Такова натискане с данъци никой комунист не е правил дори...
Проблема и преди и сега не е толкоз в размера на данъците, а в начина на прилагане на данъчната система.
Това налагани на минимален осигурителен доход е една излишна бюрократична спънка! По по принцип осигурителната тежест е върху реалната заплата до определено ниво(2200лефа) и трябва да се плащат върху реалната заплата, а не върху някакъв измислен осигурителен праг. Има не една и две професии в които осигурителния праг е по-висок от реалната заплата на която се сключва договор. Примерно начинаещ оперативен счетоводител се назначава в голяма част от фирмите на реална мин. заплата или малко повече като в последствие се вдига и за да се избегне високия осигурителев доход се назначава като оператор на компютър. Не ми се изреждат и други такива примери. Това създава проблеми пък при осчетоводяване и малкия и прохождащ бизнес се затруднява допълнително което пък е свързано с по-високи разходи за счетоводни услуги.
Какво става пък с прохождащ бизнес? Регистрираш фирма за да се пробваш в собствен бизнес, но започваш с твърд разход за осигуровки на 700лв като управител на фирма, разходи за счетоводно обслужване, разходи за касови апарати и куп такива работи, а нямаш още почти никакви приходи.
Да не говорим пък за регистрирането на договорите. Верно, че много работни места се изсветлиха, но пък днес сключваш договор, отиваш да го регистрираш, а утре работника не идва или след няколко дни установяваш, че не може да се справи с изискванията и айде пак по институции. Верно, че има ел подписи и и-нет, но има доста райони със съвсем малки фирми които нямат и 1 компютър.
Не ми се изреждат купищата такива проблеми които са по-голям проблем от размера на данъците. Тази среда е добра само за големите структури, но не и за малкия семеен бизнес.