 27, 2024, 09:25 »
Неква насрана Асмаблея, или някаква подобна простотия щяло да бъде.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3951
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #1273 -: May 27, 2024, 10:21 »
   И Асамблеята да го духа.  >:D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5390
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #1274 -: May 27, 2024, 11:06 »
НАТО ще оправи света, армията и отбраната ни, както и военното положение.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.
Страници: 1 ... 83 84 [85] 86 87 ... 92   Нагоре
« назад напред »